Festival Devět bran uctí památku Jiřího Krejčíka

obrazek
4.10.2013 07:27
Ve dnech 7. až 13. října 2013 proběhne v pražském Divadle Komedie podzimní část již 14. ročníku festivalu židovské kultury Devět bran. Ten je letos věnován slovenské židovské kultuře. Program je – jako každý ročník festivalu – složen z hudebních vystoupení, filmových projekcí a divadelních představení.

"Záštitu nad festivalem přijali prezidenti obou zemí, tedy jak Miloš Zeman, tak Milan Gašparovič. Prezentovat se v rámci podzimní části bude například vynikající a mnoha prestižními cenami ověnčený bratislavský divadelní soubor Astorka Korzo´90 s představením Franze Kafky Zámek," řekl portálu Vaše věc ředitel festivalu Pavel Chalupa. V rámci hudební části podle jeho slov vystoupí Kaschauer Klezmer Band, dále romský hudebník Mario Bihári a skupina Bachtale Apsa. "Kromě těchto slovenských uměleckých souborů vystoupí v rámci festivalu také zástupci českých umělců, které bude reprezentovat Divadlo Komedie v představení Past, v hudební části to pak budou skupina Menorah a legendární undergroundová kapela DG 307 s Pavlem Zajíčkem," dodává Pavel Chalupa.

Festival Devět bran letos rovněž uctí památku vynikajícího režiséra Jiřího Krejčíka, který zemřel v srpnu letošního roku. "Jiří Krejčík byl dlouhá léta v přátelském vztahu s Arnoštem Lustigem, který byl až do své smrti v únoru 2011 prezidentem festivalu Devět bran. Promítat se budou Krejčíkovy filmy Polnočná omša a Božská Ema, kde hrají vynikající čeští i slovenští herci. K jednotlivým filmovým projekcím budou přizváni rovněž tvůrci a návštěvníci festivalu tak budou mít jedinečnou možnost s nimi o jejich práci diskutovat," řekl nám Pavel Chalupa. Na otázku, kdo bude po Arnoštu Lustigovi prezidentem festivalu nám prozradil, že to bude dirigent Libor Pešek.

Zbývá jen doplnit, že jarní část festivalu Devět bran se konala ve slovenské metropoli Bratislavě, a to za účasti českých umělců. "Poté festival v rámci projektu Vlak Lustig ve dnech 20. – 27. srpna 2013 vyrazil na turné po Slovenské republice, kdy na šesti nádražích za obrovského zájmu proběhla představení divadelní hry Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou," řekl nám Pavel Chalupa. Vlak se poté se stejným představením na deset dní přesunul na nádraží Praha – Bubny, kde byly pro obrovský zájem přidány dvě představení. "Celkově vidělo představení na Slovensku a v Praze bezmála 5000 lidí," uzavírá ředitel festivalu Pavel Chalupa.

Vstupenky na festival budou zdarma k dispozici v pokladnách Divadla Komedie a lze je rezervovat také telefonicky na čísle 775 962 515 nebo formou e-mailu na festival9bran@seznam.cz.

Více informací včetně programu festivalu naleznete na www.9bran.cz.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.