Názory členů Československé strany socialistické v reformním roce 1968 – 4. část

obrazek
19.4.2013 11:09
Ve třech předchozích dílech jsme Vám prezentovali zpětný pohled na názory členů ČSS a české populace, tak jak je vnímali v létě 1968, těsně před vpádem vojsk Varšavské smlouvy. Postupně jsme Vám představili názory na prospěšnost společenských změn v roce 1968, hodnocení podstaty a fungování Národní fronty, přehled názorů na záruky demokracie v ČSSR a podporu různým variantám volebního systému. V této závěrečné části našeho krátkého retrospektivního seriálu Vám přináším hodnocení důvěryhodnosti tehdejších deníků.

Předchozí část textu naleznete ZDE.

Který deník přínáší, podle Vašeho názoru, nejvíce důvěryhodných zpráv a informací?

graf

Jak je patrné z výše uvedeného grafu, největší rozdíly ve vnímání důvěryhodnosti deníků mezi běžnou populací a členy ČSS se týkaly hodnocení Rudého práva a deníku Svobodné slovo. Zatímco Rudé právo považoval za deník přinášející nejvíce důvěryhodných zpráv a informací každý čtvrtý občan, mezi členy ČSS byl tento názor zastoupen jen velmi sporadicky (2 %). Členy ČSS byl jako nejdůvěryhodnější deník hodnocen s velkou převahou deník Svobodné slovo. Výsledek průzkumu je celkem pochopitelný, jelikož Svobodné slovo bylo tiskovým orgánem čs. socialistů.

Na druhém místě se mezi členy ČSS umístil odborářský deník Práce, který jako nejdůvěryhodnější označilo 13 % z nich, v běžné populaci to bylo 17 % obyvatel. Zemědělské noviny byly nejdůvěryhodnějším zdrojem pro 11 % obyvatel a 8 % členů ČSS. Mladou frontu na první místo stavěla desetina populace a jen 6 % čs. socialistů. Lidovecký deník Lidová demokracie byl nejdůvěryhodnějším pro 7 % dospělých Čechů ale jen pro 3 % čs. socialistů. Nejhůře v hodnocení obstál Krajský deník, pro který se vyslovil jen zlomek populace (2%) a žádný respondent z řad čs. socialistů.

Nezanedbatelně velká skupina obyvatel (17 %) i členů ČSS (12 %) neviděla v důvěryhodnosti deníků významné rozdíly.

Ještě uveďme, že Svobodné slovo bylo jedním z nejčtenějších celostátních deníků, jak v reformním roce 1968, tak hlavně v revolučním roce 1989. V roce 1989 přinášelo nejobjektivnější informace z právě probíhajících společenských změn.

pk-pd
Petr Duchoslav - historik, spolu s J. Paroubkem napsal publikaci o historii národních socialistů; Peter Kokavec - sociolog, analytik LEV21

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.