Budapešť hledá pomoc k ochraně práv maďarské menšiny na Ukrajině

szijjarto ilustrace
16.3.2023 10:00
Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó požádal vysokého komisaře OBSE pro národnostní menšiny Kairata Äbdyrachmanova o pomoc při odložení platnosti ukrajinského zákona, který výrazně ovlivní vzdělávání národnostních menšin na Ukrajině. Informuje o tom portál Daily News Hungary.

Řekl mu, že maďarská vláda se na začátku rusko-ukrajinské války rozhodla, že „až do konce konfliktu nebude nastolovat otázku porušování práv zakarpatských Maďarů“. Poznamenal, že Budapešť se tohoto rozhodnutí držela tak dlouho, jak jen to bylo možné, ale zpochybněný zákon „situaci maďarské menšinové komunity ještě zhoršil."

Péter Szijjártó informoval, že na Ukrajině je v současnosti 99 základních a středních škol s vyučovacím maďarským jazykem, které se po vstupu zákona v platnost od září letošního roku stanou ukrajinskými státními školami. Dodal, že jejich studenti už nebudou moci skládat závěrečné zkoušky a přijímací zkoušky na vysoké školy v mateřském jazyce. Kromě toho má být i odborné vzdělávání ukončeno v maďarštině. Podle maďarského ministra počínaje pátou třídou počet hodin vyučovaných v maďarštině sníží na 20 procent. Vysoké školy zase budou zbaveny práva zvolit si maďarštinu jako vyučovací jazyk.

Maďarský ministr uvedl, že díky pomoci uprchlíkům z Ukrajiny se pro ně v Maďarsku otevřelo mnoho školek a škol, „zatímco v Zakarpatí nebude 100 maďarských škol moci nadále fungovat jako školy s výukou dětí v maďarštině“. "To je jednoznačně nepřijatelné a ostudné. … Toto je problém, proti kterému musí nebo by měly zakročit mezinárodní organizace a Evropská unie,” řekl k problému Szijjártó.

Šéf maďarské diplomacie Dal jasně najevo, že tato situace je jednoznačně nepřijatelná a v rozporu s mezinárodními předpisy. „Chtěli bychom, aby Maďaři znovu získali práva, která měli na Ukrajině v roce 2014. Aby se mohli učit v maďarštině až na univerzitní úroveň, měli by být schopni dokončit střední školu ve svém rodném jazyce.

Podle nového ukrajinského školského zákona, zaměřeného na vzdělávání národnostních menšin, se nakonec děti budou moci učit v rodném jazyce pouze ve státních mateřských školách a do čtvrté třídy základní školy. Od páté třídy by se všechny základní předměty vyučovaly v ukrajinštině. Školy národnostních menšin, nejen maďarské, ale i rumunské či polské, kde se dnes většina předmětů vyučuje v jejich jazycích, musí postupně přejít na ukrajinštinu.

 

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.