Volební preference podle SANEP – duben 2022

4.5.2022 13:26
Oproti předchozímu měsíci nedochází ve volebních preferencích, alespoň podle agentury SANEP, k nějakým závažným zvratům.

Stagnace preferencí hnutí ANO

Přestože si vládní strany zjevně nevědí rady s celou řadou problémů země, preference hnutí ANO se v dubnu oproti předchozímu měsíci zvýšily jen o 0,2%. Dosažených 28,1% preferencí je slušným výsledkem, ale hnutí ANO se po vyčerpání rezervoáru hlasů, dnes mimoparlamentních levicových stran, nedaří získávat hlasy těch, kteří volili ve volbách strany pětikoalice.

Výrazněji posílila ODS

Tato strana ve srovnání s předchozím měsícem dosáhla zvýšení svých preferencí o 0,7%, což jistě není žádná sláva, ale těch téměř 20% hlasů (19,8%) je oproti situaci před rokem, dvěma či pěti velkým úspěchem. ODS může počítat v některých regionech s velmi slušným volebním výsledkem jak v komunálních, tak senátních volbách.

Na třetím místě se umísťuje SPD

Okamurova strana dosahuje v preferencích o něco více preferencí nežli v předchozím měsíci (12,9% ku 12,7%), což ovšem není žádná sláva, pokud jde o nárůst. Ale zdá se, že konstantne disponuje jednou osminou voličů. V každém případě A. Babiš nemá v tuto chvíli tak silného koaličního partnera, pokud by jím mohla být SPD, který by mu zajistil postavení vlády po příštích parlamentních volbách. SPD by zřejmě ještě mohla radikalizovat svou politiku a zvýšit četnost svých příznivců, možná o 1%, možná o 2%. Ale to zásadní pro A. Babiše je zvýšit podporu jeho hnutí ve veřejnosti tak, aby přesáhla výrazně 30%.

Všechny další vládní strany zaznamenaly pokles volebních preferencí

Významný pokles z 9,8% na 8,7% zaznamenalo hnutí STAN, kde se projevují trapné aféry, které tuto stranu provázejí prakticky po celé období od voleb.

Překvapivě se drží na preferencích přes 6% (6,2%) TOP 09. I když zaznamenala meziměsíčně pokles o 0,3%, není to žádná tragédie.

Zato Piráti, ještě před rokem favorité parlamentních voleb, zaznamenali pokles volebních preferencí meziměsíčně z 5,1% na 4,8%. Takže pokud by nešli do předvolební koalice, byli by ve volbách ztraceni, nedostali by se po volbách do nové sněmovny.

Stejně tak KDU-ČSL, které z trapných 4,8% preferencí v březnu, se nyní dostává sešupem na 3,9%. Zdá se, že tento trend úpadku preferencí lidovců dostal dlouhodobý charakter. Lídři lidovců by měli přemýšlet, jestli neoprášit vlídnou a umírněnou tvář bývalého předsedy Bělobrádka, který nikdy nevystupoval s tvrdými, až bezohlednými výroky ať už v oblasti sociální politiky nebo v oblasti politiky zahraniční. Jedním z největších „válečníků“ na české politické scéně je druhý nejvýznamnější lídr lidovců, Bartošek.

ČSSD: Chlapci, vzdejte to a zhasněte za sebou světla!

Když jsem nedávno viděl v TV vysílání lídra strany Svobodných, musel jsem konstatovat, že je to mladý, dynamický a dobře se vyjadřující člověk. Nedivím se proto, že preference jeho strany jsou vyšší nežli preference ČSSD.

Jediné informace, které se objevily o ČSSD v posledních týdnech jsou, že tato strana se změnila v neodborně se chovající realitní agenturu, která chce za okasní cenu prodat jeden z krásných objektů v areálu Lidového domu. Jinak žádná politická invence, žádné nápady, žádné vystupování navenek (dokonce ani na 1.máje v Praze nic pořádného neuspořádali). Tedy kromě Petříčka, jehož blábolení k zahraničněpolitickým otázkám včetně Ukrajiny, je na úrovni Pekarové Adamové. A to není to, co by levicoví voliči chtěli slyšet. 

Všechny nápady, pokud vůbec nějaké vedení strany má, se odehrávají ezotericky, tedy uvnitř strany. Doporučil bych těmto chlapcům, kteří dnes vedou ČSSD, aby celou věc, tedy své angažmá v čele této strany, která ještě před 12 lety byla nejsilnější stranou v zemi, zabalili a rozjeli se do svých domovů. To jediné by mělo smysl. A pak uspořádat sjezd, kde by ještě před volbami bylo zvoleno všemi členy nové, dynamické vedení této strany. Oněch 2,6% preferencí (potvrzené nedávno také podobným výsledkem pro ČT pracující agentury Kantar CZ) je ostudou pro velkou historii české sociální demokracie. Je zvláštní, že to tihle Petříčkové, Šmardové a další vůbec nevidí. Nechápu to. Připravovaná fúze se Zelenými by už ani teoreticky, tedy při sečtení titěrných preferencí obou stran (2,6 + 0,8%), neznamenalo probojování se do příští poslanecké sněmovny.

Jen na konec této úvahy o ČSSD chci připojit malou doušku a poznámku. V nominačním procesu, který vede ČSSD v Praze, padají některá opravdu podivná jména. A tak se jeden den dozvídám, že lídrem kandidátky ČSSD do pražského zastupitelstva má být Petříček, druhý den, že to má být paní Šabatová. Ta se nedávno „vyznamenala“ podpisem petice nevýznamných rádoby osobností, požadujících okamžité zastavení dodávek plynu z Ruska. Zřejmě proto, abychom v příští zimě pěkně promrzli. Abychom zastavili naše fabriky a uvrhli miliony lidí mezi armádu nezaměstnaných. Pokud je někdo schopen takového avanturismu, je schopen i jiných hloupostí. A Petříček to je totéž v bledě modrém.

Přitom městská organizace ČSSD v Praze má dva velmi talentované mladé politiky. Pana Tomčíka, který je uznávaným dopravním odborníkem a členem zastupitelstva MČ Praha – Dubeč a pana Čápa, který je rovněž vynikajícím odborníkem v oblasti urbanismu a rozvoje města (pokud vím, učil na VŠ a pracoval také na Magistrátu), jenž je zastupitelem MČ – Dolní Počernice. Oba dva kandidovali jako sociální demokraté ve Sdružení nezávislých kandidátů před čtyřmi lety a na rozdíl od Petříčka, Pocheho a spol. se do svých zastupitelstev dostali. Tedy navzdory stranickým šíbrům. Jsou to lidé, kteří mají něco v hlavách a mají před sebou dlouhý politický život. Nemá smysl, aby jim zabírali místo politické mrtvoly.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.