Ondřej Kosina: Zabraňme katastrofě a zvolme Miloše Zemana!

obrazek
13.1.2013 10:50
První kolo historicky první přímé volby prezidenta ČR výrazně ovlivnil samotný závěr kampaně. Miloš Zeman byl jasným favoritem, zatímco Jan Fischer, jehož nadsazené předvolební průzkumy dlouhodobě uměle favorizovaly, pohořel v důsledku své neobratnosti v televizních debatách a antikampaně, která proti němu byla v posledních týdnech vedena. Stoupenci pravdolásky a TOP 09 vycítili příležitost, že místo odepsaného Fischera – jako favorita pravice – může zaujmout recyklovaná verze knížete z jara 2010.

Fischerův pád

Jan Fischer se stal z favorita tragickou postavou. Jeho členství v KSČ v osmdesátých letech z ryze kariéristických důvodů bylo snadným terčem jeho oponentů. Nemá charisma ani není schopným řečníkem. Jediné, z čeho mohl profitovat, je jeho nestranickost, ačkoliv je všeobecně znám jako pravicový politik. Sice disponoval značným kapitálem, podporou oligarchů a v průzkumech se objevoval po celou dobu na prvním (až v samotném závěru na druhém) místě, přesto to nestačilo. Fischer se zjevně obklopil špatným týmem poradců a image-makerů, protože do diskusí chodil nepřipravený, jeho gesta působila škrobeně, nepřirozeně, místy agresivně a byla na něm vždy viditelná nervozita a podrážděnost. Fischerova kampaň navíc začala příliš brzy a ke konci se již vyčerpala a neměla co nabídnout. Do čela průzkumů se dostal Miloš Zeman a Kalouskova TOP 09 vycítila příležitost slábnoucího Fischera odstřelit knížetem ve verzi 2.0. Fischer, trpící stigmatem normalizačního kariéristy a mající image nudného, bezbarvého úředníka bez vyhraněných názorů, by po svých televizních výkonech schopného a charismatického řečníka Zemana ve druhém kole těžko porazil. Proto byl pravicovými silami v čele s masmédii a klikou pravdolásky hbitě substituován disidentem a žoviálním šlechticem Schwarzenbergem.

„Nezávislý“ kníže

Schwarzenbergovo vládní působení bylo a bude maximálně upozaďováno, aby si ho náhodou povrchně uvažující a médii zmanipulovaní ovčané – nezvyklí dávat si věci do souvislostí – nespojili s působením asociální Nečasovy a Topolánkovy vlády. Není zdůrazňováno jeho předsednictví TOP 09, jež v krajských volbách vyhořela a už vůbec se nemluví o tom, že je faktickou loutkou Miroslava Kalouska, která ve vládě hlasovala pro zvýšení DPH, církevní restituce, důchodovou reformu, S-karty a jež má přímou odpovědnost za další zadlužování této země. Pravicová média jej přirozeně neprezentovala jako prvního místopředsedu Nečasova korupčního kabinetu, ale jako „nezávislou“ osobnost a strážce odkazu Václava Havla. Volby opět negativně ovlivnila – podobně jako v roce 2010 – facebooková generace, přestože na ni asociální opatření vlády, jíž je „knížepán“ součástí, dopadají nejvíce (úsilí o zavedení školného resp. zápisného, vysoká nezaměstnanost absolventů, všeobecná drahota).

Lid chce změnu, ale volí proti ní

Ačkoliv se v souvislosti s prezidentskou volbou často hovoří o změně a nespokojenosti se současnými politiky, lidé opět většinově volili kandidáty, kteří žádnou změnu nereprezentují a ani jí nejsou schopni. Jakou naději na změnu může přinést ministr Nečasovy vlády, které důvěřuje desetina obyvatel? Místopředseda vlády, která tupými účetními škrty uvrhla ekonomiku do hluboké recese a způsobila pokles životní úrovně? Exponent Bilderbergu a eurohujer, který proti vůli většiny obyvatel prosazoval umístění amerického radaru v Brdech, proti zájmům ČR uznal narko-mafiánský kvazistát Kosovo a jehož vztah k sudetským Němcům je více než vřelý? Ukázalo se, že ve významné části společnosti panuje i jakási podvědomá nostalgie po habsburské monarchii a touha znovu se stát poddanými aristokratů. Naději na změnu nemůže nabídnout ani vítěz prvního kola Miloš Zeman, jenž je symbolem opoziční smlouvy, obklopuje se bývalými komunistickými aparátčíky a ani jeho vazby na Lukoil nebudí mnoho důvěry. Svým zhrzeným jednáním ve spojenectví se zkorumpovanými poslanci Melčákem a Pohankou napomohl v roce 2007 ke vzniku Topolánkovy vlády a založením vlastní strany, pojaté jako trucpodnik, v roce 2010 odčerpal 4,5 % ČSSD, čímž částečně přispěl k vítězství pravice.

Co bude před druhým kolem?

Před druhým kolem lze očekávat masivní mobilizaci médií (od havlovské ČT po Bakalou vlastněný tisk), politické pravice a sil pravdolásky za zvolení Karla Schwarzenberga. Tzv. nezávislá média mu budou dělat zdarma reklamu, zatímco na Miloše Zemana vylijí kbelíky špíny. Budou zejména zdůrazňovat jeho nedůvěryhodné okolí (Šlouf, Zbytek), vazby na Rusko a jistě vsadí i na vyčpělý antikomunismus. Schwarzenberg bude naopak prezentován jako morální autorita, ikona mládeže, žoviální šlechtic, jehož spaní a huhlání je roztomilé a který je populární v zahraničí (to, že pouze v USA a Izraeli nebude příliš zdůrazňováno). Schwarzenberga podpoří neúspěšní pravicoví kandidáti Sobotka a Roithová, kandidátka pravdolásky Táňa Fischerová a s vysokou pravděpodobností i Jan Fischer a rádoby alternativec Franz, netající se sympatiemi vůči němu. Miloš Zeman může počítat s podporou většiny voličů Jiřího Dienstbiera (menšina levicově orientovaných pravdoláskařů podpoří Schwarzenberga), ale rozhodující pro jeho úspěch bude získání nevoličů. Doporučení ČSSD ve druhém kole hlasovat pro Zemana, učiněné ještě v sobotu večer, je pragmatickým a jediným možným rozhodnutím. Ačkoliv mám k Miloši Zemanovi řadu výhrad – kromě výše zmíněných i jeho militaristické, výrazně proizraelské a protiarabské postoje a vstup země do NATO bez referenda – domnívám se, že ve druhém kole pro levicového voliče není jiná možnost, než ho podpořit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jan Kopecký

Není to špatně napsané.

 

Jedno ale nechápu: jak rozumět označení Schwarzenberga za "disidenta"? Co tím chcete, Ondřeji Kosino, říci?

 

heriot

Pane Štváne velice se omlouvám za zkomolení Vašeho jména. Nebylo to opravdu úmyslné. Stejně jako Vaše přehlédnutí, že se nejmenuji Valter, ale Walter.

Jinak samozřejmě vyčítat  můžete cokoliv, nicméně já jsem se pokusil jen napsat svůj názor, že možná zrovna v tomto Vašem "např." jste k němu trošku nespravedlivý. Nic vice.

stvan

Pane Valtere, jmenuji se Štván a mám pocit, že jste to při své pohotovosti nemohl přehlédnout.Mám víc výhrad k panu Zemanovi, proto jsem napsal např. a přesto jsem svůj názor  ukončil smailíkem, který znamená rozesmátou tvář.Nejdůležitější je úvod mého názoru, ve kterém konstatuji, že rady volte Zemana jsou racionální. Zkrátka a dobře.Vyčítat mu mohu co uznám za vhodné.On tak uvažuje stejně.To však neznamená, že jsem ho zavrhl úplně.Rozumíme si?

antoninsebek

Já naprosto souhlasím. Jenomže:

Kdyby se znovu natáčela pohádka Princezna Koloběžka První,

tak by představitelé soc-dem. v ní mohli hrát hlavní role

 

a nemuseli by se vůbec učit text.

 

Protože jste pohádkám odrostlí, tak ji připomenu:

Tam jde o to přijet: ne pěšky a ne na voze, obutá – neobutá, oblečená – neoblečená.

To si určitě pamatujete.

 

„Podpora“ soc.demokratů Miloši Zemanovi mi to velmi, ale velmi připomíná L  

heriot

Pane Ištváne, já myslím, že zrovna tato slova Zemanovi vyčítat nemusíte. Pokud to tak řekl, tak při všech výhradách k němu to považuji za pouhé, zcela racionální  a účelové zalovení v řadách (teď budu ošklivý a arogantní) těch 10-15% hloupých, neusazených, snadno manipulovatelných (tzv. nerozhodnutých) voličů kteří rozhodují volby na základě svých zcela iracionálních dojmů a zejména mediální masáže, které 100% podléhají.

Tyto voliče dělí od tzv. nemakačenků velice tenounká čára a přesto velice slyší  na to, jak na ně doplácejí a jak je třeba s nimi zatočit.  Nikdy se nazamýšlejí nad důsledky svých rozhodnutí a nad tím jak vždy volí vlastně proti sobě. A kdo chce vyhrát volby, musí jim asi prostě zkusit občas "vyjít vstříc". Účel světí prostředky.

 

stvan

Jak doporučení Jiřího Paroubka, tak pana Kosiny a dalších, má z politického hlediska svoji nezpochybnitelnou logiku, neboť každý výsledek voleb je i referendem o vládní politice. S největší pravděpodobnosti mu "podlehnu". Kdyby byl Zeman méně arogantní a méně paušalizující(např. nezaměstnaní=nemakačenkové) tak bych "podlehnout" nemusel. Nemůžete mu někdo domluvit ?   :-))