Pro zajímavost: Průzkum STEM

1.4.2020 16:22
Krátce po vydání průzkumu veřejného mínění agentury CVVM vydala svou představu o volebních preferencích také agentura STEM. V základních rysech jsou oba przkumy podobné, ale v některých se přeci jen liší.
1) Především agentura CVVM již v několikátém svém  průzkumu v řadě předpokládá, že Okamurova SPD by se nemusela stát ve volbách znovu parlamentní stranou. Naopak agentura STEM SPD připisuje 8,6% voelbních preferencí.
 
2) V průzkumu agentury STEM zůstává pod čarou ponoru, tedy pod hranicí 5% hlasů potřebných k tomu, aby se strana dostala do příští sněmovny, jen TOP 09. V průzkumu CVVM je okruh ohrožených poněkud širší.
 
3) Obě agentury, tedy CVVM a STEM, vidí poněkud jinak pozici druhé a třetí nejsilnější politické strany. Podle STEM by druhou nejsilnější stranou byli Piráti s 15,2% preferencí a na třetím místě by byla ODS s necelými 12% hlasů (11,8%).CVVM pořadí vidí opačně. 
 
4) Nejsilnější stranou by podle STEM, stejně jako v průzkumu agentury CVVM, bylo hnutí ANO (30,8% - STEM).
 
5) V poměrně bezpečném pásmu, kolem 7% by se podle STEM pohybovaly preference  KSČM a ČSSD. Volební prefrence ČSSD podle STEM dokonce vzrostly o 1,5%, tedy z 5,5% na 7%. Sociální demokracie má ovšem stále (vedle STAN) nejslabší voličskou komunitu s poměrně silným vztahem ke straně. Podíl tohoto  "tvrdšího a tvrdého" jádra voličů tvoří u ČSSD jen 45% deklarovaných voličů. Tedy, sociální demokracie potřebuje nejen zvýšit podíl volebních preferencí z celkového koláče, ale také podíl těch, kteří jsou silně rozhodnutí ji volit. To bude zárukou jejího slušného volebního výsledku. V této chvíli bych viděl jako úspěch jakýkoliv volební výsledek nad 5% hlasů.
 
6) Na dalších  místech průzkumu jsou s téměř shodným výsledkem volebních preferencí STAN (5,7%) a KDU-ČSL (5,5%). Tyto dvě strany jsou v průzkumech jiných agentur většinou v pásmu ohrožených, co se týče jejich účasti v příští poslanecké sněmovně.

V každém případě platí to, co jsem napsal včera u výsledku průzkumu CVVM, že v důsledku probíhající pandemie koronaviru se alespoň na přechodnou dobu volební preference větší části politických stran poněkud překreslí. Tedy, ani tento průzkum veřejného mínění není možné v tuto chvíli přeceňovat.
 
 
jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.