Jaromír Novotný: Severní Korea – do třetice všeho atomového

obrazek
13.2.2013 19:02
Severní Korea se opět, jak jinak, vysmála celému světu a uskutečnila třetí test jaderné bomby. A jako již mnohokrát před tím - při předchozích testech jaderných náloží nebo balistických raket - světové společenství reaguje množstvím odsuzujících prohlášení a varování. Představitelé členských států Rady bezpečnosti OSN hovoří o nespecifikovaných důsledcích, který tento test bude mít pro Severní Koreu.

Ve skutečnosti se opět, kromě slovních prohlášení, nestane vůbec nic. Nikdo, opakuji, nikdo opravdu nemá zájem, aby se tento diktátorský režim - disponující mimochodem třetí největší armádou světa (1,3 milionů vojáků) - náhle zhroutil. Poslední významný spojenec, Čínská lidová republika, má neskrývané obavy z toho, co by po zhroucení tohoto režimu nastalo. Nikdo ze sousedů Severní Koreje, tj. Čína, Jižní Korea a Rusko, není připraven na masový exodus milionů hladových obyvatel směrem do svých zemí.

Všechny tři sousední země naopak trvale zvyšují ochranu svých hranic. Jižní Korea by ekonomicky takovýto nápor těžko zvládala, Čína by měla problémy v příhraničních provinciích, a o tom, co by to udělalo s Přímořským krajem Dálněvýchodního federálního okruhu Ruska, ani nemluvě. Jižní Korea pozorně prostudovala důsledky sjednocení Německa pro bývalé Západní Německo. Tam to byl poměr 63 milionů (SRN) vůči 17 milionům (NDR). Západní část Německa se s důsledky sjednocení ekonomicky vyrovnává dodnes. V případě sjednocení Koreje by se jednalo o poměr 50 milionů (Jižní Korea) vůči 23 milionům (Severní Korea). Závěry byly jednoznačné - důsledky pro ekonomiku Jižní Koreje by byly ohromné.

Závěrem dodávám - Severní Korea ze svého státního rozpočtu vydává celých 25% na zbrojení. Stačilo by, aby výdaje na zbrojení snížila a nemusela by dostávat od svých „úhlavních nepřátel“ - tj. OSN, USA, EU a Jižní Korea - humanitární pomoc. Jenže humanitární pomoc z výše uvedených důvodů nikdo nezastaví a tak Severní Korea bude ve své politice nerušeně pokračovat.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10

V odborné literatuře z dob před první světovu válkou se uvádí, že při plné mobilizaci 22 ročníků od 18 do 40 let je možné početní stavy armády v nejlepším případě rozšířit tak, že na 1 miilon obyvatel připadne maximálně 100 tisíc vojáků. Současně se uvádí, že KLDR má 23 milionů obyvatel. 

SKutečně KLDR může mít trvale živit armádu, jejichž stavy by odpovídaly mobilizaci tak 12 ročníků vojáků schopnuých vojenské služby? Tak v tom případě  by KLDR měla nejefektivnější ekonomiku na světě. A tuším,že 25% HDP nebyl schopen dávat ani SSSR v době války s Německem.