Postoje českého obyvatelstva k dění na Ukrajině

klus ukrajina
28.2.2023 06:25
Prostřednictvím veřejnoprávního média, které bylo zřejmě zadavatelem průzkumu společnosti Median.eu, jsme se dozvěděli několik zajímavých informací o postojích českých občanů k dění na Ukrajině v souvislosti se zapojením EU a NATO.

Asi tou nejzajímavější otázkou je, zda se má Evropská unie a NATO snažit o nastolení míru na Ukrajině diplomatickými jednáními. Téměř devět desetin respondentů (89%) podporuje tuto myšlenku.

Druhá otázka směřuje k ekonomickým sankcím cíleným Západem na Rusko. Ve prospěch sankcí se vyjadřuje 68% respondentů, když v průzkumu, který byl na toto téma proveden loni v dubnu, se takto vyjadřovalo 80% dotázaných. Naopak silná menšina (25%) je proti uplatnění ekonomických sankcí vůči Rusku. A 7% dotázaných neví.

S dodávkami zbraní Ukrajině podle Median.eu souhlasí 56% dotázaných a 39% je proti.

Velmi silně se projevují dotázaní proti přímému vojenskému zapojení sil NATO do konfliktu na Ukrajině. Jen 18% respondentů se vyjadřuje pro tento postup a naopak více než tři čtvrtiny (76%) je proti.

Přijmout Ukrajinu do EU či NATO?

Podle průzkumu Median.eu si velká část lidí (37%) nepřeje zapojení Ukrajiny ani do NATO, ani do Evropské unie. 38% respondentů si přeje zapojení Ukrajiny do NATO a 39% do EU. 13% dotázaných je to jedno.

Pokud jde o posílení vojenské pomoci Ukrajině, ne navýšení této pomoci podle Meidan.eu si přeje 58% respondentů. Naopak 36% respondentů si myslí opak. A 6% respondentů neví. Jinak řečeno, pokud současná vláda mluví o navyšování vojenské pomoci Ukrajině, jedná tak v rozporu s názorem téměř tří pětin českých občanů.

Průzkumy veřejného mínění mají v dnešní rozjitřené době, kdy se lidé mohou obávat sdělovat otevřeně své názory, menší vypovídací schopnost. Nicméně silným poselstvím pro české politiky by měly být především tyto vzkazy:

- Zdrcující většina českých občanů si přeje mír na Ukrajině cestou diplomatických jednání.

- Jen necelá pětina dotázaných by byla pro přímé vojenské zapojení sil NATO (tedy i české armády) do konfliktu.

- Na přijetí Ukrajiny do EU či do NATO existují mezi českými občany nejednoznačné názory.

- Téměř tři pětiny lidí, kteří se zúčastnili průzkumu je proti posilování vojenské pomoci Ukrajině.

 

Foto: T. Klus zpívá na podporu Ukrajiny

 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Souhlasím s článkem. Nakazili nás z Wshingtonu hnědou nemocí, tak jako Ukrajinu, Pobaltí a Polsko a vládní strany na Slovensku - normální Slováci však vzdorují ! Maďarsko odolává. Začíní se šířit, konečně, antifašistická nálada v EU, ale není to tzv Antifa, která nemá s bojem proti fašismu nic společného neb sama je fašistická. Skutečné antifašistické nálady se začínají projevovat - viz růžemi zasypané tanky, na Ukrajině odstřelené a ukázány v EU. Po růžích na tancích přišlo ryhlé stažení těchto bizarních "úspěchů fašistů" ! Ke Covidu - je dávno prokázáno, že tento vzniknul v amerických laboratořích ve Fort Detrick - viz Nature.com kde se americký tým vědců chlubí úspěchem přenosu umělého viru, cca r. 2015, (později nazvaného Covid-19) na člověka! Jak říká Peková - zavřít jeskyně odkud virus vylétá a že to není z Číny na to vemte jed ! Amerika vyvíjí biologické zbraně a chemické nezničila !Česko teď je mezi fašisty - to není dobře - naši předci by nám dali přes hubu !

Frantisek Chomat
Cisla se daji interpretovat ruzne, zvlaste kdyz nezname presne zneni otazek, 
ja ale ve zverejnenych udajich pruzkumu mnoho optimismu nenachazim.  
V prve rade, 75% respondentu hodnoti rusky vpad na Ukrajinu jako "neobhajitelny" akt agrese, tzn. ze se ztotoznili s tim, ze utok byl nevyprovokovany, historie konfliktu zacala 24.2.2022 a vse, co Zapad dosud provadel Rusku a Ukrajinci Rusum, je bud nepodstatne nebo dokonce opravnene.
K te opravnenosti se jeste dostanu. 
Z dalsich vysledku se zda, ze mnozi naprosto nechapou priciny teto valky, nechapou ci ignoruji ruske duvody, pripadne jim neveri, proto si protireci,
kdyz jednim nazorem vyvraci druhy. 89% je sice pro snahu o mirove reseni
pomoci diplomacie, jenze 68% je pro sankce (patrne akceptovali vysvetleni,
ze jejich dopady na nas musime prijmout jako moralne zduvodnitelne obeti), pricemz musi predpokladat, ze Zapad je bude dale rozsirovat a ze sankce jsou formou natlaku se zamerem protivnika donutit ke kapitulaci. To s diplomacii
nema mnoho spolecneho.
Zaroven 56% chce Ukrajine pomahat dodavkami zbrani. Takze veri v diplomacii nebo ve vojenske vitezstvi? Dalsi alarmujici udaj, byt tak na prvni pohled nevypada, se tyka primeho zapojeni NATO do konfliktu. 7% urcite a 11% spise
ano se nezda az tak moc, jenze je tu celych 23% opatrnych v kategorii spise ne. Ovsem oni to za nejakych okolnosti nevylucuji. A to uz jsme se dostali pres ctyricet procent!
Ponecham stranou procentni podporu prijeti Ukrajiny do EU, coz pro Rusko neni
az tak podstatne, ale 38% respondentu se vyslovilo pro prijeti Ukrajiny
do NATO. Z nich tri ctvrtiny zaroven chteji diplomaticke jednani? To je opet neuveritelna nevedomost nebo arogance. 
Desi me, ze zejmena v problematice valky na Ukrajine se podarilo u velke casti 
nasich obcanu oslabit jejich moralni hodnoty a zcela jim pokrivit predstavu
o spravedlnosti. Tim, ze jim leta vysvetlovali, ze patrime na Zapad, lide prestali byt Cechy (hlavne mladi, vzdelani, uspesni,..) a stali se Vyvolenymi (naivnimi a nesvepravnymi) obcany zapadni nadrazene civilizace. Tato civilizace se uz neridi mezinarodnim pravem, nybrz vlastnimi pravidly, kterymi sve zajmy prosazuje ve svete bez ohledu na ostatni. Proto tito obcane povazuji za samozrejme, ze my smime, jsme opravneni,.. ale nasemu protivnikovi mame pravo vse uprit. Ve srovnani s dobou pred 90lety je spolecnost vzdelanejsi a ma
mnohem vetsi mnozstvi informaci. Kdyz to ale dnes vidim, v duchu se omlouvam Nemcum za opovrzeni, ktere jsem k nimm citil, ze podlehli nacisticke ideologii. Na desitky let jsme fasismus a nacismus vyloucili z nasich zivotu, jenze ted
se nam hodi, tak jsme je zrestaurovali a opet nasmerovali na vychod. Nejdrive jsme s pomoci nacku, ktere jsme stridave podporovali a tolerovali, ale hlavne vyuzivali, vytvorili z Ukrajiny udernou pest naseho prvniho sledu. Je ovsem potreba pripravit minimalne i druhy sled. Proto mnoho z nas po covidu nakazili
neporovnatelne horsim svinstvem. Uz ne z Wuchanu, nybrz primo z Washingtonu. Nasi nemocni si to neuvedomuji, zatim se citi silni, jenze cim dele se bude jejich nemoc rozvijet o to vetsi bude cena za jejich vyleceni.  Kterou budeme muset, bohuzel, zaplatit vsichni.
opatovice328

tady je také zajímavá anketa na otázku "Odsuzujete vpád Ruska na území Ukrajiny?"

 

https://budejcka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/37708-anketa-vpad-ruska-na-ukrajinu-i-rok-po-zacatku-valky-vetsina-lidi-stale-odsuzuje-jak-to-mate-vy.html?utm_source=copy

Včera mě tato vláda rozpálila do běla. Před rokem USA vyhlásily sankce na ruskou Sberbanku a naše vláda podlézavě udělala to samé a zmrazila účty českých občanů v této bance. Pak si však vláda uvědomila, že na toto nemá oporu v zákoně a tak dodatečně začala prohlašovat, že Sberbank vlastně zbankrotovala, což byla lež, protože Sberbanka byla ekonomicky zdravou bankou. Stát na nás tedy nasadil mechanismus, jako by skutečně Sberbanka měla za sebou miliardy ztrát, a spadli jsme pod nějaký garanční fond pojištění vkladů, který střadatelům vyplatil až do 2,5 milionů Kč. To byl můj případ, já tam měl u Sberbanky své celoživotní úspory, to je 5,5 milionů Kč, a ze dne na den jsem díky této vládě a její lži o bankrotu Sberbany o tyto prachy přišel.  Dodatečně mi tedy ten garanční fond vyplatil před rokem 2,5 milionů Kč, a o ty tři miliony jsem příšel, nečekám, že je někdy dostanu, za celý rok se na mě nikdo neozval a je klid po pěšině. Takže když spočtu svoje ztráty, tak je to 3 milion Kč přímá ztráta a z těch 2,5 milionů Kč mi za rok při inflaci až 20% vzala tato vláda dalších 500 tis. Kč, takže dohromady 3,5 milionu Kč moje ztráta pocházející z ročního účinkování této vlády. Včera jsem si přečetl v tisku, že nějaký vládní expert na důchody prohlásil, že by si lidé měli zvyknout si zase střádat peníze na důchody. Tak vážení, na mém případě je názorně vidět, jak dopadnete, když si na důchod budete skutečně šeřit, vláda vám ty prachy sebere z banky, kdykoliv se jí zamane. Píši rozezlený dopis na Jurečku a dnes až půjdu na tu demonstraci v 16,00 hod. na Malostranské náměstí, tak ho tam odevzdám v Parlamentu na recepci pro Jurečku.