Kdo stojí za etnickým násilím v Makedonii?

obrazek
24.3.2012 21:58
Bylo pouze otázkou času, kdy naplno propuknou etnické nepokoje v Makedonii. Vzhledem k tomu, že tato balkánská země sousedí se dvěma albánskými státy a čtvrtinu jejích obyvatel tvoří etničtí Albánci, je současná situace dlouhodobě neudržitelná a v budoucnu hrozí změnou státních hranic. Samotné Skopje uznalo v roce 2008 nezávislost samozvané republiky Kosovo, aniž si uvědomilo důsledky pro integritu vlastní země z tohoto precedentu vyplývající. Rýsuje se na Balkáně obdoba Mussoliniho Velké Albánie, zahrnující Kosovo, severozápadní Makedonii a jižní okresy Černé Hory?

Od počátku roku se v Makedonii odehrálo několik násilných incidentů mezi menšinovými muslimskými Albánci, obývajícími severozápad země, a slovanskými Makedonci. Potyčky zasáhly nejen města Tetovo a Bitola s převažující albánskou populací, ale i metropoli Skopje. Napětí doutnalo již od války NATO proti Svazové republice Jugoslávii, kdy teroristé z Kosovské osvobozenecké armády zásobovali zbraněmi své soukmenovce, bojující proti ústřední vládě. Konflikt, jenž málem přerostl v občanskou válku, se dočasně podařilo utlumit Ohridskými dohodami z roku 2001, které ošetřily menšinová práva albánské minority. Ministři zahraničí Makedonie a Albánie na schůzce 16. března potvrdili dobré sousedské vztahy mezi oběma státy, které společně usilují o členství v EU a etnické násilí, které údajně vyvolali mladí nacionalisté na obou stranách barikády, unisono odsoudili. Nicméně kosovští Albánci zaujímají evidentně jiný postoj, když před dvěma týdny zasypali budovu makedonského velvyslanectví v Prištině sprškou kamenů. Do role sjednotitele Albánců se tak nemusí pasovat Tirana, ale Priština.

Největší nebezpečí pokojného soužití představuje radikálně islamistická skupina, otevřeně podporující sjednocení všech Albánců do jednoho státu. Tito extremisté se soustředí na vypalování pravoslavných náboženských objektů.Byl zaznamenán případ, kdy skupina albánských wahhábitů ve městě Struga sejmula z budovy radnice státní vlajku Makedonie, kterou spálili a poté vyvěsili vlajku Saúdské Arábie. Právě Rijád štědře sponzoruje sunnitský fundamentalismus po celém světě – nejen v Sýrii, Libyi a dalších arabských zemích, ale i na Balkáně, kde žijí početné muslimské komunity. Saúdské petrodolary na propagaci wahhábitské formy islámu – státní doktríny Saúdské Arábie – plynou nejen do Makedonie, ale i do Srbska a Bosny. Nezaměstnanost postihuje třetinu práceschopné makedonské populace a v převážně Albánci osídlených oblastech je tento ukazatel šedesátiprocentní. I proto zde wahhábité získávají mnoho nových rekrutů, kteří jsou podporováni částkou 300 euro měsíčně. Není náhodou, že kosovskou nezávislost uznaly z arabských zemí pouze konzervativní monarchie v okolí Perského zálivu, Mauretánie a Somálsko.

Analytici soudí, že násilné střety mohou mít dvojí původ – snahu některých politických sil vrátit se k moci přiživováním se na etnických nepokojích s cílem destrukce dlouhodobě budované mírové koexistence a činnost zahraničních rozvědek, které se snaží Makedonii destabilizovat před květnovým summitem NATO v Chicagu. Zároveň se shodují, že konflikt z roku 2001 není opakovatelný, protože albánská menšina je plně integrovaná do makedonské společnosti. S tím však nesouhlasí mnozí Albánci, kteří se považují za občany druhé kategorie, nejvíce postižené vysokou nezaměstnaností. Objevuje se i názor, že poslední události jsou motivovány snahou Albánců změnit ústavní pořádek země – nejprve redistribucí financí podle etnického klíče a následně federalizací země na makedonskou a albánskou část. Opoziční strany naopak tvrdí, že etnické nepokoje vyvolala samotná vláda, aby odvrátila pozornost od tíživé ekonomické situace země, jež patří v Evropě k těm nejchudším.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Pane Štingle,

dostali jsme se příliš daleko od Makedonie. Přesto, kdysi, kdosi vymyslil beztřídní společnost, bez peněz- prostě komunismus. Proč se tedy zdržovat nějakou ER. Ostatně jistě se pamatujete, že již naše generace měla žít v komunismu. Soudruzi ale udělali někde chybu.

rku

Pane Štingle,

ekonomickou reformu pana Schlimbacha jsem si přečetl a myslím že je neuskutečnitelná. Protože si ale nemyslím, že jsem nejchytřejší a nikde jsem nečetl vyjádření žádných  zámých ekonomů k této reformě, požádal jsem p. Fialu- jeho blogy jsou vždy logické , ekonomicky podložené a jasně strukturované- o názor. Na tom není snad nic špatného, věřim že i vy, pokud si p. Fiala udělá čas, blog rád přečtete.

rku

Kde bere pan Kosina informace, které nejsou jinde k mání? On do všech těch zemí jezdí, nebo tam má spolupracovníky, kteří mu zprávy posílají?

petr-duchoslav

A pane Matlasi, vy jste nenapsal ,,pokroutí ke svému komunistickostalinistickému násilnickému obrazu světa". Kdo tedy začal s invektivami? Pan Kosina přece není žádný stalinista. Jak se z lesa volá, tak se i ozývá... Napadat jste ho začal první vy. Tak to bohužel je.

P.S. Články pana Kosiny čtu všechny, považuji je en bloc za výborné.

petr-duchoslav

Pane Matlasi, to již trošku přeháníte, nemyslíte? Pan Kosina má akorát svůj pohled na věc, který je jednak kritický k mainstreamovým médiím, jednak prezentuje informace, které nejsou jinde k mání. Ano, jeho příspěvky vyvolávají kontroverzi, ale to je jedině dobře, obohacuje to demokratický diskurs. Kontroverzní přece neznamená arogantní a nenávistný. Zkuste vytvořit nějaký Váš příspěvek a můžeme se pak bavit ve věcné rovině. Urážky a invektivy do tohoto diskursu však nepatří.

kosina

Matlasi, už mi s vašimi útoky dochází trpělivost. Co jste vůbec zač? Pošahaný důchodce, jehož život řídí nějaké kyvadlo, nebo úchyl obsedantně fixovaný na moji osobu? Váš přínos tomuto webu je nula. Blogy "píšete" formou copy + paste blábolů, co vám kdo pošle na mail. Smysluplnou holou větu nejste schopen sám sesmolit, zato urážky zvládáte brilantně. Je vidět, že Vaše věc je opravdu demokratický a tolerantní server, když zde trpí kreatury vašeho ražení. 

rku

Pokud porovnáme natalitu slovanů a albánských muslimů, musí nám být  jasné, že zanedlouho budou albánské hranice u Bělehradu