Další průzkum agentury STEM uvádí růst preferencí ANO

20.8.2021 15:13
Když jsem před půl rokem, uprostřed nejhlubší pandemické krize uváděl, že jakmile dojde k obratu v počtu nemocných a zemřelých, obrátí se také volební preference ve prospěch hnutí ANO a obecně obou vládních stran.

Psal jsem tehdy, že vláda by se měla soustředit především na to, aby byl co nejrychleji naočkován vakcínou proti covid-19 co největší počet lidí. Vláda samozřejmě v závislosti na často nevyzpytatelných farmaceutických firmách, tento svůj úkol více méně plní. Je naočkována většina lidí, kteří patří k tzv. rizikovým skupinám. A zbývají v těchto skupinách jen ti, kdo se nechtějí nechat očkovat.

² Zdá se, že se nemocnost v důsledku Covid-19 podařilo stlačit na velmi přijatelná čísla. Život české společnosti se tak zvolna vrací do normálních kolejí. Lidé chodí  do práce, jezdí na dovolené, často i do zahraničí, setkávají se s přáteli v restauracích a děti i rodiče se těší na začátek nového školního roku.

Obě dvě středopravicové koalice se před pár měsíci již cítily jistým vítězem voleb do sněmovny, které proběhnou 8. a 9. října. Rozdělovaly si ministerské pozice, blábolily na veřejnosti často úplné  nesmysly a jejich míra agresivity a arogance vůči vládě byla až nesnesitelná. A jak se ukazuje, byla nesnesitelná zejména pro swingové voliče. Zdá se, že v souhrnu obě dvě předvolební kolice nedají dohromady více než dvě pětiny hlasů. A to je na vítězství a spolehlivou většinu ve sněmovně málo. To ostatně ukazuje takě zatím poslední průzkum agentury STEM.

Na prvním místě průzkumu suverénně trůní hnutí ANO se zhruba 10% náskokem před konzervativní koalicí SPOLU.

Piráti se STAN se propadají až na 3.pozici. Prostě voliči racionálně vyhodnotili neumětelské výkony zejména Pirátů v předvolební kampani, spočívající v ukrutném blábolení a v prezentaci často nerealistických nápadů, které vydávají za svůj program.

Pokud A. Babiš neudělá hrubé politické chyby, může svůj náskok před druhým v pořadí preferencí ještě zvyšovat.

Z průzkumu agentury STEM je patrné, že A. Babiš může v příští sněmovně najít spojence, kteří mu umožní sestavit vládu, hned ve třech stranách.

Nejlépe z těchto stran jsou na tom v tuto chvíli Okamurovci, které by podle průzkumu STEM volil každý devátý volič. Okamurovo vyjadřování je často velmi nesourodé, nicméně jeho voliči si v jeho slovech nacházejí to, co chtějí slyšet. Jsou antievropští, teď i antisolidární vůči afghánským spolupracovníkům české armády, kteří se přesunuli v počtech několika desítek do České republiky se svými rodinami, aby unikli cílenému vraždění ze strany Talibánu.

Komunisté by, podle všeho, mohli získat poměrně bezpečnou distanc od pětiprocentní hranice hlasů, potřebných pro vstup každé strany do Poslanecké sněmovny.

4,6% pro ČSSD

Nejvážněji z těchto tří stran, které by mohly být buď v opozici či by nějakou formou mohly spolupracovat s vládou A. Babiše (buď přímou účastí v ní nebo parlamentní podporou menšinové vlády), je na tom ČSSD. Osobně ale nevidím důvodu k nějaké přehnané panice. Sociální demokracie v minulosti byla nejméně dvakrát v situaci volného pádu volebních preferencí, kdy se zdálo, že už se z toho nevzpamatuje. Připomenu rok 2004 a 8,8% ve volbách do EP. Připomenu také situaci v dubnu 2005, kdy jsem se stal předsedou vlády a ČSSD tehdy měla po opakovaném pádu volebních preferencí v průzkumech 10% hlasů, aby třináct měsíců poté ve volbách do sněmovny získala téměř třetinu hlasů voličů.

Konec konců v sousedním Německu partnerská strana ČSSD – sociálně demokratická strana Německa (SPD) - měla ještě letos v květnu zhruba polovinu volebních preferencí, co měli tehdy v průzkumech vedoucí Zelení. Dnes je na druhém místě v pořadí volebních preferencí, alespoň podle posledního průzkumu televize RTL. A je to jen dva procentní body za vedoucí  CDU/CSU, která ovšem ztrácí postupně dynamiku a její preference se již řadu  měsíců propadají. Protože ale němečtí sociální demokraté mají v čele své kandidátky ministra financí O. Scholze, kterého si umí jako kancléře představit nejvíce Němců ze všech, německá SPD dnes – pět týdnů před volbami do Bundestagu, má reálnou šanci zvítězit ve volbách.  A sestavit po nich po 16 letech většinovou vládu bez CDU/CSU, kterou by vedl sociální demokrat Scholz.

Doba je zkrátka turbulentní a ve volbách se může stát leccos. A to nejen v Německu, ale i u nás. Chce to ovšem ofenzivní přístup a já jsem připraven své zkušenosti krizového manažera z let 2005 – 2006 ČSSD poskytnout. Chce to jen hlavu vzhůru, vrátit sebevědomí a jít do toho. ČSSD má slušný volební program. Jde jen o to jej srozumitelným a stručným způsobem představit veřejnosti. Ukázat také na slušné výsledky, které jako krizový manažer odvedl ve funkci šéfa ústředního krizového štábu Jan Hamáček. A také využít některé další prvky v situaci, kdy nejvážnější soupeři, s nimiž se ČSSD přetahuje o voliče, již se sociálními demokraty coby soupeřem příliš nepočítají.

Ostatně, abych svou bývalou stranu jasně podpořil, zúčastním se v neděli 22. srpna zahájení její volební kampaně v Lidovém domě v Praze.

 

Tabulka srovnání volebních preferencí za červen a srpen agentury STEM

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.