Jiří Paroubek: Česká ekonomika potřebuje aktivní hospodářskou strategii vlády

Skoro všechny vlády států EU se tak již na konci roku 2008 připravovaly na ekonomickou krizi, kterou jejich politické reprezentace akceptovaly jako axiom, neodvratitelný fakt, se kterým je třeba bojovat. Na začátku roku 2009 tak měly krizové záchranné plány hotové všechny vlády zemí EU, včetně všech sousedů ČR. Bohužel, tehdejší Topolánkova vláda se zachovala jako člověk, kolem kterého řádí chřipková epidemie a on, ačkoliv je jeho kondice průměrná, si do poslední chvíle namlouvá, že se jej epidemie nebude týkat, že je „ostrůvkem stability“. Teprve na přelomu roku 2008 a 2009 premiér Topolánek s ministrem financí Kalouskem připustili, že nějaká krize do ČR přijde a až v únoru roku 2009, kdy už několik měsíců státy EU aplikovaly svá protikrizová opatření, ustavila vláda komisi odborníků, kteří měli připravit krizový plán pro ČR. Jak tato bohorovnost české pravice a její tvrzení, že česká ekonomika je ve skvělé kondici, lpění na neoliberálních dogmatech nezasahování do ekonomiky, ostře kontrastuje s tvrzeními před volbami do sněmovny v roce 2010, kdy pravicoví politici obrátili o stoosmdesát stupňů a vytvářeli o české ekonomice přesně opačný obraz!
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3598x přečteno
Komentáře
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Ministr Kalousek zde v reakci na slova poslance Škromacha pronesl doslova: "Děkuji za slovo. Pane poslanče Škromachu, já nechci polemizovat s vaším svérázným výkladem socialistické, nikoliv sociální politiky státu. Dokonce nechci ani polemizovat s vaším neopodstatněným strašením dopady krizí, které jsou na úrovni šíření poplašné zprávy. To beru jako pokleslou součást opoziční rétoriky a jsem připraven to přejít." A jaká slova plného "neopodstatnělého strašení dopady krize" Škromach vlastně pronesl? "Nakonec i mnozí odborní ekonomové říkají, že právě v dobách krize, a ta krize, o které říká vláda, že není, ale zatím začínají padat nejslabší články v hospodářství, to jsou firmy, které se např. zabývaly výrobou skla, dneska postupují další a nevím, jak se s tím tahle vláda vypořádá. Ta jenom říká, že nic nemá, že nic nemůže dělat, a jediné, co nabídne lidem, kteří přišli o práci, jsou lístky na autobus. A to je ještě otázka, že si je možná budou muset ti lidé zaplatit. To je asi tak veškerý boj s tím, co by tato vláda měla udělat." Resumé? Škromach zde JASNĚ hovořil o dopadech krize EKONOMICKÉ, projevující se mj. v krachu různých firem. Tedy o bankovním sektoru ani slovo. Kalousek přesto začal plácat o tom, že Škromach zde v podstatě hlásá poplašné zprávy.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
To vidím jako neomluvitelnou chybu dnešní vlády, jezdí se už asi jen do Afgánistánu, povzbuzovat naše chrabré bojovníky proti Talibanu.
Výjímkou byli snad jen pán Topolánek (Itálie) a pán Barták (Bílý dům), kteří se starali o business v zahraničí, bohužel ale jen pro jednu modrou firmu.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.