Marcel Chládek: Státní maturity žhavým adeptem na průšvih roku 2011

obrazek
10.5.2011 13:31
Na středních školách tento týden začala ministrem Dobešem prosazená verze státních maturit. Prozatimní informace ze škol ale naznačují, že ona „ostrá“ verze je jen pouhou generálkou číslo II. Jaký je dosavadní shrnutí situace? Studentům se prodloužily maturitní termíny o několik týdnů, učitelům přibylo papírování a rozdělení na lehčí a těžší verzi se ukázalo jako nesmyslné, protože vysoké školy nebudou k výsledkům státní maturity přihlížet. Téměř všichni studenti si tak vybrali verzi lehkou.

A tak jsme se mohli hned první den státních maturit dozvědět, že se už dnes chystá na příští rok jejich změna prakticky od základu. Za bezmála miliardu korun, které už nás státní maturita stála, je to tedy velmi překvapující výsledek. Jak jsem řekl již mnohokrát, jedná se o nefunkční a předražený administrativní moloch, což se nyní potvrzuje.

Pro vaši představu – v loňském roce bylo na sto žáků na středních školách kvůli maturitám spotřebováno zhruba tisíc papírů. V letošním roce je kvůli přebujelé administrativě státních maturit na stejný počet studentů potřeba až pět tisíc listů papíru. Školy sice dostaly na tyto účely od ministerstva školství příspěvek 50 kč na studenta. Ukazuje se ale, že výsledná částka se pohybuje na úrovni 800 korun za jednoho studenta, tedy 16 krát více. Tento rozdíl budou muset zaplatit zřizovatelé škol, tedy zejména kraje. Jak jsem již avizoval, Středočeský kraj pošle ministru Dobešovi za státní maturity fakturu, protože tento jeho nesmyslný projekt nehodláme dotovat. Bude se jednat o statisíce korun. Pan ministr tedy bude muset oželet statisícové odměny svým kamarádům a kamarádkám.

Už ani nechci mluvit o samotné úrovni maturit v režii státu, kdy je jejich lehčí verze srovnatelná s učivem základní školy, na což byl ministr Dobeš několikrát upozorňován jak odborníky, tak samotnými pedagogy. Nevím tedy, jak to pan ministr myslel, když mluvil o tom, že státní maturity zvýší úroveň vzdělanosti.. Podle ředitelů škol také nemůže být ani řeč o nějakém srovnávání úrovně škol, o kterém hovořil ministr Dobeš také. Projekt totiž nemá žádná objektivní kritéria, podle kterých by se tato úroveň mohla srovnávat. Například ústní zkouška státní maturity se hodnotí stejným způsobem jako v minulosti, tak v čem je ta změna?

Jako obrovský problém se už zanedlouho mohou ukázat termíny průběhu státních maturit a jejich vyhodnocení. Školy se totiž dozvědí výsledky v pátek 17. června a v pondělí 20. června budou muset rozdat hotová vysvědčení – tedy za jediný víkend. Opravný termín je navíc vypsán až na říjen, což ve zkratce znamená, že studenti, kteří se dostanou na vysokou školu, ale neobstojí u státních maturit v řádném termínu, budou mít smůlu. Nesplní totiž povinnost mít v době nástupu do prvního semestru vysokoškolského studia maturitní vysvědčení. Budou tedy muset s nástupem na vysokou školu počkat celý rok.

Ač mě ministr Dobeš za mou kritiku, kterou jsem přednesl na plénech obou komor českého parlamentu, označil za „oranžového kazisvěta“, dnes sám přiznává, že některé prvky státní maturity nejsou zcela v pořádku – a to i přesto, že všechny ujišťoval, že celá věc je v tom nejlepším pořádku a obavy nejsou na místě. Ukazuje se však, že je to úplně naopak. Josef Dobeš spojil svůj osud ministra s průběhem státních maturit. Pevně věřím, že svému slibu dostojí. A jeho poslední ministerské rozhodnutí by měla být výpověď šéfovi Cermatu Pavlu Zelenému, který ve své pozici rovněž úplně selhal.

marcel-chladek
senátor Parlamentu ČR, místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu PČR
Klíčová slova: Dobeš, školství, státní maturity

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

adamicek

Vžijte se do role mediálně masírované mladé generace od rána do večera reklamou přes rádio, televizi, internet. Běžela reklama s mladým sparťanem Kadlecem, jak důležité je mít státní maturitu, no a mladý hoch si to vzal za své nepřipuštění k maturitě je jako ji neudělat. Ale nikdo muž neřekl, že může dělat opravné zkoušky. Samozřejmě i na to bude mít vliv i rodinné tlaky, to už zjistí vyšetřování.

 

Já chtěl jen říct, že státní maturity jsou mediálně přeceňované téma, ale podceňované je hlavně kvalita vzdělání, papír z člověka inteligentního a vzdělaného neudělá, je to jen předpoklad, ale nikoli nutný. Podívejte se jak to dopadlo na Plzeňských právech, dneska se dá cokoli koupit, je to horší než za komunismu. Inflace titulů vyprodukovanými různými školami je moc velká na úkor kvality, ze vzdělání se stala průmyslová výroba na tituly.

vafor

Pochopil-li jsem to z tisku správně, tak se zabil neb ani k maturitě připuštěn kvůli známkám nebyl, tedy nikoli státní maturita, ale škola / vedení/ pedagogové ... jsou za neštěstím. 

Je kontraproduktivní pro jakéhokoli řešení problému (státní maturita) uvádět nepřesné nebo zavádějící informace. Občan senátor sice správně uvádí naprosto alarmující čísla nákladů SM, správně uvádí občana Zeleného, jako osobu zodpovědnou, ALE pozapomíná na celý tým osob kolem CERMATU, který celou šlamastiku způsobil - tedy jako občan nemám jistotu, že po odejití pana Zeleného na nějaké lukrativnější a zodpovědnější místo nebude nadále ten tým osob páchat škodu této republice. Dále je celkem nadbytečné permanentně obviňovat za SM Dobeše - ten má mnohem více másla na hlavě za jiné aktivity, za SM může minimálně. Na druhou stranu se mu (jeho týmu) nejspíše kouzlem nechtěného podařilo učinit krok (sloučením několika přímořízených organizací) dávající naší vzdělávací soustavě jistou šanci (i když jsem v to již nedoufal). Pokud tento svůj krok potvrdí, je možné, že bude na věky věků blahořečen jako zachránce českého školství bez ohledu na to co ještě napáchá.

adamicek

Dnes ráno mě dorazil článek "Maturant z Jihlavy se zabil, kvůli maturitě", samozřejmě že nenapíší kvěli státní maturitě. Mediálizované státní maturity dopadají i na psychiku žáků a rodičů. Zase zářez pan Dobeše, pořád vysvětluje jak jsou důležité a že bez nich nemůžeme žít. To přece není pravda, maturity v nějaké formě tady byly a budou, říkejme tomu třeba Dobešovi maturity, ale nepamatuji se případ za posledních 20 let, že by se kvůli nim někdo zabil, až teď když jsou státní!!! Což je alarmující, bohužel pan Dobeš ani nikdo jiný už tomu žákovi život nevrátí, ale nějaké odškodnění by měl zaplatit ze svého za to jak mystifikoval rodiče a žáky, nebo rovnou odstoupit jak nepovedený a drahý paskvil připravil.