Preference Kantar CZ: přání nebo realita?

obrazek
10.5.2021 06:16
Zadavatelem průzkumu veřejného mínění, kterým se zjišťují volební preference politických stran agenturou Kantar CZ, je Česká televize. Agentura Kantar CZ ve dnech 12.4. - 30.4. provedla průzkum veřejného mínění na vzorku 1200 respondentů. V tomto období tedy do výsledků průzkumu se promítly některé události, které mají, alespoň vnitropoliticky, velký význam.

Těsně před sběrem dat byl ukončen online sjezd ČSSD, na kterém se tato strana rozhodla de facto pokračovat v dosavadní vládní spolupráci s hnutím ANO a rozhodla se, že otázku jak, či případně s kým dál spolupracovat ve vládě (či mimo ni), si zodpoví až po sněmovních volbách v říjnu tohoto roku.

Vláda se po vypovězení quasikoaliční spolupráce hnutí ANO s komunisty před pár týdny stala vládou s menšinovou podporou ve sněmovně. Nadšení pravicové opozice z této situace ovšem okamžitě zmírnil prezident republiky tím, že v případě vyjádření nedůvěry Babišově vládě nechá tuto vládu dovládnout až do konce volebního období jako kabinet v demisi.

Pro rozpuštění sněmovny by Piráti a STAN nenašli ve sněmovně potřebných 120 hlasů. Je otázkou, zda je vůbec intenzivně hledali. Prostě, sněmovna a vláda s největší pravděpodobností limitně se blížící jistotě, dokončí své mandáty až do konce volebního období.

Nejvýznamnější změnou na politické scéně ovšem bylo vyjádření premiéra A. Babiše a vicepremiéra J. Hamáčka, kteří 16. 4. na dramatické podvečerní tiskové konferenci ohlásili, že existuje důvodné podezření ze zapojení ruských zpravodajských služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Současně sdělili, že je z Česka s okamžitou platností vypovězeno z ruské ambasády v Praze 18 ruských diplomatů-špionu. Protože okamžitě následovala pingpongová reakce ze strany Rusů, v současné době máme s jednou ze světových velmocí silně omezené a velmi napjaté 7diplomatické vztahy.

Samozřejmě neexistuje hlubší analýza, proč hnutí ANO A. Babiše, tedy alespoň podle Kantar CZ, dramaticky oproti březnu poklesla v dubnu ve srovnání s březnem podpora veřejnosti (o 2,5%). Má hypotéza je, že řada levicových voličů, kteří volí v poslední době hnutí ANO, je zaměřena rusofilsky. Proto se zásah do rusko-českých vztahů musel nějakým způsobem projevit na předvolebních preferencích hnutí ANO.

Je zajímavé, že se tento efekt neprojevil u sociální demokracie, jejíž preference dokonce – podle Kantar CZ – vzrostly meziměsíčně z 3% v březnu(!) na 4% v dubnu. A to i přesto, že prý – podle Kantar CZ – 58% voličů ČSSD není spokojeno s výměnou v čele ministerstva zahraničí. 

Osobně se domnívám, že agentura Kantar CZ – v rozporu se zjištěními většiny agentur pro průzkumy veřejného mínění ČSSD podhodnocuje. Pokud by téměř tři pětiny voličů ČSSD skutečně byly nespokojeny s výměnou ministra zahraničí, mělo by to vést spíše k poklesu, nežli k růstu volebních preferencí této strany jako celku, ke kterému nicméně dochází(!).

Jinak průzkum Kantar CZ z dubna naprosto ovládla pravice. Koalice Pirátů a STAN se těší podpoře 27% voličů a konzervativní koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se těší podpoře 21,5% voličů.

Až na třetím místě je tedy podle průzkumu mezi volebními koalicemi a volebními stranami hnutí ANO s 21%.

Vývoj preferencí vládního hnutí ANO je do značné míry závislý na tom, jak občané hodnotí politickou situaci. Při první vlně covid-19 v březnu a dubnu 2020, bylo pozitivně naladěno 61 %, respektive 60% českých občanů. Na začátku druhé vlny covid-19 v září 2020 to bylo 27% občanů. Po částečném uvolnění druhé vlny to pak bylo v listopadu 31%. A od ledna 2021 spokojenost s politickou situací klesá vytrvale z 23 na 14% občanů.

Očekával bych ovšem, podobně jako k tomu došlo ve Velké Británii, že pokud se vládě podaří dosáhnout uvolnění lockdownu a proočkovanosti českého obyvatelstva alespoň jednou dávkou u cca sedmi milionů lidí do poloviny léta, mohly by se volební preference stran začít vyvíjet opět ve prospěch vládních stran.

Tato má hypotéza se opírá o podobný vývoj, který byl zaznamenán letos v lednu v Británii a potvrzen výsledky komunálních a regionálních voleb, především pak v samotné Anglii. Pokud jde o počty obyvatel, je Anglie největší zemí Velké Británie.

Na čtvrtém místě ve volebních preferencích je s 12% SPD, která si zachovává v zásadě již neměnnou pozici. Každý osmý český volič je tak podle průzkumu Kantar CZ okamurovec.

Komunisté sice meziměsíčně nezvýšili své preference, zůstávají i v dubnu na březnových 5%, ale rozhodně je velmi pozitivní pro jejich věc, že 91% jejich potenciálních voličů je v zásadě napevno rozhodnuto volit tuto stranu. Podobnou věrnost voličů zažívá ovšem i SPD a KDU-ČSL.

Podle Kantar CZ by koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků v dubnu mohla dosáhnout nadějných 3,5% hlasů. A Přísaha Roberta Šlachty, 2,5%.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Jsme svědky vytváření virtuální realilty medií a tím vytváření digitální atmosféry, že piráti a STAn vyhrají. Media se to snaží přetavit ve skutečnost. Předpokládám , že lidé nejsou tak hloupí, aby vyhrál Pirostan !