Klausova pomsta české legislativě?

obrazek
5.3.2013 17:25
Od počátku Listopadu 1989 znělo z mnohých míst v nově nastupující politice i ekonomice, že máme nedokonalou, starou legislativu. Mnohé se sice na pochodu měnilo. Avšak ouha - socialistický zákon o rozkrádání národního majetku ze zákona zmizel, a to se stalo kamenem úrazu.

Načež přišla úrodná léta pro také podnikatelé. Prostě se tunelovalo a kradlo... Takže současný apel 38 senátorů, aby byl Václav Klaus pohnán před soud za velezradu, je pozdní píseň. Nebude mít, myslím, žádný podstatný výsledek. Ústavní soud je nyní postaven před složitý úkol. Dokázat ješitnému odcházejícímu králi Česka, že nedodržoval v některých rozhodnutích prezidenta ústavu a zákon, nakonec se nám amnestií ještě pomstil...

 Jak to může dopadnout? Směšně až groteskně. Ukázali jsme se před světem jako nejednotní, nevíme, co chceme. Elity v politice, ale i jiné, naprosto zklamaly. Jen naivka, pomýlenec a prospoěchář může tvrdit, že je vše v pořádku. Není. Avšak ze zákona nezodpovědný současný prezident Klaus fakticky jednal správně. Na amnestii má plné právo. Špatné je to, co následovalo. O podání a podpisu amnestie není nikde žádný zápis (??). Amenstie podle zákona je v kompetenci premiéra a vlády. Klaus byl jen realizátor amnestie bez jakékoli odpovědnosti. Tak je to v zákoně. Tak si to zákonodárci v minulosti schválili. A Klaus využil této nedokonalosti. Vlastně se české legislativě pomstil. Dal ji lekci (ale za jakou cenu?)... To je všechno. Precedens, který nemá v českých dějinách obdobu. Ústavní soud do toho těžko půjde, navíc, když Klaus 7.března 2013 jako prezident končí. Že budou poškozeny tisíce občanů, kterým amnestií osvobozeni tuneláři ukradli peníze střadatelů apod. Klausovi na tom zřejmě vůbec nezáleží. Přece nebyl snad tolik smyslů zbavený, aby si neuvědomil, co tak rozsáhlou amnestií způsobí. V tom je záludnost Klausovy amnestie, v tom je podlost takového činu. Ani zmínka omluvy těm, které poškodil! 

Či to byla Klausova pomsta české legislativě, že je tak děravá, a tedy jeho trucovité výstřelky vúči zákonu umožňuje?

Kvido
Novinář. Redaktor a kameraman Československá/Česká televize, redaktor Moravskoslezský den, šéfredaktor časopisů Návrat a Majitel&Manažer, editor a kameraman veřejnoprávní ORF Vídeň. Nyní vydavatel serveru http://www.pc-politika.cz
Klíčová slova: amnestie, Klaus, legislativa, zákon

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jaroslav Židlický

Nemyslím si, že se Václav Klaus nějak pomstil české legislativě.Václav Klaus prostě v případě amnestie zneužil jako nejvyšší ústavní činitel Ústavu ČR ve svůj osobní prospěch.Zastavil  soudní řízení u těch nejzávažnějších hospodářských deliktů provázaných  klientelismem a korupcí zasahující až do jeho těsné blízkosti.Touto tlustou čarou za minulostí si odcházející president chtěl zajistit klidný a nerušený politický důchod.Přepočítal se a je jenom dobře, že petice s podpisem více jak 73000 občanů nezůstala ležet v senátu bez patřičné odezvy.Senát v tomto případě splnil svoji úlohu a všem kteří našli odvahu postavit Václava Klause před ústavní soud patří poděkování a to již bez ohledu na skutečnost jaký verdikt ústavní soud ve věci velezrady odcházejícího páně presidenta vyřkne.