Porošenko na baterky

18.8.2016 06:13
V souvislosti s Minskými dohodami je možné slyšet nejrůznější názory. Samozřejmě, že protiputinovští žurnalisté a tzv. analytici, v čele s Procházkovou, Romancovem, Kolářem a dalšími, obviňují za neplnění Minských dohod, které měly napomoci urovnání situace na východě Ukrajině, zřejmě dosti tendenčně, Rusko a ruského prezidenta Putina.

To je v očích většiny západních a neobjektivních novinářů světový pária. Ten může za všechno.

Nemělo by zapadnout vyjádření ukrajinského prezidenta Porošenka těchto dní, kdy si tento muž si nahlas posteskl, že nemá podporu, aby mohl plnit Minské dohody. A nakonec se od něho samotného dozvídáme, že nemá podporu ne od například USA či EU, ale od ukrajinského parlamentu, čili je to jeho domácí problém. A důvodem je rozštěpenost ukrajinských vládních kruhů, kdy jejich část prostě plnit minské dohody nechce. A spoléhá na imaginární pomoc Západu, která pochopitelně nepřijde. Země NATO nejsou s Ukrajinou vázány žádnými smlouvami a neexistuje ani smlouva o přidružení k NATO, takže zde není žádný závazek, proč by si takový zásah ve prospěch státu, jenž byl ještě před třemi lety v rusé sféře vlivu, NATO mělo dopřát.

Je to další zajímavé sdělení v řadě po konstatování. Transparency International uvedla, že Porošenko kryje korupci, z čehož implicitně vyplývá, že, pokud připustíme, že Porošenko má dobrou vůli bojovat proti korupci, je proti významné části moci na Ukrajině bezmocný. A dále sdělení, Světové banky z posledních dní, která vyjádřila obavu, z toho, jak mohou být čerpány úvěrové peníze, které tento peněžní ústav spojený se Západem Ukrajině půjčí.

Zdá se, že ukrajinský režim, který před 2,5 rokem začal na základě puče proti legálně a legitimně zvolenému prezidentu Janukovyčovi, je v posledním tažení. Ekonomicky, organizačně, vojensky, a zejména morálně. Čím dřív si to i politické elity Západu uvědomí, tím lépe.

Ani V. Putin nebude mít zájem na tom, aby na jeho západních hranicích bylo vytvořeno ohnisko napětí, které bude vysílat tenze do celé východní a střední Evropy.

Pokud bude přístup Západu ve vztahu k Putinoovi a Rusům alespoň tak rozumný, jak to při své návštěvě v Moskvě naznačil německý ministr zahraničí Steinmeier a jako to naznačuje britská premiérka Mayová, budou ukrajinské politické elity muset dojít k názoru, že je třeba se s Rusy rozumným způsobem domluvit na vzájemně přijatelném kompromisu.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.