Podle hlouposti poznáte je...

obrazek
12.1.2012 10:47
Kdo sledoval v tomto týdnu naši politickou scénu, těm muselo skutečně zatrnout. Naši občané jsou za rok a půl existence Nečasovy vlády zvyklí na leccos, ale k trapnému divadlu, které předvedla nejmenší vládní strana Věci veřejné, snad ani nejde nic dodat. VV, jejichž stranické preference jsou v průzkumech veřejného mínění na bodu mrazu, se snaží všemi způsoby zachránit či prodloužit svůj parlamentní život, který je však do dalšího volebního období sečten. Místo praktikování seriózní a realistické politiky se VV propadají až na samé dno politické trapnosti.

VV, respektive její špičky, měly v plánu na poslední chvíli sabotovat již odsouhlasenou vládní dohodu o vyrovnání s církvemi, které bude stát 59 miliard, i s úroky pak necelých 100 miliard korun. Bárta a spol. nepochopitelně otočili a chtěli vědět od ministra financí Kalouska, kde vezme 2 miliardy ročně na finanční vyrovnání s církvemi a z jakých rozpočtových kapitol tyto výdaje půjdou. Za toto jednání dostaly VV od svých koaličních partnerů ,,ultimátum", které znělo jasně: buď budete tuto středu ráno hlasovat ve vládě pro již odsouhlasenou dohodu, nebo padne vláda, popřípadě vás z ní vyhodíme. VV dobře věděly, že pro dohodu nakonec ve vládě budou hlasovat, ale chtěli již poněkolikáté až do poslední chvíle zvýšit svou momentální cenu na politickém trhu a získat na ostatních stranách určité koncese (viz plánované slučování některých ministerstev). Takový záměr však selhal hned na začátku, protože byl neuvěřitelně naivní a nepromyšlený.

Navíc pokud si vzpomeneme na loňský červen, tak to byly právě Věci veřejné, které daly ostatním koaličním partnerům ultimátum. Požadovaly rovnoprávné zastoupení svých ministrů a prosazení některých reformních zákonů. Pokud by se tak nestalo, 30. 6. 2011 by vypověděly koaliční smlouvu. Věci veřejné jsou těmi posledními, kdo by si mohl ve vládě diktovat podmínky. Veletočů již za půldruhého roku svého vládního angažmá předvedly nespočítaně, aby pak pokorně (a mnohdy servilně) pomohly k prosazování asociálních reforem. V. Bárta se bil do prsou, že zvýšení DPH na 17,5% od ledna 2013 nikdy nedopustí, přitom pro ně VV jako vládní strana nakonec hlasovaly. Těch příkladů je celá řada. Přitom VV vždy a všude prohlašovaly, že jsou jakýmsi jazýčkem na vahách, vyrovnávajícím extrémy, nicméně realita je zcela jiná. Představitelé VV vyměnili vlastní program za program ODS a TOP 09, v nichž se rozpustily jejich hlavní předvolební ,,vlajkové lodě" - progresivní zdanění a zrušení zdravotnických poplatků. Škoda, ,,véčkaři" promarnili solidní možnost, jak občanům skutečně ukázat, že to s nimi myslí dobře.

Je tak jasné, že s Věcmi veřejnými nelze vládnout na jakékoliv úrovni, protože jsou schopné odsabotovat i již podepsané dohody podle známého latinského rčení ,,Pacta sunt servanda" - smlouvy je třeba dodržovat. Jsou partnerem nespolehlivým, neloajálním a hlavně nepředvídatelným. Těžko říci, na čem se ,,zaseknou" příští týden či měsíc. V roce 2014 se téměř určitě uvolní po VV v parlamentu místo. Je otázkou, kdo toto místo zaplní. Jisté je jen to, že to již nebude marketingově - obchodní odnož bezpečnostní agentury ABL, ale nebude to ani pan Babiš, lidé zkrátka přestali těmto obchodním projektům věřit. Je čas pro standardní politickou stranu, která bude stát vždy na straně lidí, plnit své závazky a provádět reformy jinak a šetrněji, než to dělá stávající trojkoalice.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Pan Bárta,Škárka,John a Babák na Vás působí také dobře?

novotny

Náhodou pan Jarolím z VV včera v Hyde Parku moc hloupě nepůsobil. Vyhodnotil bych to, že VV jsou štika v dnešní koalici, nechtějí však ztratit pozici, protože by prý nedořešili stíhání v korupčních aférách. Proto i stáhli ocas mezi nohy v otázce církevních restitucí.

pudlikmaxik

po kolikáté již VV takhle "vyhrožovaly" ? a vždy to bylo k ničemu, protože košile blížší než kabát, resp. vládní a poslanecká koryta bližší než nebýt u moci. Je to jako obvykle hrozný výsměch občanům, co je volili, a vůbec jsou totálně  zesměšněni. Jejich zásadovost je na hnojišti dějin, a s tím odejdou i s příštími volbami. VV měly určitou šanci v zásadovosti - ale nestalo se ani nyní. Kdyby nyní rozhodily vládu, tak by ještě možná lidi si jich trochu vážili, ale toto byla určitě poslední kapka.