Dvě třetiny Čechů spokojeny se svým životem

31.8.2019 07:05
Podle průzkumu veřejného mínění agentury CVVM, který byl proveden v červnu, jsou více než dvě třetiny Čechů spokojeny se svým životem. Přitom 16% respondentů je velmi spokojeno a 52% spíše spokojeno. V neutrální pozici – ani spokojeno ani nespokojeno – je 22% občanů. Spíše a velmi nespokojena je desetina lidí.

Je to velmi zajímavá  sonda do života české společnosti, která  ukazuje, že od roku 2013, kdy se spokojenost občanů pohybovala velmi mírně nad úrovní 60%, zvolna roste. Přitom spokojenost roste s klesajícím věkem, s vyšším vzděláním a s vyšší životní úrovní vlastní domácnosti. Aniž bych průzkumy tohoto typu příliš přeceňoval, není to špatná vizitka činnosti současné vlády, která vhodně navázala na působení předchozího kabinetu sociálních demokratů a hnutí ANO z let 2014-2017. Je dobré si také připomenout určitý pokles spokojenosti občanů se životem podle klouzavého průměru indexu v roce 2013.

 

  

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

To, že 2/3 Čechů berou svou současnou životní úroveň za dobrou,
je kolosálním selháním politiků, odborářů, konformních žurnalistů nezávislých iniciativ a a tzv. think-tanků od středu doleva.
Tento postoj zmrtvuje tlak mas obyvatelstva na politiky, na zaměstnavatele a tím konservuje naši nedobrou životní úroveň , 
zhoršuje ekonomicko-politické postavení ČR v Evropě, ale i ve světě 
a také podrývá soudržnost a akceschopnost levicových a odborářských organizací.
Stačí připomínat a to opakovaně pár, víceméně známých skutečností, které lze dost snadno vyjádřit otázkami typu:
Kdy jste naposled byli na dovolené?
Mohly vaše děti strávit aspoň 14 dnů na dětských táborech?
Zúčastnili se lyžařských zájezdů?
Víte, že vaši lednici či pračku po více než 5ti letech provozu nikdo neopraví? 
Máte doma rezervu 10 000 - 20 000 Kč na novou?
Kdy jste dostali naposled přidáno (mimo nárokový postup)?
Vnímáte cenový růst základních potřeb (energie, potraviny, služby)?
Byli by jste schopni "utáhnout" hypotéku, či máte k dispozici nějakých cca 50 000 Kč na stěhování v případě, 
že váš podnik bude v daném místě končit?
Jste sto nějak zvládnout VŠ studia vašich  dětí?

Víte, že i současně vyšší valorizace důchodů spolehlivě "spolkne" zvyšování cen?
Víte, že sociální dávky a dávky v nezaměstnanosti se již dlouho nezvyšovaly?

Myslíte si, že v případě dalšího zhoršení vaší situace vám může výrazněji pomoci "sociálka", podnik či další orgán?

Berete politiku zvyšování mezd a dalších opatření (např. stropy na m2 u bytů, převod vody do vlástnictví státu) za dostatečně účinnou pomoc?