Volební speciál - krajské a senátní volby

obrazek
13.10.2012 08:41
Česká republika má za sebou krajské a doplňovací volby do třetiny senátu. Potvrdily se bohužel předpovědi co se týče nízké účasti voličů, která se pohybovala okolo 36%. Oproti minulým krajským volbám, kterých se zúčastnilo 40,3% občanů, se tedy jedná o bezmála pětiprocentní pokles. Sociální demokracie, ač vítězná, si oproti minulým volbám pohoršila o více než 10%. Důvod k radosti mají zcela jistě komunisté, kteří slavili úspěch jak v krajských, tak senátních volbách. Vyplnily se tedy předpovědi, že tato strana sebrala většinu tzv. protestních hlasů. Portál Vaše věc pro vás připravil kontinuální zpravodajství.

Jak dopadly krajské volby – konečné výsledky

Středočeský kraj: 1. ČSSD (21,79 %) 2. KSČM (20,57 %) 3. ODS (18,32 %)
Jihočeský kraj: 1. ČSSD (27,99 %) 2. KSČM (19,37 %) 3. Jihočeši 2012 (14,57 %)
Plzeňský kraj: 1. ODS (26,48 %) 2. ČSSD (24,89 %) 3. KSČM (20,93 %)
Karlovarský kraj: 1. KSČM (22,98 %) 2. ČSSD (22,73 %) 3. ODS (9,79 %)
Ústecký kraj: 1. KSČM (25,26 %) 2. ČSSD (16,13 %) 3. Severočeši.cz (12,02 %)
Liberecký kraj: 1. Starostové pro Liberecký kraj (22,21 %) 2. KSČM (17,89 %) 3. Změna pro Liberecký kraj (16,85 %)
Královéhradecký kraj: 1. ČSSD (19,73 %) 2. KSČM (19,39 %) 3. Koalice pro Královéhradecký kraj+KDU-ČSL+VPM (12,07 %)
Pardubický kraj: 1. ČSSD (21,31 %) 2. KSČM (18,86 %) 3. Koalice pro Pardubický kraj (17,74 %)
Kraj Vysočina: 1. ČSSD (29,26 %) 2. KSČM (19,57 %) 3. KDU-ČSL (12,33 %)
Jihomoravský kraj: 1. ČSSD (27,01 %) 2. KSČM (18,65 %) 3. KDU-ČSL (17,03 %)
Olomoucký kraj: 1. ČSSD (26,70 %) 2. KSČM (22,82 %) 3. Koalice pro Olomoucký kraj se starosty (11,00 %)
Zlínský kraj: 1. ČSSD (21,73 %) 2. KDU-ČSL (19,31 %) 3. KSČM (16,08 %)
Moravskoslezský kraj: 1. ČSSD (27,40 %) 2. KSČM (22,78 %) 3. ODS (9,92 %)

22:50 - V Teplicích je možné tisknout výsledky předem – pokud kandiduje Kubera

Volební výsledky ve volebním obvodu číslo 32 – Teplice by zřejmě bylo možné oznamovat předem. V prvním kole tady staávající senátor Jaroslav Kubera (ODS) získal 40,49 procenta hlasů a druhý Ing. Jaroslav Dubský z KSČM o 22 procent méně. Dlužno ovšem připojit, že Kuberova mateřská ODS v okrese Teplice získala pouhých 11,6 procenta hlasů.

22:48 - Dusná atmosféra na jednání vedení ODS

Portál Lidovky.cz večer citoval zdroj z jednání ODS, který zhodnotil atmosféru za dveřmi místnosti vedení strany slovy: "Nálada by se u nás dala krájet."  Klidu rozhodně nepřidalo vyjádření rebelujícího poslance ODS Marka Šnajdra, který za volebním neúspěchem své strany vidí odklon od programu strany. Také poslanec Boris Šťastný však ve svém prohlášení tvrdí, že důvody propadu pravice - a to hlavně ODS - jsou jiné. "Důvodem v žádném případě není břímě vládní politiky a reforem, ale plíživé vyklízení prostoru na pravé straně politického spektra a ideová schizofrenie našeho konání," napsal ve svém prohlášení.Za takovýmito stanovisky se prý mohou začít houfovat odpůrci předsedy strany Petra Nečase. Ten přičítá neúspěch nepopulárnosti reforem a nejednotě v poslaneckém klubu. 

22:45 - Rodí se oranžovo-rudé (rudo-oranžové) koalice. Jak dál s Bohumínským usnesením?

"Sociální demokracie má se spoluprací s komunisty zkušenost. Koalic pravděpodobně přibude," řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v České televizi. Předseda komunistů Vojtěch Filip k jednání se sociální demokracií řekl: "Dispozice vyjednávacích týmů je jasná. Dodržovat princip programových koalic a poměrného zastoupení v krajských institucích... Cítím větší tíhu odpovědnosti za to, co se v České republice bude odehrávat. Pocit vítězství zatím nemám, stále sčítáme hlasy." Novináři vzhledem k volebním výsledkům tlačili v průběhu dne oba předsedy k vyjádření ohledně tzv. Bohumínského usnesení ČSSD. Předseda Sobotka prohlašoval, že zákaz spolupráce s komunisty se týká pouze vládní úrovně. Vojtěch Filip potom odpověděl, že komunisté nebudou na Lidový dům tlačit, aby usnesení zrušil. ČSSD je suverénní stranou a my také nemáme rádi, když se nám říká, co máme dělat.

22:35 - Juránek, Hašek a Pospíšil jsou premianty preferenčních hlasů

Nejvíce preferenčních hlasů získal v krajských volbách lídr lidovců v Jihomoravském kraji Stanislav Juránek. Také druhé místo patří do stejného kraje - Michalu Haškovi z ČSSD. Na třetím místě v počtu preferenčních hlasů se umístil Jiří Pospíšil, tahoun kandidátky ODS v Plzeňském kraji. Úspěch asi výrazněji neovlivní pozici Juránka, KDU-ČSL bude po volbách, které ji vracejí do politické hry, se svým vedením spokojená. P. Nečasovi zase nezbylo než poněkud pokrytecky blahopřát Pospíšilovi a konstatovat, že úspěchu by nedosáhl, kdyby ho nevyhodil z vlády. Drobné vrásky může mít z osobního úspěchu i jasného vítězství kandidátky vedené Michalem Haškem předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Ani tady ale zřejmě výrazně posílená pozice Haška nevyvolá turbulence. Úspěch se ale může hejtmanovi Jihomoravského kraje hodit po prezidentských volbách, ve kterých Sobotkovo chráněnec nepochybně propadne.

19:15 - Kalousek se vymezil proti úspěchu komunistů. Předseda lidovců mu připomenul snahu vytvořit vládu s jejich tichou podporou

"Slavit se dnes určitě bude v ulici Politických vězňů, ale už míň asi budou slavit samotní političtí vězni," zhodnotil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek úspěch komunistů ve volbách. Dnes ovšem předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek připomenul i jinou Kalouskovu tvář. Řekl totiž, že lidovci nepůjdou do koalic s komunistickou stranou a nepůjde ani o tichou podporu, jak to na celostátní úrovni zamýšlel Miroslav Kalousek. Současný předseda lidovců řekl, že odmítnutí tohoto kroku stranou bylo důvodem odchodu dnešního antikomunisty Kalouska ze strany a vyprojektování TOP 09.

18:55 - Sobotka podpořil koalice s komunistickou stranou a lidovci. Osobně omítl velkou koalici v Plzeňském kraji

Bohuslav Sobotka v rozhovoru v ČT uvedl, že sociální demokracie bude v první řadě jednat o vytvoření krajských koalic s komunisty a lidovci. Konstatoval, že to je rozhodnutí voličů, kteří dali hlasy levici a odmítli politiku vládní pravice. Možnou velkou koalici v Plzeňském kraji, jediném, kde ODS vyhrála volby, Sobotka nechal na plzeňských funkcionářích. Osobně se vyslovil proti velké koalici. Znamenalo by to, že ani v jednom kraji nebude mít ODS hejtmana.

18:30 - Úspěch to není, komentoval očividný fakt Karel Schwarzenberg výsledky TOP 09

"Úspěch to zrovna není. Nemůžeme to srovnat, protože v žádných krajských volbách jsme nebyli. Veliký úspěch to ale zajisté není, to nám musí být jasné," řekl v ČT předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Strana z toho prý musí vyvodit závěry, ale ve vedení je nepředpokládá. Volební výsledky nepochybně „umravnily“ sebevědomého předsedu klubu poslanců TOP 09 /Starostové Petra Gazdíka. Konkurenční KDU/ČSL totiž v jeho domovském Zlínském kraji získala dvojnásobný počet mandátů. TOP 09 a STAN také ztratí v Senátu svůj klub. Potřebovaly obhájit tři křesla, ale do druhého kola postupují její kandidáti jen ve dvou obvodech.

18:10 - Stranické špičky na tiskové konferenci P. Nečase připomínali spíše pohřební hosty

Mnoho nudných slov zvolil na tiskové konferenci předseda ODS Petr Nečas, když odůvodňoval prohru své strany v krajských i senátních volbách. Jako hlavní důvod vidí vládní reformy, jejichž výsledky se prý objeví až po několika letech, voliči ale vládní úsilí nedocenili. Připustil také, že na volebním neúspěchu se mohla odrazit také nejednotnost a rozhádanost členů ODS v poslední době. Nejzajímavější na nezáživné tiskové konferenci, kde se předseda ODS zabýval hlavně srovnáním s výsledky předchozích voleb a zisky ČSSD, bylo Nečasovo okolí. Třeba pražský primátor Bohuslav Svoboda nebo poslanec Marek Benda připomínali svým postojem i výrazem spíše smuteční hosty na pohřbu.

17:40 - Kauza Rath voliče ve Středočském kraji neovlivnila. Opět zvolili sociální demokracii a komunisty

Případ středočeského hejtmana Davida Ratha rozhodování středočeských voličů prakticky neovlivnil. Kraji totiž může opět vládmnout koalice sociální demokracie a komunistů, která podle předběžných výsledků získává 39 procent hlasů. Na případu snad jen získala komunistická strana, která své síly srovnala s ČSSD. ODS společně s TOP 09 a Starosty pro středočeský kraj bude disponovat asi pouze 26 poslanci mezi 65 zastupiteli.

17:10 - V Libereckém kraji se dostalo do čela hnutí Starostové pro Liberecký kraj

Starostové pro Liberecký kraj, komunisté, Změna pro Liberecký kraj a až poté sociální demokraté a ODS - to je průběžný výsledek v Libereckém kraji.

17:00 - V Ústí nad Labem může po volbách ve vedení krajů skončit ČSSD i ODS

Koalice komunistů a Severočeši.cz mohou v Ústeckém kraji vytvořit většinovou koalici. Podle dosavadního průběhu získávají 20 plus 10 mandátů v krajském zastupitelstvu, které čítá 55 členů. Vzhledem k profilu hnutí Severočeši.cz je tato koalice velmi pravděpodobná. Po dlouhých letech vládnutí ODS a spolupráce ČSSD s touto občanskými demokraty by tak obě strany byly vytlačeny do opozice.

16:50 - Alexandr Vondra zřejmě skončí jako senátor

Ve volebním obvodu č. 29 – Litoměřice se po průběžném sčítání hlasů se ve druhém kole senátních voleb zřejmě utkají Jitka Sachetová (KSČM) M UDr. Hassan Mezian (ČSSD). Až na třetím místě je stávající senátor Alexander Vondra. Vondru od postupu do druhého kola dělí více než pět procent hlasů.

16:30 - Levice v Senátu posílí. Šokující posun v Praze. Komunista Dolejš vede v osmém obvodu

Podle průběžných výsledků voleb do Senátu je zřejmé, že levice v Senátu posílí. V této chvíli vedou kandidáti sociální demokracie v jedenácti a komunisté v pěti volebních obvodech. Navíc v několika obvodech (např. Třebíč, Rokycany, Sokolov, Prostějov) jsou kandidáti těchto stran na prvních dvou místech. Jedním z nejpřekvapivějších výsledků je „boj“ komunisty Jiřího Dolejše o první místo v senátním obvodu v Praze 8. ODS vede v pěti obvodech a má šanci na účast ve druhém kole v šesti obvodech. Velmi těžko tak bude obhajovat šest svých mandátů.

16:05 - Senátor ODS Jiří Oberfalzer nepředpokládá pád Nečase

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) nepředpokládá, že výsledky voleb ovlivní postavení předsedy strany Petra Nečase. Změny by se však prý zásadním způsobem měly dotknout postů místopředsedů. Kongres ODS se bude konat za tři týdny a je volební. Předseda Nečas posunul jeho termín z počátku prosince. Údajně jde o taktický manévr, aby po volebním neúspěchu nebyl čas na sestavení paktů proti předsedovi Nečasovi a současnému vedení.

15:40 - Sociální demokraté a komunisté v těsném závěsu a ve velkém předstihu před ODS

V krajích je sečteno mezi 5 až 13 procentům hlasů. Komunisté a sociální demokraté shodně vedou v šesti krajích. Nadějně pro ODS může vypadat Plzeňský kraj, kde je v čele kandidátky z vlády vyhozený bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Celkově by zatím ČSSD získala 209 a KSČM 207 postů krajských zastupitelů, třetí ODS pouhých 89. Nadějně vypadají výsledky pro KDU-ČSL, která obsazuje čtvrté místo . Propadákem jsou zatím volby pro TOP 09. Kalouskova strany získává pouhých osm mandátů.

15:25 - Kováčik (KSČM) je rád, že protestní hlasy nešly ke stranám extrémní pravice

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik sice vyjádřil potěšení nad náznaky dobrých výsledků KSČM, ale upozornil na fakt, že čísla jsou zatím nerelevantní. Za důležité však zejména považuje, že protestní hlasy šly spíše ke KSČM než ke stranám pravicového extremismu.

15:10 - Občanští demokraté si příliš nevěří. Snad jeden hejtman

Úspěchem bude zisk hejtmanského křesla a udržení pozic v Senátu, řekl ve vysílání ČT 24 Jan Zahradil (ODS). Již dříve také místopředsedkyně občanských demokratů Miroslava Němcová prohlásila za úspěch zisk jednoho kraje pro ODS. ODS počítá, že hejtmanské křeslo by mohla získat nejen vítězstvím, ale případně i z dalšího místa v pořadí a sestavením většinové koalice.

14:45 - První senátní výsledky jsou z Prahy. Zatím do druhého kola postupuje např. Stanislav Křeček. Na Praze 12 těsný souboj kandidátů ODS a KSČM

První průběžné výsledky voleb do Senátu přišly z Prahy. Ve všech případech to potom vypadá na druhé kolo. V Praze 8 by postoupili Martin Potůček (ČSSD) - 21,7 % a Daniela Filipiová (ODS) - 20,6 %. V Praze 2 vedou Libor Michálek (KDUS) - 24,2 % a Stanislav Křeček (ČSSD) - 21,3 %. V Praze 12 by postoupili Tomáš Grulich (ODS) - 23,4 % a Petr Šimůnek (KSČM) - 22,7 %.

14:00 - Volby provázela mimořádně nízká volební účast. Vydělat na tom mohou strany s disciplinovanými voliči – komunisté a občanští demokraté

Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti. Voliči rozhodovali o složení třinácti krajských zastupitelstev a „měnili“ 27 senátorů. Volební účast podle posledních odhadů dosáhla nejvýše 30 procent. Znamenalo by to, že k volebním urnám přišlo ještě o deset procent méně než tomu bylo v krajských volbách před čtyřmi roky. Nízká účast může ovlivnit konečné výsledky. Získávají na ní zejména strany s disciplinovaným voličským jádrem – komunisté a pravděpodobně stále ještě občanští demokraté. Nakolik neúčast ovlivnilo do jisté míry nepříjemné počasí nebo celkový politický marasmus není možné v této chvíli zhodnotit.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10
Gratuluji NS- LVU k získaným hlasům (včetně mého). Vzhledem k prozatím velmi krátké době existence mladé strany, téměř batolete to nelze hodnotit jako neúspěch. Voliči si musí zvyknout. Např. veverky musely absolvovat také povícero voleb, než uspěly.
Krajtl

Volil jsem NSLEV21 ale dalo mi práci najít vůbec lístek. Hledal jsem totiž LEV21 neboť to NS na začátku mi zní docela navíc. Možná to zní hezky že se snažíte navazovat na nějakou stranu sto let starou, ale to je mi jako voliči úplně k ničemu když se kvůli slovu "národ" jeví mnoho lidem strana jako nacionalistická  a spojuje si to s nacionálním socialismem. Uvažujte alespoň o přehození na LEV21 NS. Ten LEV je prostě pojem, NS není emotivně pozitivní.