Ministrovi školství začal Týden neklidu

obrazek
27.2.2012 14:04
Tento týden začíná v České republice Týden neklidu. Jedná se o sérii na sebe navazujících akcí v Praze a dalších velkých univerzitních městech, pořádaných představiteli akademické sféry, které se sbíhají do jednoho cíle. Tím je důrazný veřejný protest proti věcnému návrhu zákona o vysokých školách a ministru školství J. Dobešovi, jehož demisi též univerzitní studenti a pedagogové žádají. Celkem se účastní této události 18 veřejných či státních univerzit. V ulicích se očekává tisíce nespokojených studentů, protože postup ministerstva školství a ministra Dobeše vyvolává stále větší odpor a protiakce.

Protesty podpořily i některé známé tváře společenského života, např. prof. T. Halík, filozof E. Kohák, kardinál M. Vlk či dokumentaristka O. Sommerová. Zároveň proběhnou veřejné debaty, jichž se zúčastní J. Keller, I. Švihlíková, V. Dvořáková, P. Uhl a další.

Ve skutečnosti zde hovoříme o dvou zákonech – zákonu o vysokých školách a zákonu o finanční pomoci studentům. Součástí Týdne neklidu budou přednášky, průvody, manifestace a další akce, které mají upozornit na nekoncepční nedopracovanost věcného záměru zákona a současně iniciovat jeho přepracování za širší debaty akademiků, odborníků a jiných expertů s ministerstvem školství, jež zatím nedostatečně s vysokými školami spolupracuje. Ministr Dobeš si stále stojí za svým – návrh zákona je nejenom správný, ale i nutný. Za Dobešem stojí také premiér Nečas. Kvůli napjaté situaci se začínají studenti radikalizovat, což není právě dobrá vizitka pro Nečasovu vládu.

Prvního dílčího úspěchu již akademikové dosáhli. Legislativní rada vlády vláda vrátila návrh zákona ministrovi k dopracování. Nicméně představitelé akademické obce hodlají své protesty stupňovat. Hlavním událostí Týdne neklidu bude hromadný pochod studentů na Úřad vlády ve středu. Studentům a dalším univerzitním činovníkům vadí na zákonech dva klíčové body – ingerence ministerstva školství do vysokoškolské samosprávy zaváděním správních rad, jejíž dvě třetiny by jmenoval právě ministr.

Za druhé trnem v oku protestujících zůstává zavedení školného na univerzitách. ,,V případě školného narušuje sociální stabilitu a v případě nového vysokoškolského zákona, je tam celá řada nebezpečných instrumentů, které mohou ohrozit akademické svobody," řekl Jiří Lach, děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Oba zmiňované body mohou být opravdu nebezpečné. Jmenování správních rad by vlastně omezilo univerzitní samosprávu, neboť vliv vysokoškolských funkcionářů představitelů by byl oslaben ve prospěch byznysové lobby, jejíž úmysly by nebyly primárně vzdělávací, ale samozřejmě obchodní. V případě zavedení školného by hrozilo sociální ,,kastování“ na ty studenty, jejichž rodina může školné bez problémů uhradit, a naopak na níže postavené sociální vrstvy, které by si školné nemohly dovolit zaplatit. Nadaní či talentovaní studenti by tak neměli možnost rozvíjet své schopnosti. Studenti by navíc odcházeli po absolutoriu vysoké školy se zhruba stotisícovým mankem, které by museli i s úroky platit bankovním institucím, pro něž to bude velmi výnosný kšeft. Připočítejme k tomu i další náklady, například hypotéky, které život mladého absolventa ještě více zatíží.

Pokud studenti nedosáhnou svého cíle, to znamená zamezení přijetí zákona o vysokých školách ve stávajícím znění, jsou připraveni přistoupit k dalším akcím. Připomeňme, že vláda zatím nerozhodla o schválení obou zákonů, který je tedy zatím v neparagrafovaném znění. O schválení zákonů by měl Nečasův kabinet rozhodnout v nejbližších dnech.

"Národní socialisté vyjadřují svou otevřenou podporu tzv. „Týdnu neklidu“, který dnes zahájili studenti na celé řadě českých vysokých škol. Jako předseda národních socialistů budu usilovat o společné setkání zástupců z řad studentů tak, abych jim svou podporu mohl vyjádřit i osobně. Zatím žádné vládě v novodobé demokratické historii naší země se totiž nepodařilo si podobným způsobem proti sobě studenty poštvat," říká k Týdnu neklidu šéf Národních socialistů - levice 21. století Jiří Paroubek.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Pane Moskalíku,

jestliže někdo nemusí Paroubka, tak jsou to studenti. Takže pochybuji, že ocení podporu LVA 21. Jinak TOP má největší podporu mezi vysokolšskými studenty. A rebelující studenti se vždy časem zařadí -viz Langer, Benda, Mejstřík a i ti  divočejší z 68-Joska Fischer, Cohn Bendit atd.

pudlikmaxik

Nějak mi stále uniká podstata bázlivosti českého národa, zatímco jiní se bouří, vypalují, dovádějí politiky i policii k šílenosti a zoufalství, zoufalí občané provádění zoufalá gesta..............tak u nás nic. Stále očekávám, že se do čela postaví skutečná opozice bez ohledu na servilní propravá média a vyzve občany k neposlušnosti a bez jakýchkoli následků či trestů ve smyslu "vyššího principu" že, "vražda na tyranu není zločinem!".

Je jasné, že servilní propravá média budou okamžitě něco plkat o komunistech že "žerou děti apod.", jenže - ono lze právě říci i to,  že současný stav je již horší než za komančů, cílená likvidace obyvatelstva - genocida - přímo čiší z mnoha vládních uskutečněných aktivit proti občanům. Sebevraždy jsou na denním pořádku právě díky tomuto stavu.

Opozice v tomto státě - vzpamatuješ se ? socané - nezrušíte "bohumínskou podmínku ?".