„Konopí je méně nebezpečné než alkohol nebo nikotin,“ říkají organizátoři Million Marihuana March

obrazek
25.4.2013 08:37
Vášnivé debaty týkající se legalizace léčebného konopí v České republice probíhají v posledních měsících téměř ve všech médiích. I přestože ohlasy na toto téma se ozývají ze všech stran, největší akcí svého druhu je happening Million Marihuana March, který se bude konat 4. května v Praze. Důvodem konání demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí a konopných produktů pro vlastní potřebu, a to jak za účelem léčby, tak i k účelům rekreačním.

Million Marihuana March se koná letos již pošestnácté a organizátorem celé akce je občanské sdružení Legalizace.cz. „Akce si klade si za cíl projevit nesouhlas občanů se stávající protikonopnou politikou v naší zemi, poukázat na zásadní chyby a nedostatky platných zákonů včetně nedávno schváleného zákona o léčebném konopí a vyjádřit solidaritu s oběťmi konopné prohibice u nás i v zahraničí. Tisíce občanů z celé České republiky se prostřednictvím této akce připojí ke statisícům lidí a několika stům měst napříč pěti kontinenty v protestu proti nesmyslné a zhoubné globální konopné prohibici,“ odpovídá na otázku, co je hlavním poselstvím demonstrace, tiskový mluvčí a předseda o.s. Legalizace Robert Veverka.

Podle jeho slov nemá stát právo zasahovat do soukromí a ústavou garantovaných osobních svobod občanů. Poukazuje přitom na fakt, že některé mezinárodní úmluvy o omamných látkách, na které se politici tak rádi odvolávají, stále více a více ztrácejí na relevanci. „Některé státy USA již na základě celostátních referend rekreační užívání konopí legalizovaly, v dalších k tomu s největší pravděpodobností brzy dojde. Navíc nedávný průzkum agentury Ipsos ukázal, že legalizaci rekreačního užívání v současnosti podporuje i většina české společnosti,“ dodává Robert Veverka.

Konopí by v lékárnách mělo být cenově dostupné pro každého

Podle Veverky prohibice konopí prospívá pouze subjektům aktivním na černém trhu, tedy velkopěstitelům a dealerům konopí. Na druhé straně přináší zcela zbytečnou a nákladnou kriminalizaci a perzekuci slušných lidí, a vůbec nejvíce amorálním důsledkem prohibice je pak stávající situace nemocných, kterým konopí zcela prokazatelně pomáhá, ale navzdory všem slibům politiků je jim stále legálně nedostupné.

„Dost bylo řečí o nutnosti striktní kontroly a monopolizace trhu s léčebným konopím. Ano, léčebné konopí musí být pacientům dostupné v lékárnách, avšak zdarma nebo za takovou cenu, která odpovídá reálným, tedy velmi nízkým nákladům na jeho produkci. Záměr dovážet a prodávat léčebné konopí za ceny srovnatelné s maloobchodními cenami na černém trhu je výsměchem zdravému rozumu“, dodal k legalizaci léčebného konopí místopředseda sdružení Michal Řehák.

Legalizace.cz zveřejnila výzvu politikům

Legalizace.cz ve své tiskové zprávě dokonce zveřejnila výzvu určenou politickým stranám.

„Ukončete to nekonečné lavírování a vytváření potenciálně korupčního prostředí, ukončete nazývání jedné a té samé byliny na jedné straně lékem a na straně druhé zhoubnou a nebezpečnou drogou. Je dávno prokázaným faktem, že konopí je nesrovnatelně méně nebezpečné a méně návykové než legální alkohol či nikotin. Konopí je lék, konopí je bylina, kterou nemáte nejmenší šanci vymýtit. Regulujte obchod, reklamu, věkovou hranici legálního užívání, ale legalizujte pěstování a držení konopí dospělými lidmi pro jejich vlastní potřebu.“

Demonstrace začne v sobotu 4. května ve 12.30 hodin srazem na Karlově náměstí, odkud za hudebního doprovodu vyrazí pochod Prahou do parku Parukářka, kde bude pro účastníky připraven kulturní program.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.