Preference Kantar CZ: přání nebo realita?

Těsně před sběrem dat byl ukončen online sjezd ČSSD, na kterém se tato strana rozhodla de facto pokračovat v dosavadní vládní spolupráci s hnutím ANO a rozhodla se, že otázku jak, či případně s kým dál spolupracovat ve vládě (či mimo ni), si zodpoví až po sněmovních volbách v říjnu tohoto roku.
Vláda se po vypovězení quasikoaliční spolupráce hnutí ANO s komunisty před pár týdny stala vládou s menšinovou podporou ve sněmovně. Nadšení pravicové opozice z této situace ovšem okamžitě zmírnil prezident republiky tím, že v případě vyjádření nedůvěry Babišově vládě nechá tuto vládu dovládnout až do konce volebního období jako kabinet v demisi.
Pro rozpuštění sněmovny by Piráti a STAN nenašli ve sněmovně potřebných 120 hlasů. Je otázkou, zda je vůbec intenzivně hledali. Prostě, sněmovna a vláda s největší pravděpodobností limitně se blížící jistotě, dokončí své mandáty až do konce volebního období.
Nejvýznamnější změnou na politické scéně ovšem bylo vyjádření premiéra A. Babiše a vicepremiéra J. Hamáčka, kteří 16. 4. na dramatické podvečerní tiskové konferenci ohlásili, že existuje důvodné podezření ze zapojení ruských zpravodajských služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Současně sdělili, že je z Česka s okamžitou platností vypovězeno z ruské ambasády v Praze 18 ruských diplomatů-špionu. Protože okamžitě následovala pingpongová reakce ze strany Rusů, v současné době máme s jednou ze světových velmocí silně omezené a velmi napjaté 7diplomatické vztahy.
Samozřejmě neexistuje hlubší analýza, proč hnutí ANO A. Babiše, tedy alespoň podle Kantar CZ, dramaticky oproti březnu poklesla v dubnu ve srovnání s březnem podpora veřejnosti (o 2,5%). Má hypotéza je, že řada levicových voličů, kteří volí v poslední době hnutí ANO, je zaměřena rusofilsky. Proto se zásah do rusko-českých vztahů musel nějakým způsobem projevit na předvolebních preferencích hnutí ANO.
Je zajímavé, že se tento efekt neprojevil u sociální demokracie, jejíž preference dokonce – podle Kantar CZ – vzrostly meziměsíčně z 3% v březnu(!) na 4% v dubnu. A to i přesto, že prý – podle Kantar CZ – 58% voličů ČSSD není spokojeno s výměnou v čele ministerstva zahraničí.
Osobně se domnívám, že agentura Kantar CZ – v rozporu se zjištěními většiny agentur pro průzkumy veřejného mínění ČSSD podhodnocuje. Pokud by téměř tři pětiny voličů ČSSD skutečně byly nespokojeny s výměnou ministra zahraničí, mělo by to vést spíše k poklesu, nežli k růstu volebních preferencí této strany jako celku, ke kterému nicméně dochází(!).
Jinak průzkum Kantar CZ z dubna naprosto ovládla pravice. Koalice Pirátů a STAN se těší podpoře 27% voličů a konzervativní koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) se těší podpoře 21,5% voličů.
Až na třetím místě je tedy podle průzkumu mezi volebními koalicemi a volebními stranami hnutí ANO s 21%.
Vývoj preferencí vládního hnutí ANO je do značné míry závislý na tom, jak občané hodnotí politickou situaci. Při první vlně covid-19 v březnu a dubnu 2020, bylo pozitivně naladěno 61 %, respektive 60% českých občanů. Na začátku druhé vlny covid-19 v září 2020 to bylo 27% občanů. Po částečném uvolnění druhé vlny to pak bylo v listopadu 31%. A od ledna 2021 spokojenost s politickou situací klesá vytrvale z 23 na 14% občanů.
Očekával bych ovšem, podobně jako k tomu došlo ve Velké Británii, že pokud se vládě podaří dosáhnout uvolnění lockdownu a proočkovanosti českého obyvatelstva alespoň jednou dávkou u cca sedmi milionů lidí do poloviny léta, mohly by se volební preference stran začít vyvíjet opět ve prospěch vládních stran.
Tato má hypotéza se opírá o podobný vývoj, který byl zaznamenán letos v lednu v Británii a potvrzen výsledky komunálních a regionálních voleb, především pak v samotné Anglii. Pokud jde o počty obyvatel, je Anglie největší zemí Velké Británie.
Na čtvrtém místě ve volebních preferencích je s 12% SPD, která si zachovává v zásadě již neměnnou pozici. Každý osmý český volič je tak podle průzkumu Kantar CZ okamurovec.
Komunisté sice meziměsíčně nezvýšili své preference, zůstávají i v dubnu na březnových 5%, ale rozhodně je velmi pozitivní pro jejich věc, že 91% jejich potenciálních voličů je v zásadě napevno rozhodnuto volit tuto stranu. Podobnou věrnost voličů zažívá ovšem i SPD a KDU-ČSL.
Podle Kantar CZ by koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků v dubnu mohla dosáhnout nadějných 3,5% hlasů. A Přísaha Roberta Šlachty, 2,5%.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2355x přečteno
Komentáře
Jsme svědky vytváření virtuální realilty medií a tím vytváření digitální atmosféry, že piráti a STAn vyhrají. Media se to snaží přetavit ve skutečnost. Předpokládám , že lidé nejsou tak hloupí, aby vyhrál Pirostan !
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.