Ondřej Kosina: Jak Oliver Stone pobouřil české presstitutky…

obrazek
14.7.2013 09:12
Zatímco česká kulturní fronta nedá dopustit na feudálního knížete, tleská zkorumpované pravici a považuje USA za vzor demokracie a ráj na zemi, za “velikou louží” působí mnohé celebrity, které vidí svoji zemi a její roli ve světě realisticky a názory považované hlavním proudem za nonkonformní, ne-li heretické, se nebojí veřejně prezentovat. Mezi takové osobnosti patří nejen herec Sean Penn, ale i režiséři Michael Moore a Oliver Stone.

Trojnásobný držitel Oscara přijel do Karlových Varů na Mezinárodní filmový festival a během půlhodinové tiskové konference vyložil své názory na současné dění ve světě, podrobil kritické analýze americkou politiku a několikrát zabrousil do historie. Zevrubně hovořil o éře studené války a z jejího vzniku neviní jen Sovětský svaz, ale i Spojené státy, které se po skončení druhé světové války a nástupu Trumanovy administrativy začaly vůči Moskvě chovat nepřátelsky. Svržení atomových bomb na Hirošimu a Nagasaki vnímá v rozporu s americkými učebnicemi dějepisu jako demonstraci síly Sovětskému svazu a nikoliv jako nutné vojenské opatření za účelem porážky Japonska. Poukázal na politiku Washingtonu v 50. letech 20. století, kdy se neutralita považovala za amorální a odtud plynulo opovržení vůči Hnutí nezúčastněných zemí. Ocenil postoje generála Charlese De Gaulla, za jehož vlády se Francie stala skutečně nezávislou zemí a jedním dechem zapochyboval o současném prezidentovi Hollandovi, který se sice označuje za socialistu, ale nikdy by si netroufl postavit se USA na odpor. Když se ho novinář zeptal, jestli plánuje natočit film o nějaké významné ženě, odvětil, že Margaret Thatcherová ani Hillary Clintonová to určitě nebudou, protože je nemá rád, ale jeden dokument věnoval jedenáctileté vietnamské dívce. Vytkl USA, že se dodnes za zvěrstva vietnamské války neomluvily. Prohlásil, že studená válka měla v roce 1991 skončit a NATO se rozpustit společně s Varšavskou smlouvou. Severoatlantický pakt se však rozšiřoval dále na Východ a USA pokračují ve zbrojení a konfrontační politice vůči Rusku. Během tiskovky položil Stone řečnickou otázku: “Kdo vám poradil vstup do NATO a co z toho máte?” Vzápětí si sám ironicky odpověděl: “Vojáky v Afghánistánu – to je velká výhra.”

Oliver Stone vnímá současný svět jako nevyvážený a nebezpečný, protože vše podléhá kontrole “Velkého bratra”. Všichni se bojí USA a jediná supervelmoc nemá po zániku SSSR ve světě protiváhu, proto je nutné podpořit budování multipolárního světa se silným Ruskem, Čínou, Venezuelou a dalšími státy. Upozornil na praktiky CIA, která vždy likvidovala nepohodlné osobnosti a kdekoliv se vyskytne odpůrce americké politiky, je odposloucháván a sledován. Proto považuje Edwarda Snowdena za hrdinu a brazilskou prezidentku Rousseffovou za zbabělou, protože mu odmítla poskytnout azyl. Prezident Obama podle něj nepředstavuje žádnou alternativu a za skutečné diktátory považuje Napoleona, Hitlera a Bushe jr., který by měl být souzen za válečné zločiny. USA stále potřebují bojovat proti nějakému nepříteli a paranoidně pociťují permanentní ohrožení. Stejně jako nečekaně zanikl Sovětský svaz, jednoho dne zaniknou i Spojené státy, což je osud, který nemine žádnou říši.

Zpočátku nabitý tiskový sál se vylidňoval v přímé úměře s množstvím vyřčených názorů. Někdy není příjemné poslouchat pravdu a korporátní presstitutky nejsou za její sdělování veřejnosti Bakalou, Babišem ani zahraničními vydavateli placeni. Oliver Stone jim šlápl na kuří oko, protože prezentoval světové dění diametrálně odlišně od jejich černobílého pohledu. A světe div se, tyto “heretické” názory vyslovil synek z bohaté rodiny, který v kapitalismu nijak nestrádá! Kde se tedy stala chyba? Modrobolševici z česky psaného tisku v tom mají jasno. Stone je “salónní levicový kazatel”, který by měl navštívit Jáchymov. To mu doporučila paní Mirka Spáčilová, která za bývalého režimu recenzovala mj. seriály Třicet případů majora Zemana, Okres na severu a Gottwald. Např. v recenzi na Gottwalda vyzdvihla “přiblížení mimořádné osobnosti Klementa Gottwalda několika generacím”. Ze zanícené soudružky se po listopadu 1989 stala neméně horlivá demokratka, a tak nyní nemůže slavného režiséra vystát. “Stone postavil mnohé festivalové hosty před zásadní dilema. Jestliže v parlamentu řeční Vojtěchové Filipové, slušný člověk opustí sál. Když stejný kalibr nasadí tříoscarový filmař, který si přijel pro cenu za přínos světové kinematografii, sluší se zůstat, mlčet, zírat, zdvořile zatleskat a povstat k jeho poctě?”, ptá se. Pozadu nezůstala ani mladší generace presstitutek reprezentovaná Terezou Spáčilovou: “Kvůli sérii konspiračně-protiamerických úvah odcházel Oliver Stone z místnosti za nejkratšího potlesku v historii udílení čestných cen”.

Zaprodaní pisálkové, kteří mají být hlídacími psy demokracie, názorně předvedli, jak si demokracii představují. Odlišné názory zkrátka netolerují nebo ignorují. Odchod ze sálu a následné nenávistné kvičení svědčí nejen o naprosté servilitě vůči jejich chlebodárcům, ale i o absenci zdravého úsudku a ideologické militantnosti. Stone totiž neřekl nic nového ani šokujícího, jen zopakoval historická fakta a popsal americkou současnost.

Záznam tiskové konference:

http://www.vlastnihlavou.cz/tiskova-konference-olivera-stona-na-filmovem-festivalu-v-karlovych-varech-4-7-2013/

Foto z natáčení filmu Alexander: © 2004 IMF Internationale Medien und Film GmbH and Co. 3 Produktions KG


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

kosina

Nejsem Oldřich, ale Ondřej :-) Přesto, pánové, děkuji za vaše komentáře a postřehy a přeji hezké léto.