Růst preferencí britských toryů v důsledku rozsáhlé vakcinace

big ben
2.3.2021 18:56
Již před několika týdny jsem na stránkách tohoto serveru uvedl, k jakému zvratu došlo v lednu v Británii, po razantním zahájení plánu vakcinace britského obyvatelstva proti covid-19.

Ještě v první polovině ledna v průzkumech v Británii vedli labouristé. Jejich vůdce Keir Starmer byl považován za lepšího možného premiéra nežli je současný premiér Johnson. Vláda začala masivně očkovat právě v průběhu ledna. V jeho druhé polovině, zhruba po dvou týdnech od průzkumu, v němž vedli labouristé, se nejsilnější stranou stali toryové. Podle průzkumu, který zveřejnil britský časopis The Observer, provedeného na vzorku 2003 respondentů online ve dnech 25. - 26. února, by konzervativní strana (toryové) získala nyní ve volbách 43% hlasů a labouristická strana 36% hlasů. Liberální demokraté by získali 7% hlasů a Skotská národní strana 6% hlasů. Pokud jde o tendenci, která se projevuje, tak ta je jasná. V minulém měření preferencí před čtrnácti dny byl rozdíl mezi toryi a labouristy pět procentních bodů a nyní je to již sedm procentních bodů.

Ve stejném průzkumu, jenž zveřejnil The Observer, jsou také uvedeny odpovědi respondentů na některé další otázky. Zhruba dvě pětiny voličů považují ekonomický plán, jak se dostat z krize, premiéra Johnsona a jeho ministra financí Sunaka, za důvěryhodný, zatímco na straně vůdce opozice Starmera a stínové ministryně financí Anneliese Doddsové, je podpora, pokud jde o jejich ekonomické plány, na úrovni 25%.

Tato čísla jsou pro Keira Starmera a jeho stranu v průzkumech nejméně příznivá od chvíle, kdy Starmer v dubnu minulého roku převzal vedení Labour Party.

Pokud jde o vládní plán uvolňování lockdownových restrikcí v Anglii, 47% lidí si myslí, že plán jde správným směrem. 31% si myslí, že je příliš rychlý a naopak 12% se domnívá, že je příliš pomalý.

Shrnuto a podtrženo, průběh plánu vakcinace britského obyvatelstva má podle všech dostupných statistických údajů za následek pokles počtu nakažených, počtu těžce nemocných (a tedy i menší zátěž zdravotnického systému) a nižší počet úmrtí. Británie si může dovolit v krátké době uvažovat o uvolnění tvrdých restriktivních opatření. Takže obyvatelstvo se již může těšit na normálnější nebo dokonce normální život. Proto se výrazným způsobem zvyšuje podpora vlády a konzervativní strany. A to je samozřejmě návod k použití i pro současné české vládnoucí strany. Ale to nejzákladnější je, zajistit potřebné vakcíny.

Slovensko, jak vstoupilo dnes v obecnou známost, byť s vládou deklarovaně pravicovou, si objednalo dva miliony dávek ruského Sputniku 5.... Na bratislavském letišti snad už dnes přistává první tranše z této dodávky vakcin..

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.