Přes snahy o zneviditelnění se NS-LEV21 dostává do povědomí

obrazek
11.9.2012 14:04
Členská základna obnovené strany Národní socialisté – levice 21. století (NS-LEV 21) se neustále rozrůstá. Organizace působí ve všech krajích České republiky a ve všech krajích také její členové kandidují ve volbách do krajských zastupitelstev. Současně, v doplňujících volbách do Senátu, kandiduje za stranu celkem osmnáct osobností. Podle aktuálního průzkumu SANEP mají národní socialisté na celorepublikové úrovni podporu přesahující 4% hlasů. Vzhledem k tomu, že existenci nedávno obnovené strany zatím zaznamenala jen polovina potenciálních voličů, je to velmi povzbuzující údaj. Výsledky některých agentur však rostoucí význam strany nepotvrzují nebo se tváří jakoby NS-LEV 21 neexistovala. Tímto přímo ovlivňují zájem resp. nezájem médií. Je jasné, že rostoucí společenský a politický význam strany nenechá spávat její konkurenty, kteří i touto cestou zaslepují oči potenciálním voličům.

Jak to už v politice bývá, konkurenti místo přímé konfrontace často raději volí nepřímé nástroje boje. V době, kdy veřejnému mínění vládnou média, je velmi účinným prostředkem, když se o vás, jako o perspektivním politickém subjektu, vůbec nepíše nebo nevysílá. Touto cestou se vydali také ti, kteří v obavě o své místo v politické aréně zřejmě manipulují také s průzkumy preferencí voličů. Již léta jsou preference pro média určujícím faktorem k tomu, zda si daného politického subjektu vůbec všímat, nebo nikoliv. Je patrné, že výsledky některých průzkumů více nebo méně okatě nahrávají svým favoritům. Příkladem může sloužit nedávný průzkum preferencí prezidentských kandidátů, kde se podle jedné nejmenované agentury těší kandidát Fischer podpoře téměř třetiny voličů, zatímco druhý Zeman nedosahuje ani poloviční podpory. V tom samém čase ale další dva na sobě nezávislé průzkumy přinášejí zjištění, že rozdíl mezi dvěma hlavními kandidáty nedosahuje ani dvě procenta. Divné, že? Velmi zajímavě vypadá rovněž porovnání výsledků exkluzivních průzkumů, používaných jako klíč, k pozývání lídrů kandidujících stran do prestižních a hojně sledovaných diskusních pořadů ve veřejnoprávní televizi a rozhlase. V regionech, kde to lze porovnat, jako je zatím Pardubický a Královéhradecký kraj je zřejmé, že v průzkumech pro ČT mají jasně navrch ČSSD a KSČM, kdežto v průzkumech pro Český rozhlas je zas pozoruhodně vyšší počet hlasujících pro ODS.

Zavedené politické strany s průzkumnými agenturami spolupracují dlouhá léta. Proč tedy před volbami nevyužít svých obchodních partnerů k mediálním hrátkám? Proč neposílit zdání své velikosti a naopak u perspektivních alternativních stran nezapřít jejich rostoucí vliv? K takové praxi dochází v právě probíhajících průzkumech. Zejména průzkum pro Českou televizi se jeví jako velmi podezřelý. Komentuje pouze výsledky stran, které zaznamenaly podporu přesahující 2%. Zatím proběhl na Vysočině, v Karlovarském, Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. V žádném z průzkumů nebyla ani zmínka o národních socialistech. Dokonce ani v Královéhradeckém kraji, kde byla opakovaně, jiným nezávislým průzkumem, zjištěna podpora straně na úrovni přesahující 4%.

I přes nevšímavost ze strany výzkumných agentur a médií se NS-LEV 21 snaží přiblížit občanům, kterým není lhostejný osud země, a zároveň jsou zklamáni současnou politikou, tak jak jí produkují zavedené strany. Snaží se o to aktivním kontaktem přímo s voliči, na veřejných akcích a mítincích. Svoje programové teze inzerují v lokálním tisku a distribuují svépomocně prostřednictvím letáků. Prezentace strany, lídrů a nabízených řešení k zlepšení současné špatné kondice naši země je rovněž k dispozici na internetových stránkách (www.nslev21.cz)

nslev21
Nový politický levicový subjekt, který byl zaregistrován v listopadu 2011. Předsedou strany se stal expremiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek, místopředsedy jsou Tereza Holišíková, Jiří Šlégr a Stanislav Palša. Více informací na www.nslev21.cz
Klíčová slova: analýza, LEV 21

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.