Vypečení poradci prezidenta Zemana

obrazek
10.5.2013 12:04
Prezident republiky Miloš Zeman představil při svém vystoupení před poslanci svůj tým odborných poradců, kteří budou hlavě státu zdarma radit v různých oblastech veřejného života. Mezi poradci nechybí šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil, slušovický František Čuba, diplomat Hynek Kmoníček nebo exmístopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. Právě té předseda LEV 21 Jiří Paroubek veřejně adresoval otázky ohledně jejího tajemstvím opředeného angažmá na Krajském úřadě Ústeckého kraje, kde si nová prezidentova poradkyně mohla podle smluv přijít až na bezmála tři miliony korun z kapes daňových poplatníků.

"Reakce Marie Benešové i tiskového mluvčího Ústeckého kraje vzhledem k mému upozornění na smlouvy uzavřené mezi advokátní kanceláří Marie Benešové a krajským úřadem v březnu minulého roku, byly velmi podrážděné," říká expremiér Jiří Paroubek s tím, že hysteire je pochopitelná. "Upozornil jsem na rozchvacování peněz v rámci klientelistických vazeb mezi vysokými činiteli sociální demokracie. Bohužel, pouhé konstatování Marie Benešové a tiskového mluvčího kraje v tom smyslu, že oni to za klientelismus nepovažují, nemůže být dostačující," dodává Jiří Paroubek. A zajímal by jej názor současného hejmana Ústeckého kraje Bubeníčka, zda považuje uzavření smlouvy o právním zastupování kraje mezi tehdejší hejtmankou Janou Vaňhovou a její stranickou nadřízenou Marií Benešovou (toho času místopředsedkyní ČSSD) za klientelismus či nikoliv.

"Otázky, které jsem Marii Benešové položil, nebyly dosud zodpovězeny. Některé trvají, na jiné si musím odpovědět sám. Pokud jde o smlouvy mezi Ústeckým krajem a Marií Benešovou, popřípadě mezi AK Benešová, Beránek, Blaha, můžeme na internetových stránkách Ústeckého kraje zjistit, že od roku 2009 byly uzavřeny celkem tři smlouvy a jeden dodatek ke smlouvě v celkové hodnotě 2 833 250 korun," tvrdí Jiří Paroubek s tím, že je podle něj zvláštní také morální stránka věci, kdy podle něj M. Benešová, jako odborná mluvčí ČSSD pro boj proti korupci, či její kancelář zastupovali Ústecký kraj proti oznamovatelům korupce. "Vybavuji si např. případ Leo Steinera, který upozornil na rozkrádání peněz v ROP Severozápad," vysvětluje Jiří Paroubek a vyzývá Marii Benešovou, novou poradkyni prezidenta, aby na jeho otázky odpověděla. "Dle jejího dosavadního sebevědomého a agresivního vystupování usuzuji, že se nemá za co stydět," dodává předseda LEV 21. 

A na co se Jiří Paroubek Marie Benešové ptá:

1. Považujete v obecné rovině - coby poradkyně prezidenta republiky v oblasti justice - uzavírání podobných smluv mezi institucemi státu a vysokými představiteli politických stran za klientelismus?

2. Za jaké konkrétní pracovní výkony a v jaké výši jste byla, popř. vaše advokátní kancelář, placena z veřejných peněz?

3. Lze dohledat informace o výběrových řízeních, na základě kterých jste, popř. vaše advokátní kancelář, získala zakázky od Ústeckého kraje na jeho zastupování? 

4. Uzavřela jste, popř. vaše advokátní kancelář, další smlouvy s jinými institucemi Ústeckého kraje? Pokud ano, se kterými a v jaké výši byly odměny z toho případně plynoucí?

Dalším zajímavým jménem - vzhledem ke své minulosti - je poradce prezidenta a exministr financí za ČSSD Jiří Rusnok, který ještě donedávna do krve hájil penzijní reformu současného pravicového kabinetu. I tímto dalším jménem ze seznamu Zemanových poradců se bude Jiří Paroubek podle svých slov zabývat v některém z jeho budoucích článků, který vám samozřejmě nabídneme také na stránkách portálu Vaše věc.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.