Jiří Paroubek: Je česká levice opravdu v koncích?

obrazek
23.1.2021 16:56
Je zvláštní, jací lidé se cítí být povoláni k tomu, aby bez jakýchkoliv pochybností tvrdili, že …“ČSSD končí“.

Tak to alespoň ve svém článku z 16. 1. v MFD předvedl Š. Kotrba, který sám sebe charakterizuje jako mediálního analytika. Nechci polemizovat s jeho vcelku plytkými argumenty a osobními útoky na řadu, v nedávné minulosti úspěšných levicových politiků. K tomu, abych ho bral vážně, by musel ve svém životě něco dokázat. Tedy v politice anebo třeba i v jiném oboru.

Musím říci, že v článku, který napsal pro sobotní MFD, se projevil jako politický kutil. V zásadě tvrdí, že „celá levice je na odpis“, neboť prý „příjmová nerovnost (u nás) patří k nejnižším v Evropě… v ČR je nejmenší míra chudoby v celé Evropě“. Kdyby Kotrba věděl něco o statistikách a práci s nimi, tak by si byl vědom, že tato čísla ze statistik, charakterizující míru chudoby, jsou poněkud zavádějící. Řeknu to jednoduše. Německý chudý se svými příjmy v eurech ční vysoce nejen nad českým chudým, ale v Česku by jasně patřil do střední třídy.

Dle Kotrby prý lídři soc. dem. „zklamali“ (mně tentokrát nevěnoval svou vzácnou pozornost). A také tento autor tak, jako mnoho jiných přežvykuje slaboduchou tezi, že soc. dem. politik k tomu, aby byl věrohodný, musí být chudý jako Díogenés Laertios, který bydlel v sudu. Nechci být osobní, ale pokud někdo dělá ve svém článku revizi levicové politiky za posledních sto let, měl by také sám jít příkladem. Š. Kotrba, a to i pokud pominu jeho nechutný útok pepřovým sprejem na bezbranné bezdomovce, jenž odsoudila před třemi lety všechna média, takovým vzorem není. Možná, že by, pokud chce být tak levicový, měl např. dát k dispozici českému lidu svou vilu po rodičích v Praze.

V článku se ale vedle komických tvrzení objevuje jedno tvrzení nebezpečné. Když podle Š. K. po příštích volbách skončí strany levice ve sněmovně, vlastně se nic neděje, protože příští vláda, např. hnutí ANO a ODS, bude stejně muset „dál realizovat levicovou politiku“. To je ale tvrzení z dílny Jaroslava Haška.

ODS má přece svůj rigidně pravicový program, který bude nesmlouvavě uplatňovat tak, jak jsme to nedávno viděli při jejím hlasování k daňovému balíčku. V důsledku tohoto společného postupu hnutí ANO a ODS se vytvoří v tomto a v příštím roce díra v příjmech státního rozpočtu ve výši cca 100 mld. Kč. Tato případná vládní koalice vůbec nebude uvažovat o alternativních zdrojích příjmů státu, např. ve formě sektorové daně či bankovní daně. A jimi zvolený systém zdanění příjmů fyzických osob ve svých důsledcích znamená, že v příštích letech nebude možné vůbec uvažovat ani o jejich progresivním zdanění.

Tato koalice bude velmi ochotně akceptovat např. nákupy dalších zbraní a zbraňových systémů proti imaginárním nepřátelům. Pokud Američané přijdou s návrhem na výstavbu americké vojenské základny, rádi po takovémto návrhu skočí naši pravičáci, vlastně v jakémkoliv vládním uspořádání.

Výstavba americké raketové základny či něčeho podobného u nás, ovšem povede k odvetné akci Rusů. Ti na Prahu a další česká města namíří své rakety z Kaliningradské oblasti. Hned tu bude zvýšení napětí ve střední Evropě, že by se nechalo krájet a důvody k dalšímu zbrojení. Déjà vu.

Základní otázka ale dnes zní, co by sociální demokracie měla dělat, aby v příštích volbách do sněmovny získala aspoň 8 – 10% hlasů. Tedy, aby měla lepší volební výsledek než ve volbách na podzim roku 2017. Tak, aby po volbách do sněmovny měla nejméně cca 25 poslanců a mohla důstojně hrát roli buď vládní strany anebo velmi viditelné opozice. Samozřejmě, že velkou roli k dosažení tohoto cíle hraje taktika. Strana by se měla vrátit ke svým dobrým zkušenostem z let 2005 – 2010. To znamená aktivně udržovat strategickou iniciativu.

Vedení strany již před pár týdny schválilo kvalitní „Plán obnovy hospodářství“. Tak šup, obušku, z pytle ven. Stejně tak bude dobré seznamovat veřejnost se soc. dem. návrhem zákona na financování výstavby levných komunálních bytů v režii obcí prostřednictvím neziskových společností.

Soc. dem. již má od podzimu k dispozici i draft volebního programu. Může k němu zahájit rychle debatu uvnitř strany a také s veřejností. Tento program by měl vycházet ze „starých“ dobrých programových zásad, které ČSSD přinášely úspěch před deseti či patnácti lety, tedy v její vrcholné éře. Byla to přece ČSSD, která vždy chtěla silný stát, který by zajistil občanům kvalitní zdravotnictví a sociální péči.

Tato témata v souvislosti s pandemií koronaviru nejsou pro soc. dem. něčím mimo její základní ideové zaměření. Strany pravice se dnes z taktických důvodů dožadují zásahů státu, především ve vztahu k jejich hlavní voličské klientele. Tedy zj. k živnostníkům. Ale sociální demokracie vždy musí prosazovat to, že veřejné finance jsou zde od toho, aby pomohly všem. Tedy všem lidem, kteří se dostali do  problémů v důsledku krize v souvislosti s pandemií.

ČSSD ve svém „Plánu obnovy“ předpokládá obrovské investice do infrastruktury, ale také do modernizace státní správy, do vzdělávání a školství atd. V novém programu pro sněmovní volby by určitě také měly být mezi hlavními cíli dosažení soběstačností ve výrobě potravin, ochrana vod a modernizace ekonomiky země uplatněním technologické revoluce (digitalizace, automatizace a robotizace). Pokud bude přijat zákon o financování komunální bytové výstavby, během několika let bude možné stavět 10 až 15 tisíc levných komunálních bytů ročně.

A samozřejmě zvláštní místo v programu ČSSD by měla mít také zelená témata. Důraz na obnovitelné zdroje, ekologickou dopravu apod.

Zkrátka, nevidím věci zdaleka tak ztracené a naopak si myslím, že je zde pro ČSSD velká příležitost k restartu a k získání zpět toho, co za Sobotkova působení v čele strany ztratila. Tedy důvěryhodnosti.

Text zveřejnila Mladá fronta Dnes v sobotu 23. ledna.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Děkuji Pavlu Frantovi za upřesnění. Také jsem četl velký rozhovor s Matějem Stropnickým a souhlasím, že mu život uprostřed běžné české populace jde k duhu. Jistě, směrem k vedení ČSSD lze spíše skutečně mluvit o pnutí k sociálním liberálům, ale ti již mají k původní myšlence volného trhu a sociálního státu dost daleko. Nekriticky probruselská orientace a nezpochybnitelná oddanost NATO, stejně jako přetrvávající a ničím opodstatnělá a do blízké budoucnosti i chybná transatlantická vazba, sympatie, byť ne vždy otevřené, k různým moderním hnutím typu Me Too, Black Live Matter, či stupňujícím se požadavkům LSBD komunity, anebo pomýleného New Green , ba i koketování s tzv.vyváženou a sociálně spravedlnou migrační a integrační politikou některých z mediálně známých sociálních demokratů, dělají ze ČSSD pro mne stranu prostě nevolitelnou

Pavel Franta

 

Tak ani Bursík, ani Stropnický již nejsou členy Strany zelených. V posledních rozhovorech s Matějem Stropnickým, je vidět, že přestěhování na venkov mu svědčí. Již má názory jako obyčejní lidé, a nikoliv jako mimoňové z pražské kavárny. Zatímco Bursík se po rozchodu se Stranou zelených nadále hlásí k liberalismu, Matěj Stropnický se od liberalismu definitivně odvrátil, podobně jako další odpadlíci ze Strany zelených, kteří později založili Demokratickou stranu zelených.

 

Mimochodem, v dotazníku od Hamáčka, který jsme dostali, se ptá, zda by měl Matěj Stropnický, dostat místo na kandidátce ČSSD, to by se asi vylučovalo s kandidáty Strany zelených. Ještě se tam ptali na prof. Kellera (kdysi kandidoval za DSZ, nevím zda je členem). Doporučil jsem jim, ještě oslovit Daniela Solise (kdysi kandidoval za DSZ společně s Kellerem, do parlamentu EU), má zajímavé zahraničně-politické názory. Možná by bylo rozumné, kdyby rovnou ČSSD nabídla spolupráci Demokratické straně zelených, namísto Straně zelených, jako oplátku za pomoc se svržením Topolánkovy mafiánské hrůzovlády. Takže jestli jsem to pochopil, teď hlasujeme o tom, zda se spojit se Stranou zelených, nebo s odpadlíky od zelených jako prof. Keller a Stropnický, kteří mají opačné, přímo konzervativní názory, na různá citlivá progresivní témata a na vztah k EU. Doporučil jsem pochopitelně druhou možnost.

Jak to myslíte s neoliberalismem a ČSSD? To byl vždy u nás především problém ODS, tam bylo od začátku mnoho uctívačů Thatcherové a Reagana, a vydrželo jim to až doposud. Neoliberalismus na způsob Třetí cesty, něco takového bylo možno sledovat v pochvalných poznámkách k blairistickému křídlu LP na konci 90., navíc Miloš Zeman nikdy nebyl socialista, já si ho pamatuji z článků na počátku 90. let jako zastánce keynesiánství, pak dokonce již po vstupu do ČSSD v jednom rozhovoru otevřeně prohlásil, že žít v SRN, dal by přednost členství v FDP před SPD, ale chápe, že u nás nemá liberální strana šanci se výrazněji prosadit, proto odešel z OH do ČSSD. Ovšem Miloš Zeman byl jako keynesián, moderní liberál, neoliberálové hlásají návrat ke klasickému liberalismu (a je celkem jedno, zda jde o konzervativní, či progresivní liberály, v ekonomické dimenzi jde o stejnou politiku), tedy návrat zpět k liberalismu 19. století.

Problémem ČSSD nebyl neoliberalismus, ale pitomci, kteří se zhlédli v západních liberálních socialistech, či sociálních liberálech, a po jejich vzoru se snažilo oslovovat tzv. městské liberály. Ovšem ti jsou stejně vzácní jako jednorožci. Prakticky neexistují. Žádné nové voliče nezískali, zatímco jich mnoho dokázali odehnat do náruče ANO, či SPD.

 

 

paysan

V diskusi již bylo řečeno mnohé. K ní poznamenán jen toli, že Zelení nejsou jen Bursík, ale zejména mladý Stropnický. Ale nešť. Osobně vidím důvod odklonu voličů od sociálních demokratů v jejich zjevném příklonu k neoliberalismu! To už není tradiční ČSSD, ale ČSSLD (Česká stranha sociálně liberálně demokratická). A pane Paroubku, K vaší jinak velmi trefné poznámce k případnému vzniku americké vojenské základny na našem území, které by dveře otevřela pravicově orientovaná vláda dodám jen tolik, že sociální demokraté, jako pan Petříček, ale on i ten pan Hamáček (Aspen institut) by velmi rádi udělali totéž!!! 

JiB

Pane Paroubku,

nechci Vám brát iluze, ale i ti komunisti věděli, že "kádry řeší vše". Domníváte se, že stávající skvadra reprezentující ČSSD má na to, aby se v podzimních volbách dostala do poslanecké sněmovny? Viz třebas zde již zmíněný asistent Petříček na ZAMINI a pod.?

opatovice328
To já vím, já to ČSSD nekladu za vinu, v té době jsem je nakonec ještě volil, jen říkám, že když někdo řekne Zelení, tak se mi před očima vybaví Bursík a solární baroni. Takže jestli se tady Petříček prsí, že si dohodne ČSSD se Zelenými koalici, tak já varuji, jaké asociace může slovo Zelený v občanech vyvolávat. Bursík už mezitím vystřídal několik dalších stran, ale Zeleným vtisknul stigma solárních baronů. Dokonce pak musela ten Bursíkům zákon po Bursíkovi narovnávat Nečasova vláda, i na ODS to pak už byla až přemírná rozkrádačka, a to je co říci.
jiri-paroubek

Pane Černíku,  ty programové dokumenty jsou hotové a já jsem na jejich vzniku -řekněme - významně spolupracoval. Soc.dem. je má k dispozici.

jiri-paroubek

Pane Kelnare, solární baroni jsou produktem vlády Topolánka, Bursíka a Kalouska. S tím neměla soc.dem.,  a to ani "moje", ani ta pozdější, nic společného.

cernik

Tak nevím, 
byl už p. Paroubek se svými propracovanými návrhy za  př. J. Hamáčkem?
A bude nás o tom informovat?

 

Pavel Franta

Máte plnou pravdu. Ten kok... Petříček dokonce tvrdí, že si nedovede představit další spolupráci s ANO. Co by asi strana získala pobytem v opozici? Jako kdyby už nestačily ty jeho debilní nápady na koalici se Zelenými. Pokud bude tento škůdce strany ještě měsím ve vládě, tak to můžem v příštích volbách rovnou zabalit. Navíc prezindent Zeman dokonce radí k vytvoření koalice ČSSD s ANO. To vypadá jako dobrý nápad. Bylo by to potvrzením úspěšné koaliční spoluprace v této vládě. A pokud by se navíc podařilo přesvědčit KSČM, aby se do volební koalice přidala, bylo by to ideální řešení, určitě by to mnoha lidem zjednodušilo  rozhodování.

opatovice328
Přečetl jsem si teď Petříčka, jak tu blouzní o koalici se Zelenými. Pro mě, a myslím, že nejen pro mě, jsou Zelení ztělesněním Bursíka a Bursík je synonymem zákona o solárním businessu, kdy prostřednictvím tohoto Bursíkova zákona se podařilo zeleným lobbistům nalít miliardy do kapes solárních baronů a k tomu ještě ostuda s Alenou Vitáskovou a Schneiderovou atd. To se jako chce ČSSD dodatečně morálně přihlásit k této solární lumpárně na úkor českých daňových poplatníků? Jen tak dál. Komunisté si na žádném takovém solárním businessu nehrábli a vyhlásili proti nim Bohumínský nesmysl, ale solární tunel v podání Zelených, ten ČSSD nevadí. Tady je vidět, kam to ČSSD táhne, kde je korupce a špína, tak tam je ČSSD. Jak jsem tu napsal před pár dny, vedení ČSSD, to je spojení průměrnosti s bezcharakterností. Jen dodám, že kdybych měl příležitost panu Petříčkovi někdy plivnout do obličej, tak to s radostí udělám, ten co slovo, to perla. Pane Paroubku, já vám budu do konce života vděčný za to, že nás tu neokupují Američané, ale za vás to bylo jiné ČSSD, dnes si nad ČSSD musím jen odplivnout a říci, fuj.