Jaromír Novotný: Existuje v našem státě pojem „vyvození politické odpovědnosti“?

obrazek
2.12.2012 10:24
Začátkem září zemřela první oběť na otravu metanolem, před pár dny - 26. listopadu - zemřela již 38 oběť této aféry. A co naši političtí představitelé? Inu, nic, všichni jsme si asi zvykli, že u nás již tři měsíce umírají lidé na otravu metanolem. Politickou odpovědnost za tento hrůzný fakt nepřevzal nikdo. Ani ministr financí, ani ministr vnitra ani ministr zdravotnictví.

Tato tři ministerstva, mají přitom ve své náplni zajišťování bezpečnosti potravin a nápojů na našem trhu. Jak se v průběhu minulých dvou měsíců ukázalo, všechna tři ministerstva věděla o obrovském rozsahu černého trhu s pančovaným alkoholem. Jedná se cca o 25% trhu. Přesto jsme si mohli v denním tisku přečíst, že vlastně nikdo nic nezanedbal, všichni (celní správa, policie, zemědělská a potravinářská inspekce) si plnili svědomitě své povinnosti. Ani pan premiér, ani media nikoho nenutí k převzetí politické odpovědnosti za vraždu osmatřiceti našich spoluobčanů. Všechno je přece v pořádku, nikdo za nic nemůže.

Pojem „vyvození politické odpovědnosti“ je v našem státě zřejmě pojmem neznámým, naši politici o něm asi nikdy neslyšeli. Bohužel i toto názorně svědčí o stavu politické kultury v našem státě. Kolik ministrů by tuto aféru přežilo na západ od našich hranic?

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jaroslav Židlický

Metanol dál zabíjí, vládou diletantů přijatá opatření se ve světle další oběti ukazují jako zcela nedostatečná, navzdory tomu media mlčí, "hlídací psi demokracie ani neštěknou" a premiér spolu s odpovědnými ministry za toto selhání má již zřejmě jiné starosti, lhostejno kolik lidí ještě zaplatí životem za jejich nebetyčnou neschopnost.Metanolová kauza neodhalila jen absolutní neschopnost kabinetu Petra Nečase, ale ukázala jak zločinná ve své podstatě je pravicová ideologie.Stát podle vyznavačů této pokřivené ideologie musí co nejméně "překážet" rozvoji svobodného trhu a neomezovat svobodu jednotlivce. Cílem této ideologie je trh bez regulačních a kontrolních zásahů státních orgánů, neboť od toho tu je všemocná ruka trhu, která nejlépe zařídí vše potřebné.Přesně v tomto duchu postupuje Nečasův kabinet, proto máme nefunkční a rozvrácenou státní správu, proto nebude nikdo povolán k odpovědnosti za zbytečnou smrt spoluobčanů.Od premiéra a jemu podobných individuí drmolících toliko vyčpělé bláboly o svobodném trhu a jednotlivci, nelze proto očekávat ani náznak přijetí odpovědnosti za toto hrůzostrašné selhání.