Nový průzkum veřejného mínění agentury Median

3.2.2021 19:49
V dnešních médiích, zejména v těch protibabišovsky naladěných, se objevuje jásot nad tím, jak se v závěru ledna téměř srovnaly volební preference hnutí ANO a koalice Pirátů a STAN.

Hnutí ANO by v případných lednových volbách získalo 26,5% hlasů a Piráti se STAN 25%. Tak blízko se hnutí ANO už dlouhá léta v preferencích nikdo nepřiblížil.

Druhá pravostředová koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 9) by v lednu dosáhla na 18,5% hlasů. Tedy, pravostředové strany by získaly ve volbách, pokud by se konaly v lednu, 43,5% hlasů. Skoro bych řekl, že je to jejich maximum, už nemají kde brát další voliče.

Pokud jde o hnutí ANO, do jejich volebních preferencí se v lednu nesporně projevily zmatky související s realizací vakcinačního plánu. Pokud hnutí ANO v následujících týdnech uchopí vakcinační plán správně a dokáže prosadit během dvou až tří měsíců proočkování zhruba dvou milionů českých občanů, kteří jsou tak nebo onak z rizikových skupin, podaří se mu naplnit hlavní cíl vakcinace. Poté by mělo dojít k rychlému poklesu počtu nakažených. Prostě nejrizikovější skupiny, v souhrnu cca 2 miliony lidí, budou naočkovány. Ti další budou postupně očkováni a většina společnosti tak může přejít k normálnímu režimu, a to ještě do voleb.

Chci upozornit na jeden zajímavý moment z Velké Británie. Podle průzkumu deníku The Observer, který byl prováděn na vzorku 2000 britských respondentů v závěru ledna, došlo ke zvratu volebních preferencí ve prospěch konzervativců. Ti se ujali opět vedení s 41% volebních preferencí před labouristy s 38%. Ale ještě před dvěma týdny The Observer uvedl, že v průzkumu vedou labouristé s 45%, před konzervativci s 38%. Ke zvratu preferencí v Británii došlo, protože premiér přesvědčil voliče, že konzervativní vláda je schopná prosadit vakcinační plán a tedy ochránit obyvatelstvo před covid-19.

K takovému zvratu může dojít i u nás. Pokud ale hnutí ANO vakcinaci nezvládne, mohou dál jeho preference klesat. Osobně nepředpokládám, že by nebyli schopni vakcinační plán postupně naplňovat. Trochu mě pochopitelně mate, že na rozdíl od Německa, A. Babiš ani ministr Blatný, neuvažují nahlas o použití čínských či ruských vakcín. Je to velká chyba. Vycházejí stále ze slibů (které se mohou během několika týdnů ukázat jako chiméry) Pfizeru a Moderny, že potřebné množství do ČR v krátké době dodají.

Na dalších místech v průzkumu skončilo SPD s 9% a dále obě strany levice vždy po 7%, tedy ČSSD i KSČM.

Jinak řečeno, česká pravice nemá zdaleka nic vyhraného. Zejména po rozhodnutí Ústavního soudu. Pokud spojená pravice nechce spolupracovat s hnutím ANO, SPD a KSČM, tak už jim vlastně zbývá ke spolupráci jen ČSSD… a ČSSD si musí ujasnit, zda by takovou spolupráci v alianci protimečiarovského typu politicky přežila.

Strana demokratické levice na Slovensku antimečiarovskou spolupráci s pravicí nepřežila, ze slovenského parlamentu na věčné časy vypadla.

 

Volební preference stran – leden 2021

Strana/Koalice

v %

ANO

26,5

Piráti a STAN

25

SPOLU (OKD, KDU-ČSL, TOP 09)

18,5

SPD

9

ČSSD

7

KSČM

7

Trikolóra

2

Zelení

1,5

ostatní

3,5

 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.