Syrský novinář exkluzivně pro Vaši věc: “V případě porážky povstalců hrozí zahraniční intervence”

obrazek
8.6.2013 10:51
V syrském konfliktu dochází k zásadnímu zlomu a zdá se, že převaha vládních vojsk je již nezvratná. Podle studie NATO prezident Bašár Asad válku vyhrává a má podporu 70 % obyvatel. Syrský novinář Karim Saad poskytl serveru Vaše věc exkluzivní rozhovor, ve kterém odpovídal na otázky o aktuální situaci ve své zemi.

V syrském konfliktu došlo k obratu a zdá se, že vládní vojska získala převahu. Můžete přiblížit úspěch syrské armády v boji s teroristy?

K.S.: Skutečně, syrská armáda dosáhla velkého pokroku v boji s teroristy v různých oblastech Sýrie – díky nové taktice, kterou používá a díky spolupráci s tzv. Národními obranami. Došlo k posílení bezpečnosti a stability v Damašku a v přilehlých předměstích. Vytlačila teroristy z různých předměstí Damašku a odřízla je od zásobovacích tras z jihu. Také úspěšně izoluje ozbrojené skupiny od zásobovacích cest ze západu. V současné době armáda dosahuje velkého vítězství v oblasti Kusajr, která leží blízko libanonských hranic a je považována za jeden z hlavních koridorů pro pašování zbraní a ozbrojenců. Podle vojenských expertů v oblasti přichází přes tuto oblast 50 % zbraní a cizích žoldáků do Sýrie ilegálně. A právě proto je její ovládání ze strany syrské armády velká rána pro ozbrojené skupiny.

Domníváte se, že dialog s tzv. opozicí je stále možný a má naději na úspěch, nebo je jediným řešením její vojenská porážka?

K.S.: Je třeba rozdělit tuto otázku na dvě části. První z nich se týká politické opozice a druhá ozbrojených skupin. Řešení krize v Sýrii je politické. S teroristickými skupinami přicházejícími z více než 28 států a dosahující počtu 100 000 osob, jak oznámil prezident Asad, jiné řešení než vojenské neexistuje. Mnoho skupin v čele s frontou Al-Nusra si vůbec nepřeje vytvořit demokratický a spravedlivý politický systém v Sýrii, nýbrž islámský stát. Dosáhnout politického řešení vyžaduje nejen regionální, ale i mezinárodní shodu. Kdyby k tomu došlo, ozbrojené skupiny by byly izolovány, což by jistě vedlo k jejich likvidaci syrskou armádou během krátké doby.

Hrozí v souvislosti s úspěchy vládních vojsk zahraniční intervence, která by zvrátila poměr sil ve prospěch povstalců?

K.S.: Ano, domnívám se, že tato varianta je reálná. Cíl cizích sil a států, které se angažují v Sýrii vojensky i finančně, je svrhnout režim a dostat se do Teheránu přes Damašek. Proto v případě porážky povstalců se nedá vyloučit vojenský zásah ze zahraničí. Přistoupit k zahraniční intervenci by bylo šílenství. Vedlo by to k velkému konfliktu, do kterého by byly zataženy Írán, Turecko, Izrael a další státy včetně Ruska. Moskva upozornila Západ, že by jejich letadla a lodě byly zničeny v syrském vzdušném a vodním prostoru, jelikož Sýrie má moderní prostředky, aby bránila svou suverenitu.

Myslíte si, že se do konfliktu opětovně vloží Izrael, nebo se obává syrských raket namířených na Tel Aviv?

K.S.: Izrael zasáhl do krize v Sýrii několikrát různými způsoby podpory ozbrojených skupin. Můžeme si všimnout, že izraelské zásahy se většinou staly v oblastech, kde se dařilo armádě vytlačit ozbrojené skupiny z jejich pozic. Několik izraelských představitelů hlásilo, že pád režimu prezidenta Asada je v zájmu Izraele. Nový režim by byl slabší a nepředstavoval by žádnou velkou hrozbu pro Izrael, i kdyby ho vytvořili islamisté, kteří v současné době získávají podporu ze strany Západu včetně USA, Velké Británie a Francie. Opakování agrese ze strany Izraele na syrské cíle nebude syrskou vládou tolerováno. Proto se nedá vyloučit rozšíření konfliktu v případě opětovného vložení Izraele do krize.

Je reálné udržení Sýrie jako jednotného státu, nebo stále hrozí riziko jejího rozpadu?

K.S.: Osobně, od začátku nevěřím, že Sýrie, která dala světu první abecedu, přestane existovat jako jeden celek, a že v ní přestane fungovat sekulární režim. Pád Sýrie by negativně ovlivnil celou oblast Blízkého východu.

Syrská armáda je silná. Stát zůstává funkční i přes veškeré obtíže. Lidé v Sýrii stále věří, že budou žít dál v jednom státě, který má sekulární režim a nepřipustí radikalismus ani rozpad.

Myslíte si, že zrušení embarga EU na dovoz zbraní přispěje k mírovému řešení? Má vůbec Západ na mírovém dialogu zájem?

K.S.: Zrušení embarga jistě nepřispívá k mírovému řešení krize, protože posílá jasný signál rebelům, že jejich sázka na zbraně má podporu Západu. Souhlasím s názorem ministra zahraničních věcí pana Karla Schwarzenberga, že v Sýrii existuje dostatečné množství zbraní, a že zbrojní průmysl bude po zrušení embarga vydělávat. Domnívám se, že Západ má zájem o mírový dialog pouze v případě, že by splnil jeho cíle: svrhnout režim prezidenta Asada a změnit roli Sýrie a její regionální a mezinárodní spojenectví.

Západ se dopouští velké chyby tím, že podporuje ozbrojené teroristické skupiny v Sýrii. Zbraně co dostávají tyto skupiny z Turecka, Kataru a Saúdské Arábie se s podporou Západu mohou v brzké budoucnosti dostat do Evropy i do Ameriky. Fronta Al-Nusra, která nesnáší západní civilizaci ani životní styl, je hlavní silou mezi ozbrojenými skupinami v Sýrii. Tato fronta spadá pod Al-Káidu.

Médii proběhlo video, jak terorista pojídá srdce zabitého syrského vojáka. Jde o ojedinělý exces, nebo je to běžné chování tzv. bojovníků za svobodu?

K.S.: Fundamentalistické skupiny jsou známé svou mimořádnou brutalitou a nenávistí, a to co se objevilo v tomto videu, není ojedinělým excesem, ale bohužel jejich běžným chováním. Od spousty známých a přátel z různých měst Sýrie se každý den dozvídáme o mnoha případech zabíjení, znásilnění, únosů a přepadení, které provádějí příslušníci těchto ozbrojených skupin. Myslím si, že to, co spáchal jeden z velitelů těchto ozbrojených skupin, představuje vrchol barbarství. Je politováníhodné, že tento případ místo toho, aby probudil svědomí vůdčích politiků Západu, byl označen za ojedinělý případ.

Objevila se také podobná videa zachycující popravy a bičování civilistů a zajatých vojáků jen na základě rozhodnutí tzv. Náboženských soudů. Toto donutilo mnoho Syřanů k zamyšlení, zda nejsme ve středověku a zda toto je Sýrie ve 21. století.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.