Jiří Paroubek: Hraběcí rady z Práva

29.9.2021 13:37
S velkým zájmem jsem si přečetl dnešní článek od někdejšího centrálního mozku Masarykovy akademie, spjaté se sociální demokracií, Lukáše Jelínka, takto v současnosti redaktora Práva.

L. Jelínek napsal zajímavý článek pod názvem „Němečtí soc. dem. ukazují cestu“. Nemůžu si pomoci, ale musím připomenout pár věcí, které Právo v minulosti zcela záměrně provádělo, aby - alespoň podle mého názoru - škodilo sociální demokracii.

 Pamatuji si velmi dobře, když jsem byl předsedou ČSSD, jak jsem zhruba v polovině roku 2007 „záhadně“ ztratil mediální podporu Práva. Do té doby to byla ve vzájemných vztazích selanka, Právo psalo jako skutečně nezávislý, tehdy ještě levicový deník. Najednou však přišly zcela nepřátelské články, často se silným osobním podtextem vůči mé osobě coby předsedy ČSSD od J. Ovčáčka a A. Mitrofanova. Ostatně vzpomínám si, jak po vítězných volbách v roce 2010, kdy sociální demokracie pod mým vedením získala přes 22% hlasů, se najednou po letech odmlky objevil na stránkách Práva Lukáš Jelínek (skončil s psaním v Právu po evropských volbách v červnu 2004, které pro ČSSD skončily katastrofou a Jelínek byl před nimi nejviditelnejším poradcem V.Špidly). A psal moudré články o tom, co jsem měl dělat lépe, aby sociální demokracie dopadla ve volbách s volebními výsledky mnohem vyššími, než tomu bylo ve sněmovních volbách v roce 2010. Zkrátka, radil Němcům a prohráli....Prostě Právo dávalo najevo naprostou spokojenost, že jsem odešel z funkce předsedy ČSSD.

Léta letoucí pak L. Jelínek a spol. nic kritického vůči ČSSD pod Sobotkovým vedením nenapsali. A strana klesala a klesala, až klesla ve sněmovních volbách 2017 k 7%. Od té doby se z toho nemůže dostat.

L. Jelínek píše mj. o tom, jak by se sociální demokracie měla dívat přes hranice. Ale kontakty české a německé či rakouské soc. dem. probíhaly v době mého předsednictví úplně běžně. Dokonce jeden čas existovala smlouva o strategické spolupráci mezi českou a německou sociální demokracií. „To všechno (ale) odnes čas!“ Bohužel. 

Je ale dobře, že to L. Jelínek připomíná. Ale on byl jeden z těch, jako blízký spolupracovník L. Zaorálka, kdo se podílel na celkovém útlumu české sociální demokracie. Chce to nejen se dívat do zahraničí, to také, ale je třeba se také dívat na dobré vlastní zkušenosti, které před lety (v letech 2007 – 2009) udělala česká sociální demokracie se svým projektem modernizace. Ten chce jen „oprášit“ a znovu použít. Samozřejmě v upravené verzi a být na místě J. Hamáčka, tak slíbím už teď, že projekt modernizace budu po volbách do sněmovny znovu uplatňovat. A tento projekt jen tak mimochodem, obsahoval i rozvoj zahraničních vztahů.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.