Může být ještě Slavia mistrem fotbalové ligy?

25.4.2022 12:01
Většina fotbalových expertů považovala Slavii až do včerejška za hlavního favorita na vítězství v I. fotbalové lize. Po včerejší prohře na mladoboleslavském hřišti s týmem Hradce Králové, dostaly tyto představy povážlivou trhlinu.

Nadšeně bojující mužstvo Hradce Králové, vedené velezkušeným trenérem Koubkem připravilo Slavii nepříjemnou sprchu. Po dvou hladkých vítězstvích s Hradcem v základní části měli někteří hráči Slavie pocit, že se Hradec porazí sám. Což ostatně v obou předchozích utkáních v této sezóně udělal. Ve včerejším zápase však hradečtí hráli až na úrovni sebeobětování a tento jejich výkon nepostrádal ani fotbalové kvality. Zato Slavii zklamala především obrana, ale také celková obranná hra. Záložní řada prostě nepracovala dobře, ale klíč k neúspěchu byl, podobně jako v zápase o postup do semifinále Konferenční ligy s Feyenoordem Rotterdam, v organizaci hry. A organizace hry souvisí především s činností středu obrany. Už po zápase s Feyenoordem jsem chtěl napsat zamyšlení nad tím, jak by Slavia měla postupovat, aby v posledních pěti zápasech byla úspěšnější nežli v zápase s Feyenoordem. Neudělal jsem to, bohužel. 

Problém v zápase s Feyenoordem jsem viděl především ve hře středních obránců Ousoua a Kačaraby. První gól šel úplně jednoznačně za nimi. Místo aby vykrývali prostor, stáli za sebou v přímce, jeden tečoval míč, na který nedosáhl ten druhý a rychlý útočník Feyenoordu uklidil míč do brány Slávie. Při třetím gólu nestačil Kačaraba na protihráče rychlostně.

Ve včerejším zápase si Kačaraba počínal podobně zmateně. Je výtečný v hlavičkových soubojích, ale průnikovou přihrávku nedokáže vyslat.

Trenér Trpišovský vynesl Slávii v posledních čtyřech letech k výšinám nevídaným. Přes ohromné hráčské ztráty, které Slavia utrpěla přestupy, ale také četnými zraněními svých klíčových hráčů v této sezóně, se stále udržovala v boji o první místo. Ne s takovou suverenitou jako v předchozích třech sezónách, ale pořád na přijatelné úrovni, zejména proto, že hraje náročný a atraktivní fotbal.

Nyní ale jde o všechno. Myslím, že trenér Trpišovský – a na chyby máme právo všichni – udělal chybu, když do včerejšího utkání od začátku nenasadil Kúdelu. To neříkám proto, že jsem ovlivněn jeho nádherným gólem, kterým včera těsně po svém nasazení do zápasu snížil stav utkání na 4:3 a vykřesal jiskřičku naděje ke zvratu celého zápasu. Prostě jeho přehled, čtení hry, schopnost organizace, odebírání míče, ale zejména přesná rozehrávka na jakoukoliv vzdálenost, to jsou jeho základní přednosti a v tom je momentálně nenahraditelný. Podle mě, pokud Slavia chce vyhrát ligu, musí přestat s experimentálním hledáním optimálního složení středu obrany v každém zápase. Pokud to půjde (a příslušní hráči nebudou zdravotně handicapováni), měla by vsadit na zkušenost. A nejzkušenějšími hráči pro střed obrany jsou Kúdela a Hovorka. A pokud by to nešlo ze zdravotních důvodů, měl by alternovat ve stoperské dvojici spíše Holeš, nežli někdo jiný.

Pokud Slavia chce vyhrát ligu, musí už vyhrát všechny zápasy. V první řadě víkendový zápas s Viktorií Plzeň, která kraje úsporný a pragmatický fotbal, opírající se o vynikající individuality typu Beauguela, Sýkory či Hejdy. A pak jít zápas od zápasu. 

I pro brankáře Slavie, kteří jsou jistě (přes řadu chyb, které udělali zejména v evropských pohárech) individuálně vynikající, bude pozitivní, pokud před sebou budou mít v posledních zápasech sezóny ustálené složení obrany a hráče, se kterými se snadno dorozumí.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.