Karel Zeman má konečně své muzeum

obrazek
5.10.2012 23:34
Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Na kometě nebo Čarodějův učeň Krabat - to jsou filmy, které známe snad všichni. Všechny je spojuje jméno Karla Zemana. Fenomenálního a světově uznávaného českého filmaře, mezi jehož obdivovatele patřila i taková jména jako Charlie Chaplin, Salvador Dalí nebo Pablo Picasso. Jeho tvorba ovlivnila také Terryho Gilliama, animátora a člena komediální skupiny Monty Python. Podle mnohých je Karel Zeman nejúspěšnějším českým filmovým tvůrcem všech dob. Tomu nasvědčují i četné významné ceny, které za svůj život získal u nás i ve světě. Nyní se Karel Zeman dočkal i svého muzea, které bylo otevřeno na pražské Kampě. Pokud patříte mezi Zemanovy obdivovatele, neměli byste si jeho prohlídku nechat ujít.

Karel Zeman se narodil 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky. Již od dětství se u něj projevoval výtvarný talent a obdiv k loutkám. I přesto jej rodiče vyslali na studium obchodní školy v Kolíně. Později se však teprve sedmnáctiletý Karel Zeman vydal do Francie, aby zde studoval reklamní výtvarnictví. Po návratu do rodné země nastoupil do firmy Baťa a následně se stal vedoucím reklamního oddělení Domu služeb v Brně. Právě tam jej "objevil" pro film režisér Elmar Klos, když přijel do Brna natáčet reportáž o soutěži aranžérů. Zeman v tomto klání vyhrál na plné čáře. Jeho práce byla natolik propracovaná, že mu Elmar Klos nabídl práci v ateliérech ve Zlíně, které se staly na další desítky let - ovšem coby gottwaldovské ateliéry (ze Zlína se stal v lednu 1949 až do prosince 1989 Gottwaldov) - Zemanovým "hlavním stanem" v jeho kariéře.

Karel Zeman při práci ve svém ateliéru ve Zlíně (tehdy Gottwaldově).

Zemanovy začátky ve Zlíně nebyly jednoduché. Původně Baťovy ateliéry totiž vznikly převážně na tvorbu reklamy pro zlínské obuvnické impérium. Na filmovou tvorbu tedy nebyly ideálně vybaveny, a to jak z hlediska zázemí, tak z hlediska personálu. Karel Zeman se však nevzdal a začal dělat filmové řemeslo po svém.

Natáčení trikových scén k filmu Vynález zkázy.

V roce 1945 debutoval Karel Zeman snímkem Vánoční sen, na kterém spolupracoval s režisérem Bořivojem Zemanem (vytvořil hranou část) a Hermínou Týrlovou, další fenomenální animátorkou ze Zlína. Pozadí vzniku Vánočního snu však není tak idylické, jako film samotný. Původně jej totiž natáčela Hermína Týrlová. Požár ve zlínských ateliérech však její dílo prakticky zničil. Materiálu se proto chopil právě Karel Zeman a dílo dokončil. Film měl obrovský úspěch, což Hermína Týrlová nesla velmi nelibě. Málokdo ví, že právě toto stálo za nepřátelstvím obou animátorů - Hermíny Týrlové a Karla Zemana. Ve Zlíně dokonce musely vyrůst dva ateliéry, a to jen pár metrů od sebe, protože oba tvůrci odmítli pracovat ve stejném studiu. A když například museli oba ve stejnou chvíli odjet do Prahy, musely ze Zlína vyjet dva automobily. Oba jejich ateliéry stojí ve zlínských studiích dodnes. Donedávna sloužily k výuce studentů animované tvorby zlínské Filmové školy, jejíž činnost však byla před nedávnem ukončena. Coby absolvent této školy jsem se měl možnost v Zemanově ateliéru pohybovat. Byla to velmi zajímavá zkušenost, mj. i proto, že v nich bylo možné vidět originální filmové rekvizity ze Zemanových filmů a ateliér doslova dýchal atmosférou jeho snímků. Exteriéry pak vznikaly převážně na kopečku za zlínskými ateliéry. Ale nejen tam, například část filmu Cesta do pravěku se natáčela na Fryštácké přehradě severně od Zlína.

Natáčení Cesty do pravěku.

Právě Cesta do pravěku (1955) se stala Zemanovým průlomovým dílem. Byl to jeho první animovaný film s hranými prvky - byl tedy natáčen metodou, kterou se Karel Zeman proslavil. V roce 1958 vytvořil film Vynález zkázy, který byl prakticky okamžitě prodán do bezmála 80 zemí světa. Jedná se tedy bez nadsázky o nejúspěšnější český film vůbec. Poté Karel Zeman natočil další animované filmy s hranými prvky, jako Baron Prášil (1961), Ukradená vzducholoď (1966) nebo Na kometě (1970). V 70. letech se vrátil k čisté animované tvorbě. Jedním z jeho nejoblíbenějších animovaných filmů se stal ponurý Čarodějův učeň Krabat (1977). Za zmínku ale určitě stojí také Pohádky tisíce a jedné noci z roku 1974.

Karel Zeman zemřel ve Zlíně (Gottwaldově) 5. dubna 1989. Je pochován jen pár desítek metrů od svého ateliéru - na zlínském Lesním hřbitově.

Karel Zeman s dokreslovačkou - filmovou technikou, kdy je scéna "dokreslena" a herecká akce probíhá dále od kamery. Tato technika je náročná na perspektivu, umožňuje však vytvořit efektní filmový trik, kterého Karel Zeman ve svých filmech hojně využíval.

Muzeum Karla Zemana na pražské Kampě je oprávněnou poctou tomuto fenomenálnímu českému filmovému tvůrci, na kterého bychom neměli v žádném případě zapomínat. Je plné rekvizit z jeho četných filmů, ale také se v něm dozvíte, jak Karel Zeman své filmy a efekty vytvářel nebo si dokonce v některém z jeho filmů i "zahrát". A pokud by vám to bylo přeci jen málo, mám pro vás zajímavý tip - vyjeďte do Zlína a navštivte zdejší provozovnu McDonald's na Náměstí Míru v centru města. Nebojte se, nejedná se o žádnou reklamu na tento fastfoodový řetězec - zlínský McDonald's je totiž vyzdoben fotografiemi z nejslavnějších filmů Karla Zemana. Ale co hlavně - u stropu jsou jako dekorace instalovány nenápadné filmové kamery. Některé z nich jsou nicméně autentické Zemanovy kamery, kterými natáčel svá proslulá díla.

Muzeum Karla Zemana najdete v pražské Saské ulici č.p. 3 na Malé Straně (u Karlova mostu). Otevřeno je denně od 10:00 do 20:00 (poslední vstup v 19:00). Vstupné pro dospělé je 200 kč, děti do 15 let si mohou expozici prohlédnout za 140 kč a mladší děti do jednoho metru mají vstup zdarma. Pro seniory, rodiny s dětmi a skupiny jsou v muzeu připraveny slevy.

Fotografie k článku: Muzeum Karla Zemana

macura
bývalý vedoucí PR a marketingu a tiskový mluvčí ČSSD
Klíčová slova: kultura, volný čas

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.