Jaromír Novotný: Jak dlouho ještě, pane Schwarzenbergu?

obrazek
16.7.2013 16:17
Zajímalo by mne, jak dlouho ještě bude Karel Schwarzenberg veřejnost přesvědčovat o své nekompetentnosti a špatném vychování? V prezidentské kampani byl miláčkem médii, řady tzv. kulturních celebrit a spousty mladých lidí bez životních zkušeností. Placka „Karla s čírem“ se skvěla na nejedné klopě.

První šok nastal, když v televizní debatě prohlásil, že Benešovy dekrety neplatí, že prezident Beneš a jeho vláda by měli stanout před soudním tribunálem v Haagu za odsun německého obyvatelstva z Československa. Podotýkám, že se tak stalo na základě Postupimských dohod vítězných mocností po skončení II. světové války v Evropě. Prezidenta Beneše a jeho československou vládu tak označil za válečné zločince. U velké části veřejnosti došlo k prozření a následně prezidentskou volbu ve II. kole prohrál.

Prohru neunesl, a když prezident pozval odcházející „nečasovu“ vládu na rozlučkovou večeři, tak se omluvil a večeře s prezidentem republiky se nezúčastnil. Ještě před omluvou však ministři strany TOP 09 oznámili, že oni se večeře nezúčastní tak jako tak. Když by se prezident s odcházející vládou nerozloučil, byl by médii rozcupován jako hulvát, který nemá kouska vychování. Když pozváním hlavy státu pohrdne pravicový politik, notabene šlechtic, tak je to zřejmě v pořádku.

Když předával ministerstvo zahraničních věcí nastupujícímu ministrovi Janu Kohoutovi, který přišel v obleku s kravatou, jak se sluší a patří, pan ministr Karel Schwarzenberg se před televizními kamerami objevil v džínách a kostkovaném saku. K tomu není co dodat.

Nu a naposled před dvěma dny ve svém rozhovoru pro rakouský deník Kleine Zeitung prohlásil: “Zeman je prvním prezidentem zvoleným občany a myslí si, že mu to automaticky dává větší pravomoci. Tvrdí, že se přísně drží Ústavy, není ale prý vázán jejími zvyklostmi. Tuto čistě formální interpretaci Ústavy už v minulosti jednou využily různé vlády, aby se dostaly k veškeré moci: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu“.  

Takže když to shrnu, předseda strany TOP 09, exministr zahraničních věcí a poražený kandidát na prezidenta Schwarzenberg říká, že československý prezident a jeho vláda patří před tribunál pro válečné zločince v Haagu, nemá dostatek slušnosti, aby se přišel rozloučit na večeři s prezidentem republiky, při předávání ministerstva zahraničních věcí nerespektuje protokol a obleče se nevhodně a na konec přirovná českého prezidenta k nacistickému diktátorovi Hitlerovi a ke komunistickému diktátorovi Gottwaldovi. No uznejte, není to skvělý příklad, jak se má chovat český pravicový politik? Strana TOP 09 má v čele opravdu státníka k nezaplacení...

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Jistě, Schwarzenberg si naběhl. Důležité je to ale proto, abychom věděli, jak dalece se odborný mluvčí drží pravdy, nebo jak si ji upravuje. Kdo lže jednou,může lhát i jindy.

 

karel-nizbor

Pane Kulíku,

je otázka, jak moc je to, že Schwarzenberg řekl "stát se to nyní", důležité. Jsou totiž věci z historie, se kterými by se nemělo příliš polemizovat a už jen vyslovení toho názoru nebylo ze strany Schwarzenberga nijak obratné, spíše zcela naopak. Je přeci zcela pochopitelné, že se jeho výroku jeho soupeř chytl. Pan Schwarzenberg si prostě naběhl na smeč.

rku

Pane Novotný,

Schwarzenbergra jsem nevolil, odsun Němců považuji za oprávněný a správný. Vadí mi ale, když někdo interpretuje lživě prohlášení někoho jiného. Diskuzi jsem viděl a Schwarzenberg jasně řekl, že kdyby se to stalo NYNÍ -  v čemž měl nepochybně pravdu.

novotny

Je vidět, že pan Kuklík nepochopil můj žert, když jsem zkomolil už zkomolené a ještě příjmení jeho - ale když jde jen o komolení jmen, ještě to s námi není tak špatné... horší je to náckování

rku

Ale správně je Schwarzenberg ne Schvarzenberg, jak píšete Vy. Mně jste chybu opravil, sám jste udělal jinou.

novotny

Kandidát na prezidenta to osočení na prezidenta Beneše ze sebe tehdy vyhuhlal neskutečným způsobem, myslím že přitom i slintal a Miloše Zemana poprskal. Bohužel k tomu pak už nezaujal stanovisko a nikdy to své vyhuhlání nestáhl a neomluvil se. Takže to bohužel platí. jak to kdo dále interpretuje je věcí autora, jinak je to pane Kuklík Schvarzenberg ne Schwarcenberg, jak píšete.

rku

Pane Novotný,

Schwarcenberg řekl, že stát se to dnes (osdun Němců) byl by Beneš souzen v Haagu. Ani Beneše ani vládu neoznačil za válečné zločince. Už několikrát jsem si všiml, že svoji interpretací toho co se událo nebo bylo řečeno, značně posouváte smysl události. Dělá to každý diplomat?