Jak by dopadl podobný průzkum u nás?

obrazek
29.3.2013 11:59
Čelní britští odborníci na sociální podporu poslali tamní konzervativní vládě dopis, ve kterém požadují, aby byly zrušeny škrty sociální podpory. Ty začnou ve Velké Británii platit už od příštího týdne. Důvodem k sepsání dopisu byl zajímavý výzkum, který ukázal děsivou situaci mnohých britských domácností. Jak by asi podobný výzkum dopadl u nás?

K sepsání dopisu odborníky vedl jeden z výzkumů, který upozornil na následující:

  • Přibližně čtyřem milionům britských dospělých a téměř milionu dětí chybí základní oděvy, jako například teplý zimní kabát. Tři miliony dospělých osob v produktivním věku (včetně dvaceti procent osob hledajících zaměstnání) si nemůže dovolit vhodné šaty, v nichž musejí přijít na pohovor při hledání pracovního místa. 
  • Přibližně čtyři miliony dětí a dospělých nemá řádnou stravu, tedy tři jídla denně, včetně čerstvého ovoce masa, ryb a zeleniny. Více než čtvrtina všech dospělých si upírá jídlo, aby se mohli najíst ostatní v jejich domácnosti.
  • Třetina všech dospělých si nemůže dovolit uhradit neočekávané náklady ve výši 15 000 Kč (jako když se rozbije kuchyňský sporák), 31 procent Britů neuspoří ani 600 Kč měsíčně a jeden milion dětí si nemůže dovolit dělat sport či chodit do dramatických kroužků.
  • Asi 11 milionů lidí si nemůže dovolit bydlet v přiměřených bytech a asi 10 procent britských domácností si nemůže dovolit plně vytápět své domy a byty.

Ještě, než si člověk povzdychne na osudem nevyvolených Britů, tak by se měl zamyslet, jak by podobně zaměřený výzkum dopadl u nás. Mám nutkavý pocit, že bychom na tom nebyli o moc lépe, byť by čísla byla samozřejmě jiná, neboť nás je mnohem méně než Britů.

Jedno je ale jisté. Nad světem se stahují černé asociální mraky a rozhodně z nich nenaprší smysluplná neděje, pokud světu budou vládnout k obyčejným lidem nenávistí nakažení ideologové. Jak je poznáme? Například podle toho, že chtějí dát podnikatelům možnost dát si celý nákup luxusních vozů do ročních nákladů, čímž dojde k tomu, že stát vybere méně na daních. A také podle toho, že jsou ochotní zvýšit minimální mzdu jen o pět set korun.

Zkrátka a dobře. Podle nich je správné, že tam, kde se nenají dolních deset miliónů, tak se luxusně nají horních deset tisíc.

stvan
Není důležité co si o sobě myslím já, ale co si o mně myslí druzí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.