Postoupí Slavia do čtvrtfinále Evropské ligy?
Tím neříkám, že všechno v Evropské lize se Slavii povedlo. Prohrála zbytečně a trochu zahanbujícím způsobem zápas s izraelským klubem Be´er Sheva a také v odvetě v Německu prohrála zápas s Bayerem Leverkusen rozdílem třídy.
V každém případě i teď má Slavia možnost zvýšit bodový koeficient tak, aby v příští sezóně evropských pohárů Česko zastupovalo i nadále pět týmů a nikoliv čtyři, jak to zatím ukazuje tzv. národní koeficient.
Slavia Praha je v tuhle chvíli v osmifinále Evropské ligy a bojuje o postup do čtvrtfinále se skotským týmem Rangers Glasgow FC. Rangers se po deseti letech stali ještě řadu kol před koncem skotské ligy šampionem své země. Mají na svém kontě zatím 55 mistrovských titulů, což je absolutní rekord v celé Evropě.
Podívám-li se na hru tohoto skotského týmu trochu kritičtěji, je vidět, že zaostává za kvalitou předchozího soupeře Slavie, špičkového anglického klubu Leicester. Konec konců, Skotové to sami pochopili a přizpůsobili tomu svou herní taktiku v Praze. Snažili se kouskovat hru. Nepouštěli se se Slavií do rychlých výměn. Vlastně až na výjimky se nesnažili udržovat otevřenou hru. Došli k názoru, že mohou být úspěšní především ze standardních situací, kde viděli zjevnou slabinu Slavie. A tak hráli trpělivě a vyčkávali, občas někteří hráči Rangers, zejména z Jižní Ameriky i simulovali. Prostě zvolili vůči Slavii jediný možný způsob boje slabšího se silnějším. Tedy, pokud ten slabší chce postoupit. Před druhým zápasem jsou ale Skotové po remíze 1:1 v lepší situaci než Slavia, protože pražský tým musí buď vstřelit dvě branky a alespoň remizovat, což nebude vůbec snadné. Bude to obtížné, ale ne nemožné. Slavia může se Skoty hrát zcela otevřenou partii a pokud ti nedají rychlý gól, který bude znamenat, že se stáhnou do aktivní obrany a budou čekat jen na rychlé protiútoky a standardní situace, má Slavia šanci. Tak, jako v Leicesteru.
V minulém týdnu jsem viděl zajímavé utkání mezi opravdu špičkovými evropskými kluby Paris Saint-Germain a FC Barcelona. Nepřekvapila mě příliš fotbalovost obou soupeřů. Oba dva týmy umějí skvěle pracovat s míčem. To co mě ale překvapilo, byla velká čistota hry - téměř bez faulů z obou stran. Zejména na vlastní obranné polovině se oba dva týmy snažily hrát bez faulů. Proč? Z jednoduchého důvodu. Protože přímé kopy zahrávané třeba 30 – 45 metrů od branky, resp. z nich centrované míče před bránu, znamenají velké nebezpečí. Nácviku těchto situací se kluby věnují velmi intenzivně.
Bohužel, někteří hráči Slavie se bez faulů neobejdou. A to přináší soupeři zbytečně výhodu. V pražském utkání mezi Slavií a Rangers Slavia podstatnou část prvního poločasu herně zcela ovládla. Ale v závěrečné části poločasu, po zbytečném faulu, zhruba 35 metrů od vlastní branky následoval centr, zmatek před bránou a vyrovnávací gól Skotů. To byla jejich první střela na bránu a do té doby Skotové herně vůbec nic nepředvedli. Nic, co by stálo za zmínku. Poté se hra přeci jen trochu vyrovnala a Slavia se soustředila na to, aby nedostala druhý gól, což by znamenalo de facto konec nadějí na postup. I když Slavia nepůjde do čtvrteční odvety ve Stotsku jako favorit, má nicméně slušné šance na postup.
Bylo by dobré, aby se vedle Stancia, Provoda a Simy mohl v záložní řadě objevit další kreativní hráč Slavie, Ševčík. Ten byl ovšem vyfaulován před téměř čtrnácti dny v pohárovém utkání se Slavií Karlovy vary, do kterého nastoupil po dlouhé rekonvalescenci, ale s velkou chutí. Rozhodnout totiž mohou ve čtvrtečním utkání o postupu Slavie střely z dálky. Každý, kdo umí vystřelit z dálky přesně a razantně by tak byl jistě vítán. Slavia může spoléhat v tomto směru zejména na Stanciua i Provoda a Simu. Ale Stanciu bude zcela nepochybně dobře kryt protihráči. Je v mimořádně skvělé formě, ale už při utkání minulý čtvrtek po nešetrném zákroku jednoho ze skotských hráčů, odešel předčasně ze hřiště....
Druhým momentem, který Slavii může přinést úspěch, je hra po křídlech, jak ze strany krajních obránců Baha a někdy i zbytečně faulujícího Bořila. Je otázka, zda bude moci hrát zřejmě dlouhodobě zraněný Olayinka.
Postup Slavie by byl dobrý pro celý český fotbal. Zhodnotil by se její hráčský kádr, což by v létě velmi pravděpodobně vedlo k lukrativním přestupům několika hráčů Slavie do předních evropských lig a k přílivu peněz do klubové kasy. Slavia by pak musela zase nakupovat v rámci české ligy další hráče, takže by „slávistické“ peníze z přestupů přišly i k jiným českým klubům.
Je mi líto, že Česká fotbalová asociace nepřišla sama na to, že by bylo dobře, aby Slavia o tomto víkendu před čtvrtečním zápasem s Rangers odpočívala.
To, co jsem ocenil na hráčích a celém týmu Mladé Boleslavi, bylo, že se snažili hrát se Slavií fotbal. U některých předcházejících soupeřů Slavie jsme viděli jen herní destrukci a někdy i nebezpečnou hru, která přivodila zranění některým slávistickým hráčům. To se v Boleslavi nestalo. Tento víkend se obešel bez zranění hráčů Slavie a to je velmi dobré zjištění před čtvrteční odvetou. Hráči Slavie budou, bohužel., z toho probíhajícího rytmu neděle – čtvrtek unaveni ve čtvrtečním utkání. O to více, že skotský klub o víkendu nehrál. Kdyby zápas Slavie v Boleslavi byl odložen a vhodné termíny by se na to jistě našly, bylo by to dobře nejen pro Slavii, ale vlastně i pro celý český fotbal, který Slavia v tuto chvíli jako jediná reprezentuje ve fotbalové Evropě.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1389x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.