V listopadu 1989 bylo všechno poněkud jinak

obrazek
3.4.2013 19:57
V pondělí 1. 4. 2013 bylo ve zprávách na ČT 1 oznámeno, že Ústav pro studium totalitních režimů vydal sborník „Vypovídat pravdu a nic nezamlčet“ díl 1. Ředitel tohoto ústavu informoval veřejnost, že v této knize jsou uveřejněny všechny „protokoly parlamentní vyšetřovací komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989“, které byly až dosud utajovány.

Pan Žáček citoval z jednoho protokolu, konkrétně dokument č. B/38 z 29. května 1991:, „...pokud, by ze strany Lidových milicí mělo k něčemu dojít, tak sovětská posádka u nás silou proti Lidovým milicím zasáhne...“. Tato citace vzbudila mezi některými velký rozruch. Například Jiří X. Doležal na internetových stránkách časopisu Reflex publikoval text s názvem „Šmarjá, já dělal revoluci pod ochranou Sovětů!“

Musím konstatovat, že jsem velice vděčen, že „Protokoly vyšetřovací komise...“ byly po více než dvaceti letech odtajněny, a že byly publikovány. Mnoho lidí bude asi překvapeno, až si je přečtou. Ale ruku na srdce - vy, kteří jste pamětníky událostí 17. listopadu 1989 - jak je možné, že nikdo z vás nebyl překvapen, že vše probíhalo v tak velkém klidu? Proč vládnoucí režim nepoužil ani armádu, ani jednotky SNB nebo Lidové milice, které v té době byly svezeny z celé České republiky do pražských továren? To jste si nevšimli, že při mnohasettisícových (až 300 tisíc lidí) každodenních shromážděních na Václavském náměstí - o šestsettisícovém shromáždění na Letenské pláni nemluvě - se nikde neobjevilo ani jedno protisovětské heslo nebo transparent? To jste nikdo nebyl překvapen, že jeden večer vystupuje v Č(S)T ministr obrany, generál Václavík, a navrhuje použití armády proti lidu v zájmu zachování vedoucí role KSČ, a druhý den uléhá do nemocnice s chřipkou, aby byl po několika dnech odvolán a jmenován nový ministr obrany, generál Vacek? Ani to, že Lidové milice, povolané do Prahy na ochranu úřadů KSČ, poté, co onemocněl generál Václavík, byly tiše stáhnuty zpět do svých domovských měst, nikoho z vás neudivilo?

Vysvětlení je jednoduché. Vedení „Občanského fóra“, tehdy sídlícího v Laterně magice, byl ve čtvrtek večer 23. 11. 1989 doručen tento vzkaz sovětského vedení: „...sovětská vláda není proti zrušení vedoucí úlohy KSČ u nás, je pro, aby opozice měla podíl na vládě..." dále, že souhlasí se sovětskou omluvou nám za rok 1968, pokud jde o armádu (míněno československou), ta, že je pacifikována a že z jejich strany nic nehrozí. Pokud jde o Lidové milice, tyto sovětská strana nemá možnost ovlivnit, ale pokud by ze strany Lidových milicí mělo k něčemu dojít, tak sovětská posádka u nás silou proti Lidovým milicím zasáhne. Ze sovětské strany jsou dvě podmínky - jednak, že celý přechod proběhne v klidu, zejména do setkání Gorbačov – Bush na Maltě, a také, že se u nás nevyskytnou protisovětská hesla respektive demonstrace. Když jsem tento vzkaz tlumočil prof. Věnku Šilhanovi, z televizní obrazovky nade mnou zrovna hřímal ministr obrany, generál Václavík, něco o tom, že armáda nedopustí…

Toto a více je publikováno v knize „Vypovídat pravdu a nic nezamlčet“ v dokumentu č. B/38 na straně č. 353.

Pro mnoho lidí je to překvapení, ale „všechno bylo jinak“. Jsem rád, že to mají možnost zjistit i pamětníci těchto událostí, nikoliv až badatelé generace příští.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: historie

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Pane Štingle, napsal jste to výstižně.

Martin Adam

Pane Štingle. trochu jsme se asi nepochopili. Jsem vysokoškolák, dříve výzkumný pracovník, a v minulém režimu jsem byl občanem třetí kategorie ne proto, že bych se bál, jak píšete, ale proto, že jsem s komunistickým režimem něchtěl jakkoliv kolaborovat. Tudíž jsem ,na rozdíl od jiných včetně vás,  nemohl zastávat žádné "vedoucí funkce".  A ani dnes toho vůbec nelituji, že jsem se politicky nijak neangažoval, protože jsem s jejich ideologií, způsobem vládnutí a jinými praktikami nesouhlasil. A budete se divit, bylo nás tehdy většina. Ze své zkušenosti vím, že lidé kteří si příliš s  tímto režimem zadali, byli svým okolím odepsáni.A nejsem proto nutně pravičák. Lidem, kteří v té době dělali "kariéru", šlo pouze o podíl na moci a o peníze. Dnes jsme oba stejně staří, tak není třeba vidět nedávnou minulost pouze svou osobní zkušeností. Budoucnost ukáže, koho názor je blíže pravdě.

Martin Adam

Děkuji za vaše připomínky. Dodávám: nikdy jsem neházel komunisty a fašisty do jednoho pytle. Nikdy jsem nezapomněl na nezapomenutelné zásluhy národů Sovětského svazu , tedy komunistů, na porážce zločinného nacismu (a na ní nesl hlavní břímě tohoto zápasu). Já jsem se narodil až po této válce, antikomunistou jsem však nikdy nebyl, ale pouze nekomunistou a občanem třetí kategorie (nekomunista, příslušník tzv. pracující inteligence atd.) Tento režim, ač nastavoval značně křivé zrcadlo, měl i své jisté přednosti. Ač z nás dělal jen nevolníky, nastavoval našemu nevolnému životu určitý řád a dával nám i určité jistoty (a netoužil jen po naší krvi, jak by to praktikovali fašisté). Avšak ty čtyři desetiletí nuceného pobytu v této mateřské školce (protože více práv než děti jsme neměli) z nás nadělalo životu úplně nepřipravené adolescenty. Proto nevěda kam dál, tak tento režim sám dobrovolně skončil. Masaryk kdysi odhadoval, že našemu národu bude trvat desítky let (nepamatuji kolik to přesně řekl) než se naučí  žít v demokratickém státě (a to náš národ ještě neměl žádné zkušenosti s tímto minulým, nám importovaným, režimem). A tak proto jsme skoro všichni  uvítali demokratické změny,  ale také proto jsme všechno viděli pouze jen černobíle (tak, jak nás to komunisté naučili vidět). Čas však plyne  a nyní jsem rád, že v současné době, již tento pohled neplatí: levé je vždy levé a pravé je pravé. Náš národ si to začíná uvědomovat. Levice i pravice mají ve fungující demokracií své místo (pokud opět nechceme prožít dalších čtyřicel let v totalitě - další mateřské školce) A proto, jak se říká: ať každý chvilku táhne pilku. Vím,že tato změna je již nevratná a proto jsem optimista a nevidím jen zmar a pouze zmar v sooučasné situaci. Ale mateřská školka, i kdyby to byla ta s lidskou tváří, ta není a nikdy nebyla žádnou alternativou parlamentní demokracií s demokratickou, liberální ústavou. Pro vás: Není třeba žádných nadávek a urážek, jak to často činíte ve svých příspěvcích, je toho dost v tisku, televizi atd. Navíc si myslím, že ani za minulého režimu se nezapomínalo na určitá pravidla rytířskosti a galantnosti. To mluvím o vašich sprostých útocích a nadávkách na paní Libuši. Proto vám záměrně vykám s malým "v". Kritizujme, ale nenadávejme, Vysvětlujme, ale neurážejme. Věřme, že v příštích volbách levice zvítězí, že zvítězí solidarita nad sobeckostí, že se vláda našich věcí navrátí (pokud si to budeme přát).

 

heriot

Paná Zavoralová, každý kdo má oči a rozum na svém místě a umí základní počty,  tak vidí, že bez komunistů levice,  pokud skutečně chce napravit poměry a všechno co pravice v posledních letech zničila a rozkradla, neprosadí v tomto státě vůbec nic. Nebýt bohuminského usnesení a Špidly s jeho zaťatým nesmyslným antikomunismem, kdy raději spolupracoval s pravicí, nemuseli jsme dnes vůbec být tam kde jsme.

Jelikož Vy doufáte, že žádná strana s komunisty spolupracovat nebude, pak ale zároveň jedním dechem říkáte, že hájíte všechen  ten marasmus, který tu pravice od roku 2006 vytvořila.

Pak se ale ptám. Co vlastně děláte v této straně LEV 21 a nejste, jako fanatický pravicový ideolog,  raději funkcionářkou v TOP 09 či v ODS ?

heriot

Pane Adame samozřejmě, že paní Zavoralová není ve svých názorech na tuto zemi osamocená. S tím se dá bez výhrad souhlasit. S takovým Kalouskem, Nečasem, Klausem či Drábkem či Martinem Adamem si jistě vnitřně velmi souzní.  Proto také to urážení všech kdo s cestou jimi nastolenou nesouhlasí ...

Problém je ten, že ta cesta vede k devastaci a tohoto státu a zničení všeho co přechozí generace vytvořily... A s tím  se žádný slušný a myslíci člověk smířit nemůže. A ti také nejsou tak osamocení, jak byste si přáli.

Martin Adam

Paní Zavoralová není ve svých názorech v této zemi osamocená. To by totiž nezačala sametová revoluce. Tato revoluce dala šanci i jiným lidem, než přihloupné jakešovské nomenklatuře a jejím připosraným spoluúčastníkům. To, že jsme nyní trochu procitli ze svých iluzí ještě neznamená, že tato změna nebyla ta jedině nutná i možná cesta jak dál. Vetšina z nás, účastníků této změny, doufám, nikdy nezatoužila po návratu do předlistopadových poměrů. Vaše nadávky tak zústanou nevyslyšeny. To jen nadávají a vyjí minulé stíny tehdejší doby toužící po ztracené moci a souvisejících prebendách. Nicméně na Váš názor jsem musel reagovat, protože mladá generace nemá s vámi žádné zkušenosti a mohla by se dát vámi ovlivnit. Opakuji, jak jsem již napsal, jediná cesta jak dále, je cesta demokratického vývoje, cesta, kterou si určujeme svobodnými volbami. Z vašich komentářů je jasné, že tomuto vývoji nepřejete, protože sami jistě tušite, že vaše časy již nepřijdou. Proto jste takoví, jací jste, a proto ta zloba a nadávky. Diskuse s vámi skutečně nemá žádnou cenu.

libuse-zavoralova

 Děkuji za vynikající školení, které mě ujistilo v tom, že se komunisté ani za 23 let nijak nezměnili ( a jak také - když minimálně od roku 1968 jim nešlo o ideu, ale o prachy). Jestliže jste mě, pane Štingl, nazval "zparchantělým šmejdem, který pomáhal nainstalovat tento polistopadový režim", tak dovolte, abych k vám byla poněkud mírnější - jste směšná a zapšklá  figurka toho minulého režimu, mimo jiné i ve svém sebeustanovení rozhodovat na tomto serveru o tom, co kdo napsal nebo nenapsal správně.  Doufám jen, že se v budoucích letech nenajde žádná parlamentní strana, která by s komunisty šla do případné vládní koalice. Mějte se hezky.

heriot

Pane Adame, Váš příspěvek na mne stylisticky, výrazově i gramaticky působí jako byste byl dvojče paní Zavoralové. Je to samozřejmě podobnost čistě náhodná. :-)

Obviňujete všechny kolem ze sprostých útoků a přitom jediný kdo je tu sprostý v případě vyjádřeného nesouhlasu je paní Zavoralová a nyní náhle se vynořivši Vy.

Odlišné názory ve Vás vyvolávají záchvaty hysterického vzteku a tak se samozřejmě sama nabízí otázka proč?

Vy se domníváte, že současný režim není zločinný, já osobně tvrdím, že zločinný je. A jestli ho tak bezvýhradně Vy podporujete, pak máte asi proč a možná v tom je odpověď na tu otázku.

P.S.

Pod pojmem Vy mám na myslí Vás i paní Zavoralovou..:-)

Martin Adam

Za celou dobu jsem se nechtěl této debaty zúčastnit. Ale teď mi to nedá. Jediný, kdo se zde chová naprosto sprostě jste Vy, pane Štingl. Dokud paní Zavoralová psala kritické články na současný režim, byl jste velmi spokojen, ale jakmile se zmínila o tom, co dělali komunisté před rokem 89, začaly vaše sprosté útoky. A ta vaše sehraná partička Štingl,Walter,Schlimbach, mě silně připomíná chování tří estébáků, které jsem měl také tu čest za minulého režimu zažít. Na rozdíl od minulého režimu, kdy jsme si nemohli vybírat (pouze jsme mohli nadávat) dnes máme možnost se zúčastnit svobodných voleb a vybrat si podle svého gusta. Lidé se mohou splést jednou, dvakrát, ale věřím, si nakonec vyberou sami správně. Tento režim není zločinecký ve své podstatě, jak se tady stále snažíte lidem namluvit. Místo nadávání si můžeme vybrat lepší vládu po příštích volbách. Demokracie nemá alternativu. 

libuse-zavoralova

To se u vás dělá?! Jste snad policajt? Vy toho člověka budete po 23 letech vyšetřovat? Snad jste četl, že tam bylo osmdesát lidí! Debata s vámi je opravdu o ničem.

novotny

Tak už konečně, prosím, napište, jak se dotyčný jmenoval, jinak to je debata o ničem.

libuse-zavoralova

Tak naštěstí dotyčný komunista byl na tuto věc dotázán asi po měsíci na veřejném zasedání svým bývalým profesorem z gymnazia, který byl v té době mluvčím OF, před cca osmdesáti přítomnými. Začal něco vysvětlovat, rozhodně neřekl, že je to lež, poté odešel ze sálu a na svou funkci v radě MNV rezignoval.

 Pane Novotný, žil jste někdy mezi lidmi, kteří nelžou? Já jsem to štěstí měla.

novotny

Je to směšné pozorovat, jak se paní Zavoralové podařilo nedoloženou provokací spustit hektickou debatu. Nejmenoval se ten komunista náhodou Zifčák? Taky bych si mohl vymyslet, že např. že Havlův nejlepší přítel z těch dob byl Dr. Gustav Husák...
Připadá mi to dost pod úrovní, takhle provokovat.

heriot

Paní Zavoralová, pozor, sama jste správně podotkla, že každý si může o druhém na základě jeho příspěvku učinit názor o jeho slušnosti a kultivovanosti. Ať hledám jak hledám jen v tomto jednom Vašem příspěvku (dnes 12:51) po ní není ani stopy.

A to má pan Štingl štěstí, že jste ho ve svém stylu "slušnosti a kultivovanosti" nenazvala idiotem jako mne..:-).

heriot

Paní Zavoralová, v tomto samozřejmě s Vámi plně souhlasím, jen si dovolím připomenout, že totéž přirozeně platí i o Vás..:-).

Na otázku o zdroji Vaši informace mi asi již neodpovíte?

libuse-zavoralova

Stačí si přečíst vaše komentáře na tomto serveru za poslední rok, pane Waltere, a každý si může o vaší slušnosti a kultivovanosti udělat obrázek sám.

libuse-zavoralova

To víte, pane Štingle, já jsem na rozdíl od vás nebyla v minulém režimu "ve funkcích", jak jste se zde před časem zmínil, kde jste si zřejmě osvojil vaše povýšené, funkcionářské a přisprostlé posuzování druhých, jak jste právě na mou adresu předvedl. Z toho panoptika minulého režimu však vím, že různí jeho funkcionáři  byli ty nejsměšnější figurky. Ani nevíte, jak mě těší, že lidé jako vy už v této zemi o ničem nerozhodují, sedí doma u počítače a prskají na všechny strany.

Jinak na závěr: vaše sympatie k mé osobě by mě opravdu hodně děsily! Naštěstí mně nic takového nehrozí.

heriot

Nu, paní Zavoralová nenávistná zloba je k nalezení výhradně ve Vašich příspěvcích, jimiž reagujete na případné projevy nesouhlasu či dotazy.

Jako by člověk četl příspěvky v  MFDnes od Steigerwalda či Komárka, možná Lidovek a Šídla, pravicových velikánů naších médii ...:-)

Škoda také, že jste neprozradila zdroj té informace - zda vlastní ucho na zasedání rady MNV, či si to jen říkaly "báby v konzumu"...

libuse-zavoralova

Za nenávistnou zlobu, kterou je poznamenaná většina vašich komentářů, pane Waltere, jste pouze k politování....

heriot

No, to jste dost s tou demagogií a překrucováním  přehnala paní Zavoralová, já jsem nikde nenavrhoval střílet do účastníků zasedání MFF, jistě jste dobře pochopila, že  jsem se pouze Vás dotázal zda jste ten výrok spíše neslyšela (od fanatických pravičáků  Vašeho ražení) až v té době demonstrací proti MFF,  kde by se dalo mnohem více něco takového očekávat. Omluvu nečekám.

Jinak, Vy jste byla členkou té rady MNV (u Vás by to bylo obzvláště půvabné....) a slyšela ten výrok na vlastní uši, nebo to je opět jen drb od Vašich přátel z ÚSTR (což už  není půvabné, ale dost omšelé)  ?

libuse-zavoralova

Tehdy Rada Místního národního výboru. Smysl sdělení to nijak nemění. Jinak z vaší odpovědi je zřejmé, že se komunisté za 23 let nijak nezměnili. V roce 1989 dotyčný komunista navrhoval vystřílet pěšinky do demonstrantů, vy ve vašem komentáři do účastníků MMF. Pro čtenáře doufám poučné.....

heriot

Asi jste se trochu ztratila v čase, paní Zavoralová. V listopadu 1989 žádné "rady obce" neexistovaly...

Možná se ty pěšinky měly střílet o pát let později, třeba při zasedání MFF v Praze, nepopletla jste si to trochu? To už rady obce existovaly.....

libuse-zavoralova

Vzpomínám, jak v listopadu 89 na jednání rady obce (což se samozřejmě později vyneslo ven) navrhoval jeden člen, komunista, "vystřílet mezi demonstranty pěšinky".