Ondřej Kosina: Dvojí metr prezidenta Zemana

obrazek
26.10.2013 09:25
Státní návštěva českého prezidenta na Ukrajině se sice obešla bez faux pas, ale příliš nechápu diametrálně odlišný postoj Miloše Zemana ve vztahu ke dvěma uvězněným politikům. Zatímco Davida Ratha, který dosud nebyl pravomocně odsouzen a je třeba na něj stále nahlížet jako na nevinného, nazval zlodějem, na Ukrajině lobboval za propuštění expremiérky Julije Tymošenkové, která si odpykává sedmiletý trest za uzavření nevýhodných smluv s Ruskou federací o dodávkách plynu, čímž způsobila své zemi škody za stamiliony dolarů.

Připomeňme, že Tymošenková byla za různé delikty stíhána už v minulosti (obvinění z padělání dokumentů, daňové úniky, uplácení činitelů ruského ministerstva obrany v polovině devadesátých let, machinace s emisními povolenkami, nevýhodný nákup sanitek, jímž připravila stát o více než šest milionů eur atd.). Je obviněna i z nájemné vraždy poslance.

Právě propuštěním Tymošenkové z vězení podmiňují vrcholní unijní státníci asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií, která má být podepsána na listopadovém summitu ve Vilniusu. Brusel tak Kyjevu vzkazuje: „Jestliže nepropustíte naši kamarádku, která kradla, uplácela a škodila vlastní zemi, zapomeňte na dohodu o přidružení a výhody z toho plynoucí“. To je pěkná vizitka toho, jak si lídři EU představují spravedlnost a právní stát. Je s podivem, že prezident Janukovyč – často předpojatě označovaný za „proruského“ politika – nedá přednost vstupu do Eurasijského svazu tvořeného Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem, který ho nevydírá takovými dehonestujícími podmínkami.

Julija Tymošenková je typickým falešným produktem západních mainstreamových médií stejně jako skupina Pussy Riot nebo dalajláma. Z političky, která nepochybně poškodila vlastní stát a zneužila svou moc, vytvořili novináři neposkvrněnou mučednici Janukovyčova „autoritářského režimu“, jež se takto zbavuje svých politických oponentů. Západ automaticky přijal za svou její argumentaci, že je obětí politického procesu a zcela pomíjí kriminální delikty, jichž se dopustila. Český prezident se k ostatním unijním představitelům připojil a na setkání s ukrajinskou hlavou státu se za propuštění opoziční političky přimluvil. Domnívám se, že Miloš Zeman by se naopak měl na Ukrajině inspirovat tamní hmotnou a trestně-právní odpovědností politiků a pomoci ji prosadit i u nás.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Pane Kosino, napsal jste velice správné doporučení k implementaci hmotně právní odpovědnosti politiků. Ono by ani neškodilo, kdyby se poslanci ráčili seznámit i s právním řádem například v Rusku - možná by se převelice divili :)