Jaromír Novotný: Nikdy nekončící konflikt mezi Izraelci a Palestinci

obrazek
19.11.2012 21:40
Tento konflikt začal v roce 1947, kdy byla na základě rezoluce OSN vyhlášena nezávislost států Izrael a Palestina, a trvá s přestávkami již dlouhých 65 let. Jde o to, že Palestinci odmítají uznat právo Izraele na existenci a vyhlašují, že tento stát zničí a to od samého počátku, tj. od roku 1947. V dnešních dnech jsme svědky další kapitoly v tomto konfliktu a to konkrétně v pásmu Gazy.

Radikální hnutí Hamás, vládnoucí v této enklávě, se cítí natolik posíleno výsledky „Arabského jara“, že se rozhodlo rozpoutat další kolo konfrontace s Izraelem a vyzkoušet, kam až může zajít. V Egyptě je u moci Muslimské bratrstvo, v Tunisku a v Libyi to jsou islámští fundamentalisté - ti všichni jsou přirozenými spojenci Hamásu. Egyptský prezident i ministr zahraničních věcí Tuniska již hlasitě vyjádřili podporu hnutí Hamás a odsoudili Izrael. Podle těchto představitelů se má Izrael nechat ostřelovat Palestinci a nemá brát obranu do svých rukou. Jenže palestinské rakety tentokrát poprvé zasáhly velká města. Doletěly až do metropole Tel Avivu a Jeruzaléma. Tím radikálové překročili pomyslnou červenou čáru, stanovenou izraelskou armádou. Pokud raketové útoky na velká města neustanou, Izrael vstoupí do Gazy a zničí vojenskou i vládní infrastrukturu Hamásu. Palestinci zřejmě již zapomněli na důsledky poslední pozemní operace izraelské armády v Gaze před 4 roky.

Západ v této situaci vyzývá Izraelce, aby byli zdrženliví a nevyhrocovali situaci případným pozemním zásahem. Tyto výzvy se opakují při každém konfliktu posledních 65 let. Izraelci ale nesvěří svoji bezpečnost do cizích, byť přátelských, rukou. Národ, který zažil holocaust je rozhodnut již nikdy nedopustit, aby šel jako ovce na porážku. Zdá se, že toto nejsou představitelé demokratických zemí schopni ve svém „apeasementu“ vůči radikálnímu islámu vzít na vědomí. Izraelci si jsou velmi dobře vědomi, že si musí pomoci sami, tak, jako ve všech předchozích válkách s arabskými sousedy.

Ostatně, jak musí na Izraelce působit nedávné rozhodnutí radních v Bruselu, že letos poprvé nebude na náměstí Grand Place, coby symbol Vánoc, umístěna vánoční jedle, aby se nedotkli citů svých muslimských spoluobčanů. To jsme v Evropě již tak daleko, že ve svém vlastním domově nesmíme slavit Vánoce? Asi již dochází na nedávná slova představitele muslimské organizace „šaria4Belgium“, který doslova řekl: „Pokud se Belgičanům nelíbí, co tady prosazujeme, tak ať se z Belgie odstěhují“. To jen dokládá, že se Izraelci na pomoc z EU spoléhat nemohou...

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: arabské revoluce, Izrael

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek
to: Kateřina Amiourová - 20.11.2012 07:45. Paní Kateřina opět zabodovala :-) Pochopitelně, že se to tam pašuje, a to ve velkém. Hlavně Irán, má zájem odvrátit pozornost od vlastního budování atomové bomby. S použitím Cimrmana: "Přijde nový, mladý (majitel atomovky). A ten se nezakecá..." Ale paní Kateřino, zkusme si vymodelovat bohužel jen teoretickou situaci: obě tyto znepřátelené strany se písemně a závazně domluví na věčném míru. O.K. Moje otázka je: kdo tuto smlouvu PORUŠÍ JAKO PRVNÍ ? Hlavní důvod proč se ti palestinští banditi nemohou dohodnout ANI MEZI SEBOU v otázce samostatného státu Palestina je tento: Museli by se začít chovat JAKO STÁT. Nakrmit svoje lidi a snášet všechny důsledky za vyvolání války proti sousedům. Nechat se krmit od EU a přitom plodit potomstvo ve velkém a hrát si na svaté vojáky, to je ta současná filosofie. Žijte klidně dál ve svém bludu, paní Kateřino A.