Výsledky francouzských voleb podle deníku Le Figaro

kohout francie 23
5.7.2024 16:20
Francouzský konzervativní deník Le Figaro dnes zveřejnil svůj odhad složení příštího francouzského Národního shromáždění po nedělním 2. kole parlamentních voleb.

Podle Le Figaro se po neděli stane nejsilnější frakcí v Národním shromáždění, které má 577 poslaneckých míst, ultrapravicové Národní sdružení (RN) se svými spojenci. To jsou zejména odpadlíci z Republikánské (neogaullistické) strany pod vedením jejich předsedy Érika Ciottiho. Získají společně 210 – 240 mandátů. Absolutní většina ve sněmovně je ovšem 289 mandátů.

Druhou nejsilnější frakcí v Národním shromáždění by podle Le Figaro měla být Nová Lidová fronta, což je formace zahrnující Mélenchonovu krajně levicovou stranu, dále socialisty, komunisty, ekologisty ad.. NFP, tedy Nová Lidová fronta, může získat mezi 170 – 200 mandáty. Je to poměrně vysoké číslo, které naznačuje, že by levice mohla být v novém Národním shromáždění silnější nežli v tom předchozím.

Macronovo hnutí Společně, které zahrnuje několik centristických formací, by mohlo získat něco mezi 95 – 125 mandáty.

A pravice, což jsou většinou Republikáni (LR), vyhranění politicky proti RN, by mohla získat spolu s pravicovými spojenci 25 – 45 mandátů.

Sběr dat pro tento průzkum, který je uveden v Le Figaro, v Rádiu Jih a v některých dalších francouzských médiích, byl prováděn 3. a 4. července mezi 1916 respondenty. To jsou ti, kteří odpověděli z celkového vzorku 2000 osob, jež představuje reprezentativní výběr francouzské populace.

Uvidíme, do jaké míry se ukážou tyto odhady jako správné, což s ohledem na dvoukolový volební systém ve Francii je opravdu velmi složitý úkol. Nicméně se ukazuje, že RN nebude mít ve francouzském Národním shromáždění s velkou pravděpodobností absolutní většinu, která by této straně dávala nepsané právo stavět svou vládu. Je zřejmé, že složit novou francouzskou vládu se standardní většinovou podporou v parlamentu bude z tak protichůdných politických sil, jež zasednou v příštím Národním shromáždění, prakticky nemožné.

Uvidíme, s čím přijde po volbách prezident Macron, který tuto šlamastiku tak trochu svým překvapivým rozpuštěním Národního shromáždění a vyhlášením termínu předčasných voleb, jako důsledek neúspěchu macronistů v evropských volbách, způsobil.

Le Figaro kromě toho dnes obsahuje zajímavé články, z nichž jeden je vlastně výzvou několika známých francouzských intelektuálů proti volbě Nové Lidové fronty. Ta prý představuje velké ohrožení pro francouzské Židy. Další článek listu se už ovšem zabývá případnou kohabitací, tedy spoluprací prezidenta Macrona s Jordanem Bardellou, šéfem RN, coby předsedou příští francouzské vlády.

Počkáme si na vyhlášení výsledků voleb v pondělí a můžeme je porovnat s odhadem, který zveřejnil dnes (pátek 5. července) deník Le Figaro a další vlivná francouzská média.

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.