Kantar CZ: Dělá z průzkumů bramboračku…

27.9.2021 13:22
Agentura pro výzkum veřejného mínění Kantar CZ, pracuje již delší čas pro Českou televizi a jejím úkolem je, soudě alespoň podle reakcí mainstreamových médií, postavit benchmark, který má být mustrem pro další agentury pro výzkum veřejného mínění.

Aby to vypadalo věrohodněji, tak si ČT najala ještě druhou agenturu – Data Collect – která ovšem jenom potvrzuje výsledky, kterých v průzkumech dosáhne Kantar CZ. A opačně.

To je tedy silná dvojka českých výzkumů veřejného mínění, podle které by se ty další agentury měly řídit. Je to tak, jak říkává Václav Moravec ve svých nedělních „Otázkách“, které už léta nesleduji (pokud to ještě vůbec poněkud příliš sebevědomě říká). A v příštím týdnu se prý bude mluvit o tom a tom problému či pseudoproblému, kterému se v otázkách V. Moravec věnoval. Takže ty ostatní agentury pro výzkum veřejného mínění by se svými odhady volebních výsledků stran měly podle stratégů české pravice blížit tomu, co si vycucá z prstu Kantar CZ. A podle toho by se pak měli řídit i občané.

Kantar CZ teď došel k názoru, což je zjevný pokus o manipulaci s veřejným míněním, že hnutí ANO a dvě levicové strany (ČSSD a KSČM), které by s ním možná mohly jít do holportu po sněmovních volbách, v podpoře veřejnosti v září klesají....

Konkrétně hnutí ANO ze srpnových 27,5% by v září kleslo o tři procentní body na 24,5%.

KSČM by klesla ze srpnových 6% na 5% v září.

A sociální demokracie by podle Kanatar CZ klesla z 5% na 4,5% a vůbec by se nedostala do příští sněmovny.

SPD by sice oproti srpnovým 10% získalo v září 11,5%, ale to by v souhrnu s hnutím ANO a komunisty nestačilo.

Zkrátka, takovýmto jemným vybalancováním bylo možné připravit nepravicové strany, tedy populisty a levici v preferencích o 3,5% a protože v souhrnu by obě dvě pravostředové koalice zaznamenaly růst ze souhrnných 42% v srpnu na 43,5% v září, bylo by vymalováno. Z černého máme hned bílé....

Je to zajímavý vývoj, který žádná jiná výzkumná agentura ve svých číslech zatím nepotvrzuje (kromě Data Collect, který zcela nepochybně za týden prognózu Kantar CZ potvrdí). A tak tady bude prostor pro manipulaci s veřejným míněním.

Chápu, že ČT a jeho výzkumné agentury mají určité představy o budoucím politickém uspořádání země, ale nic se nemá přehánět.

V příloze tohoto krátkého článku uvádím v tabulce přehled volebních preferencí podle agentury Kantar CZ, porovnání září a srpen 2021.

Kantar CZ – porovnání volebních preferencí srpen a září 2021

  

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.