Ondřej Kosina: Podporuje Kuba terorismus?

obrazek
12.6.2013 09:46
Americká vláda zveřejnila 30. května listinu států podporujících mezinárodní terorismus, na které figuruje mj. Kuba, Sýrie a Írán. Syrská armáda bojuje se zahraničními džihádisty sponzorovanými Západem a petromonarchiemi, vlivný republikánský senátor John McCain s nimi pózuje na fotografiích a slibuje jim vojenskou pomoc, ale je to Sýrie, která podle USA podporuje mezinárodní terorismus. Opět jsem si vzpomněl na Orwellův román 1984...

Kubánské stanovisko

Havana je obviňována z poskytování azylu americkým uprchlíkům, kteří se na ostrově ukrývají před spravedlností (ačkoliv žádný z nich nebyl z terorismu obviněn), nebo levicovým partyzánům z FARC, což odporuje faktu, že Kuba je od roku 2011 garantem mírového procesu v Kolumbii. Havana naopak upozorňuje, že USA se staly dlouhodobým útočištěm pro různé vrahy kubánského původu a dodnes se v Miami ukrývá např. Luis Posada Carriles, který 6. října 1976 způsobil explozi civilního letadla Kubánských aerolinek nedaleko pobřeží Barbadosu a zmařil životy 73 cestujících.

V prohlášení kubánského ministerstva zahraničních věcí se uvádí, že “cílem obvinění je pokračování těžko ospravedlnitelné a již překonané hospodářské blokády Kuby, trvající déle než padesát let a odsuzované celým světem. Území Kuby nikdy nebylo ani nebude použito k úkrytu jakýchkoliv teroristů ani k organizování, financování nebo osnování teroristických činů proti jiné zemi včetně USA. Kubánská vláda jednoznačně odmítá a odsuzuje každý teroristický akt na jakémkoliv území bez ohledu na motivaci útoků. Naopak, je to americká vláda, která používá státní terorismus jako prostředek destabilizace zemí, které se nechovají v souladu se zájmy USA a používá bezpilotní letouny k mimosoudním popravám osob podezřelých z terorismu, čímž způsobuje úmrtí i mnoha nevinných civilistů”.

USA a terorismus v Latinské Americe

Obviňují-li Američané Kubu z podpory terorismu, zřejmě už zapomněli na vlastní praktiky v Latinské Americe během studené války. Tehdy Washington školil, trénoval a financoval teroristická polovojenská komanda – tzv. eskadry smrti – pravicově a antikomunisticky orientované skupiny, které se v mnoha zemích subkontinentu dopustily zločinů proti lidskosti a genocidy (v Guatemale vyvraždily 5,5 % indiánské populace). Tyto teroristy nejvíce podporoval Reaganův režim, dodnes velebený pravicovými ideology. Eskadry smrti, které chránily pozemky bohatých latifundistů a nadnárodních společností, měly na svědomí desítky tisíc lidských životů zj. v Guatemale, Salvadoru, Hondurasu, Nikaragui, Argentině a Chile. Role USA ve formování eskader spočívala ve výcviku na vojensko-politickém středisku Škola Amerik, dodávkách zbraní, munice, vysílání vojenských poradců a financování. Např. jejich salvadorský velitel Nicolas Carranza dostával od CIA 90 tisíc dolarů ročně. Zastrašováním, vražděním a vypalováním vesnic chtěly eskadry smrti donutit civilní indiánské obyvatelstvo, aby přestalo podporovat levicovou guerrilu. Zločiny z osmdesátých let jsou trestány až nyní a k doživotnímu vězení byl odsouzen např. guatemalský vojenský diktátor Efraín Ríos Montt. Ironií osudu je, že v Nikaragui se k moci vrátili Ortegovi sandinisté, proti nimž Reagan vedl špinavou válku (aféra Írán-Contras) a i v dalších zemích vládnou bývalí levicoví partyzáni – v Uruguayi José Mujica a v Brazílii Dilma Rousseffová.

Závěr

Kubánské ministerstvo zahraničních věcí důrazně odmítá využívání tak citlivého tématu, jakým je mezinárodní terorismus, k politickým účelům a diskreditaci země a požaduje, aby USA přestaly s touto difamační kampaní, jejímž cílem je uspokojit kubánskou emigraci a ospravedlnit anachronickou blokádu ostrova. Už v roce 2002 Havana navrhla Washingtonu přijetí bilaterální dohody o boji proti terorismu, tuto nabídku zopakovala i o deset let později, ale dosud se nedočkala odpovědi.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.