Pořádek musí být

obrazek
14.10.2020 01:40
Vedle covidové tématiky vždy zbyde médiím trochu prostoru na zvěsti z ostatních stránek běžného života. Třeba, že mladík kradl sladkosti v době nouzového stavu a skončil ve vazbě.

   „Člověk je padouch, zvykne si na všechno!“ (F.M.Dostojevskij, Zločin a trest)

   Nyní mu hrozí trest odnětí svobody minimálně na dvě léta (až osm let). Zpráva uvádí, že jde o recidivistu, neuvádí však, zda jde o recidivistu, co se týká čokolády za 200 Kč jako v tomto případě, nebo zda jde o recidivistu třeba z oboru krádeže osobních dat majitelů bankovních účtů nebo něco jiného.
   Doufejme, že se konečně poučí - a veřejnost spolu s ním - že krást čokoládu po troškách (každý den ukradneš jednu a je z tebe recidivista) je horší než třeba hospodářská kriminalita v řádech tisíců až miliónů korun, o přípravě rodin exekutory o existenci či důsledky chybných rozhodnutí soudů, úřadů nemluvě (v nouzovém stavu platí pro čokolády zákony ve zvýšené míře přísnosti). Je jen dobře, že důkazy byly zajištěny hned na místě. Je to přece jen nesrovnatelně závažnější trestný čin než otrava ryb v Bečvě kyanidem. Tam je na zajištění čerstvých stop bohudíky přece jen nějaký ten měsíc času. Protože tam nejde o čokoládu, tak tam čokoládové zákony neplatí. :-)
Dobře mu tak, jsem rád, že mohu vnoučatům vysvětlit na praktickém příkladě, jednak co se nemá dělat a jednak, jak jsou cukrovinky ve skutečnosti záludné a nezdravé.

 

 

luis
Vývojář (ročník 1955), se zkušenostmi z ekonomiky, managementu, zemědělství a techniky. Zajímám se o makropolitiku a makroekonomiku pouze z pohledu jejího dopadu na lidi, které znám a z pohledu jejich možných reakcí.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

luis

pro pana Moskalíka:

    Všechny vrstvy společnosti, které nabyly vrchu, moci a bohatství, mají povinně ve svém popisu práce po svém vzestupu (založeném na porušení dosavadních právidel a zruinování původního řádu či režimu) se zabetonovat na dosažených pozicích a to nastolením jiných (nových, čestných) pravidel, než těch, která jim dovolila dosáhnout moci. Jinak by neobstála. To platí od nepaměti, včetně likvidace amerických indiánů, prosazení pistolníků Dalekého Západu, až po dnešek.

To nemám ze své hlavy, myslím, že jsem někde dokonce četl, že to je i nějaká taková zákonitost. I feudál, který připravil nevolníky o majetek, musel tento majetek chránit na základě jiného zákonného principu, než podle kterého jej získal. 

    Ale to sem nepatří, nebylo to tématem mého příspěvku, protože to jsou věci neovlivnitelné, jako je vývoj lidstva sám o sobě. Prostě to, že zákony o čokoládě musí být přísnější než zákony o porušení zákona ze strany (třeba namátkou) úředníka, to je "hotová věc". Psal jsem jen o tom, čeho jsem si všiml v médiích a připadalo mě to pitoreskní a zároveň poučné. 

A abych nezapomněl, za každým mým příspěvkem je neviditelným písmem připsáno: "Smajlíky si do textu může domyslet každý čtenář sám za sebe.

Díky za reakci.