Putin: "Nechceme válku"

16.2.2022 10:46
Ruský prezident Vladimir Putin po schůzce s německým spolkovým kancléřem Olafem Scholzem v Moskvě popřel jakýkoli úmysl vést válku na Ukrajině. „Nechceme válku," řekl Putin a jeho země je „připravena jít cestou vyjednávání“ s odvoláním na ruské bezpečnostní zájmy. Scholz také propagoval diplomatické řešení, vidí mnoho „výchozích bodů“ pro „dobrý vývoj“ – například částečné stažení od ukrajinské hranice, které oznámila Moskva.

Otevřené otázky by musely být vyjasněny s Ruskem a ne proti němu a Ukrajina věří, že nebezpečí ruské invaze je prozatím zažehnáno. Uprostřed ukrajinského konfliktu požádala ruská Státní duma na návrh opoziční komunistické strany prezidenta Putina, aby uznal regiony Luhansk a Doněck na východě Ukrajiny jako „lidové republiky“. Minský mírový plán schválený za francouzsko-německého zprostředkování v roce 2015 předpokládá jejich opětovné začlenění oblastí do Ukrajiny avšak s rozsáhlou autonomií.

Po schůzce kancléře Scholze a prezidenta Putina oba politici vyjádřili důvěru v diplomatické řešení. "Jsme připraveni jít cestou vyjednávání," řekl Putin. "Deeskalace je naléhavě nutná," řekl Scholz s odkazem na ukrajinskou krizi. Diplomatické možnosti nejsou zdaleka vyčerpány. "Jakkoli se současná situace zdá obtížná a vážná - odmítám ji popsat jako beznadějnou." Podle Scholze je všem Evropanům i NATO jasné, že udržitelné bezpečnosti nelze dosáhnout proti Rusku, ale pouze s Ruskem.

"Je naší zatracenou povinností a úkolem, jako hlav států a vlád, zabránit eskalaci války v Evropě." Scholz uvítal již dříve avizované stažení jednotlivých vojáků od hranic s Ukrajinou. "Je to dobré znamení a doufáme, že další budou následovat." Zdůraznil důležitost dalších rozhovorů a věnoval se normandskému formátu. "Tady potřebujeme pohyb a pokrok." S prezidentem Putinem chce najít řešení ukrajinské krize a nevidí žádný rozumný důvod pro nasazení vojáků," řekl kancléř. „Jsme připraveni jít cestou vyjednávání“ řekl Putin a oznámil ochotu pokračovat ve spolupráci se Západem v otázkách evropské bezpečnosti. 

 Nechceme válku v Evropě" a to je důvod, proč požadujeme od Západu bezpečnostní záruky. Doposud však na požadavky nepřišla uspokojivá odpověď. Putin propagoval zprovoznění plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři projekt infrastruktury posilující energetickou bezpečnost v Evropě. Zároveň ukázal ochotu nadále využívat Ukrajinu jako tranzitní zemi pro dodávky plynu do Evropy po roce 2024 – pokud by to bylo na Západě potřeba.

Kancléř Scholz označil ohlášené částečné stažení Ruska na hranici s Ukrajinou za dobré znamení a upozornil, že bezpečnost v Evropě není možná proti Rusku, ale pouze s Ruskem. Na tom se prý shodují všichni v NATO a Evropské unii. Sociálně demokratický politik zdůraznil, že odmítá označit současnou situaci v konfliktu za bezvýchodnou; diplomatické možnosti nejsou zdaleka vyčerpány. Nyní musí jít o to, abychom odhodlaně a odvážně pracovali na mírovém řešení krize. Scholz nabídl Moskvě rozsáhlý dialog.

Generální tajemník NATO Stoltenberg v Bruselu hodnotil ochotu, kterou Moskva signalizovala pokračovat v diplomatickém úsilí, pozitivně což dává důvod k opatrnému optimismu.

Známky uvolnění rusko-ukrajinského konfliktu se odrazily na ceně ropy. Barel 159 litrů severomořského Brentu stál včera odpoledne 92,30 dolaru, což bylo o 4,32 dolaru méně než den předtím. Cena barelu americké odrůdy WTI klesla o 4,54 USD na 90,91 USD.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Nie som vojak, ani generál, ale toľko snáď rozumiem, keď armáda sa pohybuje po svojom štátnom území a cudzie vojská a zbrane, školitelia a peniaze prichádzajú do Pobaltia, Poľska, Rumunska, Bulharska, Ukrajiny a na Slovensko - za jediným účelom, odstrašiť Rusko a pripraviť sa na vojnu s Ruskom. Pritom Soltenberg, Biden, Scholz, Steinmeier a spol. opakujú jednu jedinú vetu = požiadavku : aby Rusko stiahlo vojská od hraníc Ukrajiny.

Tak buď majú naozaj plné gate všetci generáli a prezidenti už len zo samotného pohybu ruskej armády po vlastnom území, alebo je to propagandistické heslo,  ktoré platí na západniarov, aby všetkým vtĺkli do hlavy, aby z opakovania lži sa stala pravda. Aby spojili celý západ proti Rusku.

Dnes vyšla správa, že časť vojsk RF sťahuje. Ale Stoltenberg chce, aby všetko stiahli. Jediné čo ma napadá : Dokedy nechá RF zo sebou cvičiť ako malý s veľkým ? Do kedy sa nechá RF ohlupovať vyhrážkami, sľubmi a očividným plánom, že Západ nedá pokoj, kým RF nezniči ?

Situácia je neuveriteľná pre zdravý rozum. Toto môže snáď len chorý mozog pochopiť.