Jaromír Novotný: Tzv. „Schwarzenbergova finta“ na prezidenta Zemana

obrazek
31.5.2013 09:44
Ministr zahraničních věcí pokračuje v přesvědčování veřejnosti o své nekompetentnosti. Problémy vnitřní politiky ventiluje do politiky zahraniční. Jeho posledním nápadem je místo velvyslanců vysílat na zastupitelské úřady diplomaty v nižší hodnosti chargé d´affaires. Sám ministr to potvrdil v dnešním rozhovoru pro deník Právo.

Na stupnici diplomatických hodností je tato hodnost na třetím místě za velvyslancem a vyslancem. Pokud stát vysílá jako vedoucího zastupitelského úřadu diplomata v hodnosti chargé d´affaires, dává tím najevo přijímacímu státu, že vzájemné vztahy nejsou na nejlepší úrovni a že zkrátka máme něco proti politice vlády dané země. 

Tímto aktem se snižuje úroveň vzájemných diplomatických vztahů o dva stupně. V zahraniční politice je to velmi silné gesto vůči dané zemi. V té které zemi to samozřejmě zaregistruje i celý diplomatický sbor a velvyslanci budou informovat své vlády o zhoršení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a danou zemí. 

Jsem zvědav, jestli náš pan ministr bude ve všech zemích vysvětlovat, že „my proti vám vlastně nic nemáme, to jsem se jen já nedohodl s vlastním prezidentem na osobě velvyslance. Jistě to chápete, že?“  

Je nejen neprofesionální, ale přímo hloupé vtahovat do zahraničních vztahů problémy vnitřní politiky. Premiér by měl jednat a pana ministra zahraničních věcí okamžitě odvolat.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Co jiného než blbost čekat od tvora, který nedokáže sám dostatečně posoudit svůj zdravotní a fyzický stav a odejít včas na odpočinek, dokud nezačne být směšným, trapným a na obtíž -(

antoninsebek

Ano, je to tak.

Je to příklad knížecí uraženosti a zapšklosti. Shodou okolností jde v obou "sporných" případech o to, že najmenovat do Ruska a Slovenské republiky "polovičního" velvyslance by byla největší možná hloupost.

Pan Remek v Rusku znamená už dlouhý čas mnoho, byla škoda, že jeho kontaktů se využívalo tak málo. Podobně je tomu u paní Klausové, je to rodilá Slovenka, inteligentní žena, která vlastně část své potencionální kariéry obětovala pro roli tzv. první dámy.

Být na místě toho (nebo té), koho by Kníže jmenoval do té poloviční role a vyšachovat tak ty pravé kandidáty, tak bych se hodil marod.