Nový průzkum preferencí od agentury Median

3.12.2020 16:10
Podle právě vydaného průzkumu volebních preferencí politických stran agentury Median by v listopadu, stejně jako v říjnu, bylo nejsilnější politickou formací hnutí ANO s 28,5% preferencí.

Na druhém místě jsou Piráti se 14%. Jejich preference vzrostly oproti říjnu o půl procenta.

Na třetím místě jsou v průzkumu Starostové a nezávislí, kteří v listopadu dosáhli preferencí 10,5%, takže ve srovnání s říjnem jejich preference podle Medianu vzrostly o 3%. To je nebývalý skok z měsíce na měsíc, vůči kterému jsem ale poněkud nedůvěřivý. Buď byl výkyv směrem dolů před měsícem,  anebo je výkyv směrem nahoru v posledním měření.

Až na čtvrté místo v pořadí se propadla ODS s 10,5%, a to z 13% preferencí, kterých dosahovala v měsíci říjnu. Přímo se u tohoto poklesu nabízí vysvětlení, které by si ovšem vyžadovalo ještě hlubší analýzu, zda tomu tak opravdu je, že 2,5% voličů od ODS se přemístilo během měsíce pod prapory hnutí STAN.

Na pátém místě je v pořadí podle výše preferencí SPD, s 8,5% hlasů. SPD zaznamenala oproti předchozímu měření nárůst o 1%.

Až za SPD jsou podle Medianu obě levicové strany: ČSSD se 7% preferencí a KSČM se 6%. Přičemž ČSSD zaznamenala meziměsíčně růst preferencí o půl procenta a naopak komunisté pokles o jedno procento.

V závěru pelotonu parlamentních politických stran jsou uváděny TOP 09 s 5%, tedy na samé hranici volitelnosti, respektive KDU-ČSL se 4,5%. Obě dvě tyto strany zaznamenaly určitý pokles oproti předchozímu měsíci. V případě TOP 09 to je 1,5%, v případě KDU-ČSL půl procenta.

Z čísel volebních preferencí stran se zdá, aniž bych chtěl přeceňovat prvotní vizuální dojem, že deklarovaná předvolební aliance Pirátů a STAN jejich potenciálním voličů voličům konvenuje. Obě tyto formace v souhrnu výrazně posilují. Je ovšem otázka, jak to bude vypadat právě v „souhrnu“.Tedy, až agentury pro výzkum veřejného mínění budou uvádět alianci Pirátů a STAN jako jeden subjekt. U předvolebních aliancí v minulosti vždy platilo pravidlo, že 1 + 1 v souhrnu nikdy nebylo číslo 2, ale číslo nižší.

Naopak konzervativní předvolební aliance ODS, TOP 09 a KDU-ČSL může na první dobrou u voličů ztrácet. Voličům může toto spojení prostě vadit, ať už z historických či jiných důvodů, byť tyto strany v minulosti na vládní úrovni úzce spolupracovaly.

V každém případě by bylo od volebních agentur korektní, kdyby již uváděly čísla volebních preferencí za obě chystané předvolební aliance.

Zdá se, že nedávný verdikt agentury Kantar CZ o katastrofickém poklesu volebních preferencí ČSSD na 3%, nemá oporu ve zjištěních dalších agentur pro výzkum veřejného mínění. Byl to prostě jen výstřel z Aurory.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.