Jiří Paroubek: Opravdu je nutné Araby urážet?!

obrazek
7.10.2013 14:05
M. Zeman prosazuje novátorské přístupy, kde může. Z domácí politiky zvolna přechází do oblasti mezinárodních vztahů. M. Zeman jede na návštěvu Izraele a té přičítá pravděpodobně epochální význam. Desítky let si mezinárodní společenství neví rady, co udělat s Palestinci, kteří ztratili po vzniku státu Izrael svůj domov. Český prezident to ale vidí jasně. Ať se o ně postará Saudská Arábie a další bohaté ropné arabské státy.

A jak napomoci rozhýbání mírového úsilí na Blízkém východě? Je to přece tak jednoduché. Přesuňme českou ambasádu z Tel Avivu tam, kam patří. Tedy do Jeruzaléma. A že to bude znamenat pobouření všech arabských a velmi pravděpodobně i muslimských zemí a možná převážné většiny zemí rozvojového světa? A že to pak také negativně ovlivní obchodní příležitosti pro české podnikatele? A že to je v rozporu se střízlivou politikou Evropské komise? Pokud M. Zeman udělá během své návštěvy Izraele další výstředné gesto či výrok (což nelze vyloučit), můžeme mít komplikace ve vztazích Česka k významné většině rozvojového světa za jisté.

Upřímně, nevěřím ani, že takováto jednostranná podpora izraelské politiky je rozumná a produktivní. Tedy, nemyslím pouze z hlediska českých národních zájmů, ale také pro podporu mezinárodní pozice Izraele. Vidím to tak, že je dobré udržovat velmi dobré vztahy současně k Izraeli i k arabským státům. Naše republika je přece součástí Západu a chce-li Západ ovlivňovat také postoje arabských států, není k tomu nejlepší cestou jednosměrná podpora jen jedné strany sporu. S takovýmito nuancemi politiky si M. Zeman ale zjevně nedělá velkou hlavu.

Po temné sedmileté epizodě v české zahraniční politice spojené se jmény K. Schwarzenberga a V. Klause, která Česku přinesla pověst potížisty EU, nekritického spojence G. Bushe, ale také země ignorující nové hybné síly světa ve sdružení dynamicky se vyvíjejících států BRICS (hrajících stále větší roli ve světové ekonomice), a opovržení zdrcující většiny rozvojových zemí, nemůžeme očekávat po Zemanových rádoby proizraelských výrocích všestranné zlepšení pozice Česka ve světě. Alespoň tedy pokud jde o země rozvojového světa.

Také premiér J. Rusnok nezůstal daleko – pokud jde o budování dobrého jména ČR ve světě – za svým velkým Mistrem. I obvykle vůči Středo a Východoevropanům přezíravá americká média si povšimla, že J. Rusnok se po svém příletu do New Yorku z letiště do hotelu vypravoval s mimořádně početnou suitou svého doprovodu. Navštívil jsem schůzi Valného shromáždění OSN v září 2005 jako český premiér a mohu říci, že rodinné příslušníky (manželku a syna) jsem s sebou nebral. Aby byli přítomni na nějaké více či méně bezvýznamné recepci? No, to je opravdu nevídaná rozmařilost, avšak jdoucí na vrub státu. Naštěstí pro SPOZ ale zahraniční politika v předvolebním diskursu (i mimo něj) nikoho nezajímá. 

O čem svědčí obě epizody – ta izraelská i ta americká? M. Zeman se nechává volně unášet svými zažitými, v zásadě však bludnými a ideologizovanými představami o nebezpečnosti islámu pro západní civilizaci. Řešení pro vysoce komplikovanou oblast Blízkého východu střílí od boku, s pohotovostí legendárních pistolníků Divokého západu. Zřejmě není již schopen se koncentrovat na seriózní studium podkladových materiálů… Uvidíme, zda nenastane další faux pas během již probíhající prezidentské návštěvy Izraele.

Příští ministr zahraničí – ať již to bude L. Zaorálek, J. Kohout či P. Telička – naštěstí nesdílejí avanturistický přístup prezidenta k řešení blízkovýchodní problematiky. Snad tedy nebude tak zle… Příští český ministr zahraničí a premiér to ale bez ostrých střetů s prezidentem nezvládne.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Tvám na tom, co jsem napsal v jiné kolonce. Obyčejní lidé jsou v dobrém i zlém v rukou politiků. Jednostrané politické lezení do zadku jedné straně logicky vyvolává odpor politického vedení druhé strany. Obyčejní lidé do toho kecat prostě nesmí. Mohou být pouze oběti, které lze pak snadno poštvat proti obyčejným lidem z druhé strany. Politikům se až na vyjímky nic hrozného nestává. Zeman měl říct, že by si nepřál nic jiného, než aby se obě strany snažily najít dohodu. Vybízet k emigraci uprchlíky byla a je stejná hovadina, jako lidi bez práce posílat na pastvu.