Přemysl Votava: Trapná účast ministra Jana Kohouta mezi demonstranty v Kyjevě

obrazek
7.12.2013 19:39
Účast ministra zahraničních věcí ČR Jana Kohouta na demonstracích v Kyjevě není dobrým příkladem vyvážené zahraniční politiky. Není ale ani krokem do budoucna. Jde o hrubé vměšování se do událostí, které nyní probíhají na Ukrajině. Dnešní Kyjev to jsou demonstrace, rozbité výlohy, ranění, buldozery proti policistům, obsazení vládních budov, použití síly na obou stranách. V čí prospěch to je?

Účast a vystupování našeho ministra, tak jako i diplomatů z dalších zemí ve prospěch opozice, není dobrou vizitkou diplomacie ČR, ale ani EU. Zasahujeme do vnitřních záležitostí cizího státu. Ukrajinský parlament vzešel z nedávných svobodných voleb. Nelze to zpochybňovat. EU nemůže nikomu dávat ponaučení. Nedávné demonstrace v Řecku nebo Španělsku také neprobíhaly za účasti a podpory diplomatů, tedy jak ze zemí dnes kritizovaných - Ukrajiny, Ruska - ale ani z České republiky. Také tam tekla krev, také tam byly rozbité výlohy a násilí na obou stranách. Česká diplomacie tehdy mlčela. Mlčela i v případě Kosova a Srbska.       

Jak by se dívala na obdobný přístup Česká republika, kdyby se v roce 2012 pražské poklidné odborářské demonstrace proti vládě Petra Nečase zúčastnil ministr zahraničí Ukrajiny anebo Ruska? Navíc prostor v zahraničních medií by dostávala jen jedna strana. Tedy ta protestující proti vládě Petra Nečase. Ze všech zemí EU by se jistě valila na tuto provokaci kritika. Média by zcela jistě tento přístup odsoudila.

Postup, který zvolila ČR k událostem v Kyjevě, nepřispívá ke vzájemné důvěře mezi Ukrajinou a ČR. Podobných negativních případů české diplomacie je více. Naše politika přeci nesmí být vazalská, tedy jinými slovy: nemá být závislá na přáních silnějších. V minulosti se tak stávalo...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Naprostý souhlas.

Váš odstavec, začínající slovy: "Jak by se dívala na obdobný přístup Česká republika, kdyby... " mi hovoří přímo z duše. Ať se to Bruselofilům líbí nebo ne, na Ukrajině mají legitimní vládu a legitimního prezidenta.  

Pro ty, co mají krátkou paměť, jsem z internetu bez úprav  zkopíroval hodnocení ukrajinských voleb známým a zkušeným českým komentárem:

Libor DVOŘÁK, redaktor: „Volby proběhly nad očekávání hladce. Opravdu velice hladce. Já jsem v sobotu ještě vyrazil do města, přiletěl jsem sem v pátek večer. To tu byl naprostý klid a naprostá idyla. A vlastně také ten včerejší volební den proběhl naprosto klidně a, řekl bych, téměř bez jakýchkoliv rušivých momentů...“