Vedení ČSSD, tady už končí veškerá legrace!

obrazek
22.8.2012 14:57
Dovolím si vedení ČSSD připomenout oblíbenou mantru pravicových stran, kterou šíří ústy lidí jako je P. Nečas či M. Kalousek. Tito "příkladní hospodáři" tvrdí národu (voličům), že stát nejvíce zadlužily vlády ČSSD. Nepamatuji se, že by někdo z vedení ČSSD s tímto názorem vyslovil souhlas. Čas oponou trhl a na světlo Boží se dostává hlasitý názor nikoliv bezvýznamné členky ČSSD, bývalé mistopředsedkyně a dnes hejtmanky Ústeckého kraje J. Vaňhové, který zpětně dává Kalouskovi a Nečasovi zapravdu a z členů ČSSD, kteří seděli ve vládě, které tehdy předsedal J. Paroubek, dělá zpětně, ale i aktuálně, lháře.

Hejtmanka J. Vaňhová se nechala slyšet, že J. Paroubek ve funkci premiéra za ČSSD zadlužil Českou republiku za jediný rok o 111 miliard korun, a to v době hospodářské prosperity, což je podle ní ekonomický zločin. Proto mne, ale jistě nejen mne, bude zajímat, jaký názor na tento výbušný politický postoj, který zvlášť před volbami postrádá racionalitu (o to víc je z něho cítit patologická nenávist, kterou lidové pořekadlo popisuje slovy "s vodou vylévá z vaničky i dítě", což znamená zmařit, klidně i na truc, něco důležitého) zaujmou členové ČSSD.

Namátkou vzpomenu tehdejší členy vlády B. Sobotku, Z. Škromacha, V. Jandáka, P. Buzkovou. Názor J. Havla a P. Dostála, kteří už nejsou mezi námi, se už nedozvíme. Přesto si troufnu tvrdit, že by s in memoriam obviněním, že se, řečeno slovy hejtmanky Vaňhové, podíleli na ekonomickém zločinu, nepochybně radost neměli. V této souvislosti si dovolím připomenout, že ve volbách v roce 2006 získala ČSSD pod vedením J. Paroubka od občanů, kteří nepochybně měli jiný názor než hejtmanka Vaňhová, rekordní počet mandátů, jaký kdy ČSSD dostala. Bylo jich 74 a tak i voličům ČSSD její členka Vaňhová s odstupem času vzkazuje, že volili špatně.

Nepochybuji, že si na názoru hejtmanky Vaňhové přihřejí političtí soupeři ČSSD polívčičku. Upřímně řečeno, byli by hloupí, když jim jí hejtmanka Vaňhová tak hezky uvařila. Jak na slova své přítelkyně Vaňhové bude reagovat vedení ČSSD netuším, ale moc sebezáchovných politických možností nemá. Buď řekne, že jejich významná členka nemá pravdu a pro poškozování dobrého jména ČSSD, logicky i J. Paroubka, ji zbaví členství. Nebo její slova potvrdí a pak by měli z ČSSD odejít oni. Lidé, kteří se kolektivním rozhodováním podíleli na ekonomickém zločinu, by podle mne neměli dostat právo se ucházet o podíl na moci, aktuálně řečeno, pokračovat v trestné činnosti.

Jak říkám: Vedení ČSSD, tady už končí veškerá legrace!

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.
Klíčová slova: ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

vývoj státního dluhu prosím zde - docela se divím, že to Kalousek uveřejňuje, protože to není pro něho příznivé. Jen doplním, že za Klause došlo - je-li tomu skutečně tak - k převodu 300 miliard z důchodového účtu na účet státního rozpočtu a tím se může zdát, že Klausova vláda si vedla sqěle.........až na to, že pak zas naskočilo x-set miliard z bankovního sektoru, které zase řešily vlády následující, a to vč. socdem - Zeman, Špidla, Gross, Paroubek.

http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/str_vyvoj_sd.html

stvan

Pane Fialo, díky za noblesní ekonomický exkurz do doby vládnutí ČSSD, kterou paní hejtmanka kritizuje. Snad si to přečte.

rezjir10

Pane Fialo, přesně.

zbynek-fiala

Zadlužování při růstu v letech 2002 až 2006 mělo jednu kouzelnou vlastnost - míra zadlužení se snižovala, byť o desetinky procenta k HDP. Spousta zděděných plateb, která měla tenkrát ČSSD na krku - úhrada dluhů bankovního socialismu a nejrůznějších státních garancí pro krachující podniky, jejichž rozsah se podařilo rozklíčovat až za účasti Světové banky ministru financí Svobodovi - se uhradit musela. Kdyby nebyl růst, byly by schodky menší, ale na účet rostoucího podílu dluhu k HDP. A troufám si tvrdit - navádí mne nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman v letošní knize End this Depression, Now! - že při škrtací mánii by ten růst prostě nebyl. Jedním z výsledků tohoto expanzívně založeného růstu vlád ČSSD byl růst reálných příjmů obyvatel a růst exportu, který byl přesto provázen posilováním koruny, což likvidovalo vnější inflační tlaky, takže ČR měla jednu z nejnižších inflací na světě, a to při poklesu nezaměstnanosti. Hejtmanka je prostý člověk, ekonomii rozumět nemusí a souhlasil by s ní leda Miroslav Kalousek, který se s ekonomickými souvislostmi svých kroků nepáře, ale ekonomové nejspíš závidí tehdejšímu vedení, jak mu to pěkně klaplo. Dnes se bohužel zadlužujeme při záporném hospodářském růstu, takže podíl dluhu na HDP prudce roste. Nesmysly o zločinu zadlužování při vysokém růstu tedy lze interpretovat tak, že bylo zločinem dosahovat hospodářských úspěchů, na které teď modrá letka nemá a nikdy mít nebude, anšto je momentálně zaostalá, protože bloumá v zarostlých hvozdech pravěkých ekonomických dogmat z 80. let , či spíše ve státně mafiánském lessez-faire, které se interpretuje "nechte krást". Oficiálně však "šetříme". Srovnatelné pseudoúsporné hlouposti lze slyšet jen od republikánských prezidentských kandidátů v USA, nikoliv, že by nevěděli, oč jde, ale protože musí cynicky lovit v tom nejzaostalejším voličském rybníku, mezi lidmi, kteří dávají přednost pohádkám.

 

 

stvan

Netroufám si ze stejného důvodu, neboť i já jsem prost ekonomické erudice, hodnotit práci ministra financí Sobotky. Co v tuhle vím, je názor hejtmanky Vaňhové, že spáchal , byť ho nejmenovala, ekonomický zločin. Je na něm, jak se k tomu postaví. Redakce vase.vec.cz by ho, a nejen jeho, měla požádat o názor, neboť si podle mne Vaňhová chybně myslí, že pomáhá ČSSD proti NS-LEV21. Podle mne se vůči ČSSD zachovala jako klasický obsah Trojského koně.

antoninsebek

Nevím, v čem je cvičána či školána paní hejtmanka. V makroekonomice to zřejmě nebude. Cítím se být povolán tento spor odsoudcovat. Anžto to dosud nikdo jiný neučinil. 

Aby někdo mohl prohlásit, že ten či onen premiér zadlužil republiku o tolik a tolik, musel by provést složitý audit plánovaného i skutečného vývoje státního rozpočtu. A to nikoliv za jediný rok, ale i  za několik let okolních. Čím více, tím přesněji.  Nadto uvést údajně přesnou sumu na řád jednotek miliard Kč (111 ?), to už vůbec nejde. Jedno statistické číslo (saldo státního rozpočtu za jeden kalendářní rok) nelze přiřadit k zásluhám či chybám jednotlivce. Ani náhodou. A samotná metodika takovéhoto "auditu", to by bylo hodně pěkné, ale složité téma i pro doktorandskou práci. Tečka.

Je ovšem fakt, že muž s rovnátky se v době šestiprocentního růstu HDP se s tou sekerou na státní kasu pořádně "rozmáchl". Ale ten už vůbec není cvičán a školán. Podle citátu: ".... neboť nevědí, co činí."