Mluviti stříbro, mlčeti zlato

5.10.2021 11:41
Po nedělním derby pražských "S" jsem obdivoval trenéra Slavie, Trpišovského.

Byť je jeho tým pronásledován rozsáhlou marodkou a prakticky se mu rozpadla obrana, odehrál ve druhém poločase utkání, kdy po celou dobu měl k dispozici po vyloučení Ousoua v cca 40. minutě jen deset hráčů, s domácí Spartou zcela vyrovnanou partii.

Když se redaktor O2TV Trpišovského po zápase mj. zeptal, zda se cítí být poškozen výrokem rozhodčího, který úplně přehlédl hrubý faul Pavelky v 8. minutě na Lingera, aby o 30 minut později hráče Slavie za druhý podobný faul vyloučil, Trpišovský se přímé odpovědi vyhnul. Nechtěl hrát roli ublíženého Gerrarda ze čtvrtečního zápasu Sparty s Glasgow Rangers FC. Prostě si zachoval nadhled a důstojnost. Správně řekl, že Slávia měla využít šancí na gól, které se jí naskytly počátkem zápasu, aby převzala otěže hry do svých rukou.

Jsem rád, že dnešní Slavia nekňučí jako jiní, když se prohraje. Protože ke sportu patří jak vítězství, tak porážky. A pokud Gerrard a Rangers přemýšlejí, jak Spartu vyřadit ze sportovního kolbiště hrou na údajný rasismus, Trpišovský ani nenaznačil, že by se cítil po nedělním zápase ublížený. Prostě jede se dál a do konce ligy ještě zbývá mnoho kol. A ligu vyhraje určitě ten nejlepší. To je správná filosofie trenéra Slavie.

Mám na věci podobný názor, ale přeci jen mě trochu nadzvedlo pozápasové vyjádření komise rozhodčích Fotbalové asociace. Ti se shodli na pochvale pro rozhodčího derby Berku. Derby prý zvládl a pochvalu si zaslouží. Možná, že pánové z komise měli zůstat jen u tohoto jednoduchého hodnocení. Je subjektivní a loajální k rozhodčímu. A já bych je pochopil.

Ale žvatlat o tom, že v 8. minutě kdy Pavelka ze Sparty, který „vletěl“ do Lingera, se to vlastně dalo jeste přehlédnout, to je trochu příliš.. Podle mého názoru tak, jak vidím současné trendy rozhodování v Evropě, byl Pavelkův zákrok někde mezi žlutou a červenou kartou. Rozhodčí Berka jej však vůbec neodpískal (!). A jak to hodnotí komise rozhodčích? Dialekticky: „…8. minuta, vyprodaný stadion, rozhodčí to zkusil pustit, pak karty rozdal“. No, to je úžasné hodnocení, ale v daný moment ležel Linger grogy na zemi a rozhodčí nic. To, že pak později karty rozdal, už nebylo rozhodnutím ve prospěch Slavie. Pavelka ještě udělal v zápase dva hrubé fauly na žlutou kartu. Jednu dostal a jednu nedostal. Tedy konstatuji, že Pavelka nebyl po třech hrubých zákrocích v jednom zápase vyloučen.

Rozhodčí Berka si také mohl v úvodu zápasu všimnout nenápadného postrčení hráče Slavie Schranze ze strany Wiesnera ze Sparty v běhuza brankovou čarou. Wiesner strčil Schranze v okamžiku, kdy již balon byl prakticky v zámezí tak, aby podle možnosti naboural mantinel s reklamami na okraji hřiště. Pak došlo k menší potyčce a rozhodčí nic. Schranze to, bohužel, vyvedlo na nějakou dobu z míry. Prostě rozhodčí by si měl takovýchto zákroků všímat, stejně tak jako těch Pavelkových.

V 70. minutě zákrok Dočkala, který již měl jednu žlutou kartu, na unikajícího Ševčíka, prý rozhodčí neviděl. Od čeho ale máme VAR? A pokud komise fantazíruje, že předtím vlastně předcházel, po střetu Ševčíka se Sáčkem v pokutovém území Slavie, zákrok, za který mohla být písknuta penalta, tak proč ne? Hra byla přerušena, rozhodčí si mohl prohlédnout Ševčíkův zákrok, odpískat desítku a tečka. Anebo neodpískat desítku a vyloučit Dočkala pro hrubý faul.

Prostě diskutabilních věcí v nedělním derby pražských S byla řada a rozhodčímu Berkovi evidentně chyběla chuť vyloučit také někoho z hráčů Sparty, byť se mu tato možnost fakticky nabízela. To, že Ousouovy fauly byly naivní a při dnešním trendu rozhodování byly na vyloučení, nemůže nikdo zpochybnit. Ale co ty zákroky na druhé straně? Takže příště pánové z komise rozhodčích: Mluviti stříbro a mlčeti zlato. Raději tedy mlčte.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.