Nejnovější volební preference podle Kantar CZ

volebni urna
11.10.2022 06:53
V září nedošlo ve srovnání se srpnem k významnějším posunům ve volebních preferencích politických stran.

Vedení pelotonu si udržuje s odstupem také v září hnutí ANO s 29,5% volebních preferencí. Je to však určitý pokles oproti předchozímu měsíci, který ostatně avizují i další agentury pro výzkum veřejného mínění.

Na druhém místě v pořadí zůstává ODS, jejíž podpora ovšem klesla poměrně výrazně ze srpnových 19,5% na zářijových 18%.

Naopak, třetí SPD meziměsíčně posílila z 11% na 11,5% volebních preferencí v září.

Vládní Piráti posílili sice neznatelně, ale z 8,5% na 9%. Stejně tak STAN posílil z 6,5% na 7,5%. Dokonce i další vládní strana, TOP 09, až překvapivě posílila ze 4,5% na 6%.

Je opravdu zajímavé, že tyto tři vládní strany – Piráti, STAN a TOP 09 – v souhrnu za jediný měsíc posílili o 3% volebních preferencí.

Podle Kantar CZ jediná KDU-ČSL z parlamentních stran zůstává pod čarou ponoru, tedy pod hranicí 5%, jejíž dosažení ve volbách znamená účast v poslanecké sněmovně.

KDU-ČSL podle průzkumů získala v srpnu i v září 4% preferencí.

Na stejné číslo volebních preferencí, tedy na 4%, se v září dostala KSČM, což je meziměsíční růst o 0,5%.

Naopak, poklesla podpora Přísahy R. Šlachty z 3% na 2,5%.

Ještě horší čísla meziměsíčně však ukazuje ČSSD, jejíž podpora klesla z titěrných 3% na 2%.

U sociální demokracie vidím příčinu tohoto poklesu v reakci voličů na nepříznivé volební výsledky v letošních komunálních a doplňovacích senátních volbách.

Nechci přeceňovat tento průzkum veřejného mínění, ale nastala chvíle, kdy by ČSSD, pokud nechce zakončit svou relevantní politickou existenci, měla přepřahat. Změnit šéfy, to zaprvé. Přestat s bludnými experimenty typu kandidátek se Zelenými, které mění charakter a pozici ČSSD z levého středu na centristickou pozici. Snění o levicové pražské kavárně, která je atraktivní pro voliče, prostě nefunguje. ČSSD by se měla vrátit ke svým tradičním programovým hodnotám a tedy ke svým voličům, jejichž důvěru v posledních deseti letech nejprve pozvolna a pak kvapem ztratila. Pokud někdo z vedoucích funkcionářů ČSSD chce pokračovat v dosavadní neúspěšné politice, jejíž půdorys před současné vedení načrtl před lety Bohuslav Sobotka, pak to vypadá, že mu nejde ani tak o politický úspěch ČSSD jako o prodej lukrativních nemovitostí, které jsou v majetku této stále ještě bohaté politické strany. Taková politika by byla ovšem zcela zhovadilá, zavrženíhodná a neúspěšná.

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

KANTAR - je provládní a proto se snaží tímto vytvářet atmosféru pro vládu. Takže irelevantní.