Jaromír Novotný: Kdo by neměl být prezidentem republiky

obrazek
2.1.2013 19:35
Jan Fischer ke svému členství v KSČ uvedl v médiích, cituji: „Měl jsem rodinu a malé děti, opakovanou nabídku členství jsem nakonec přijal, abych nepřišel o svou práci“. Pro osvěžení paměti, chci připomenout, že po převzetí moci Husákovým režimem, pod patronací sovětských tanků, bylo z KSČ vyloučeno a vyškrtnuto takřka pět set tisíc lidí. Tito lidé ztratili zaměstnání, nesměli vykonávat práci odpovídající jejich vzdělání a odborné kvalifikaci, stali se tak v podstatě občany II. kategorie.

Potrestány byly pochopitelně také jejich děti, nesměly studovat, v některých případech dokonce ani jejich rodiče, kteří kvůli svým dětem měli potíže v práci. Mnohdy k tomu, aby se tomuto osudu vyhnuli, stačilo málo - jen souhlasit u pohovoru „s bratrskou pomocí spřátelených zemí v čele se Sovětským svazem.“ Ale oni to neudělali.

Každý, kdo byl přijat do KSČ po roce 1969, tak tímto krokem vyjádřil souhlas s okupací naší republiky sovětskými vojsky. Nikdo se nemůže vymlouvat, že nevěděl, co se děje ve společnosti. Každý, kdo v letech 1970 až 1989 do KSČ vstupoval, tak nečinil z přesvědčení, ale jen a jen z kariéristických důvodů. 

Prezident je vrcholným představitelem své země a neměl by to býti politik, který je ochoten pro svoji kariéru udělat cokoliv, např. souhlasit s okupací vlastní země.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Presidentem by neměl ten, koho nám doporučují redaktoři   MF-Dnes.

Lukáš Jadrný

Stručné a výstižné. Názory kandidátů mohou být různé, ale životní zkušenosti z nich nikdo nevypáře. Ani oni sami. Toto Fischerovo odůvodnění vstupu do KSČ je již zoufalství. Souhlasím, že takový člověk by prezidentem být neměl. A věřím, že ani nebude, protože lidé začínají objevovat jeho nečitelnost a ohebnost.